SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Branislav Križák - rozhovor

Začal karate, pokračoval musadom, súťažil v kick boxe, trénoval box s reprezentáciou SR. Na FTVŠ UK vyštudoval aikido a box v špecializácii tréner bojových športov. Neskôr pokračoval v rigoróznom štúdiu a ukončil ho titulom PaedDr. Pracoval ako inštruktor pre telesnú prípravu a sebaobranu na vojenskej a policajnej akadémii. Je držiteľom certifikátov Law Enforcement KM instructor a Civilian KM instructor.

 

Zakladateľ špičkovej efektívnej sebaobrany Krav maga Imrich Lichtenfeld sa neinšpiroval duchovnom alebo inými východnými princípmi. Hlavnou myšlienkou bola funkčnosť a z toho prameniaca jednoduchosť. Krav Maga dokáže reagovať aj v najkritickejšej situácii, kedy sa spúšťajú základné reflexy človeka a nie je čas na rozmýšľanie a vyhodnocovanie situácie. Techniky a systém cvičenia zdokonaľujú tieto reflexy a pretvárajú ich do samotného systému sebaobrany.

Čo je Krav Maga?
Je to komplexný izraelský taktický sebaobranný systém. V hebrejčine Krav Maga znamená boj zblízka. Predstavuje oficiálnu sústavu techník, vypracovaných na sebaobranu a boj zblízka pre izraelské obranné sily, izraelskú políciu a ďalšie izraelské bezpečnostné zložky. Mimoriadne praktické využitie systému, jeho realistickosť a jednoduchosť má veľké uznanie zo strany skúsených expertov na boj zblízka a vysoko ho oceňujú vojenské a policajné orgány, lebo ide o moderný, jednoduchý a pritom efektívny a razantný systém sebaobrany.

V čom je rozdiel medzi týmto druhom boja a ostatnými štýlmi?
Bojovým umeniam sa venujem vyše 15 rokov. Päť rokov som robil karate. Avšak pri prvom vážnejšom strete, keď ma prepadol človek na parkovisku a očividne si ma s niekým zmýlil, som pochopil, že roky tréningu mi nedali istotu v takej vážnej situácii, akou je vlastná sebaobrana. Na Krav Maga ma zaujala hlavne prostota a čistota techník, ktoré sú funkčné a nepotrebujú lahodiť oku, ako je to v ostatných sebaobranných štýloch a bojových umeniach. Ďalším rozdielom medzi Krav Maga a inými štýlmi, pokiaľ ide vznik samotného štýlu je, že zakladateľ Imrich Lichtenfeld vychádzal z vlastných skúseností v oblasti bojových športov (zápasenie, box) a z reálnych skúseností v bratislavských pouličných bojoch, ktorých sa zúčastňoval v čase okupácie fašistickými vojskami so svojou skupinou mladých Židov. Boje často prebiehali pri početnej nevýhode a to neskôr ovplyvnilo základné techniky a taktické postupy Krav Maga.

Ako vyzerá a prebieha tréning?
Tréning sa delí na technickú, taktickú a kondičnú časť. V technickej časti ide o zvládnutie techník v čistej forme, taktická časť je špecifická navodzovaním stresových situácií, ktoré sú podstatnou časťou násilných konfliktov. Taktiež sem spadá tréning v reálnych vonkajších a vnútorných priestoroch, ktoré s komfortom a útulnou telocvičňou nemajú nič spoločné. V kondičnej časti ide o rozvoj všetkých kondičných a koordinačných schopností. V tejto časti sa nedá zaobísť bez fyzického kontaktu, cvičenci trénujú po dvoch, troch alebo vo väčších skupinách v závislosti od typu techniky a taktickej vyspelosti cvičencov. Tréning je nemysliteľný bez použitia rôznych pomôcok ako boxerské aparáty, rukavice, palice, nože a iné zbrane, pričom sa však dáva dôraz na bezpečnosť cvičencov, a preto sa preferuje používanie ochranných bandáží, chráničov, suspenzorov a podobne.

Vráťme sa trocha do histórie.
Zakladateľom taktického spôsobu sebaobrany Krav Maga (KM) je Imrich (Imi) Lichtenfeld. Narodil sa v židovskej rodine 26.5.1910 v Budapešti. Detstvo a dospievanie prežil v Bratislave. Vynikal v zápasení, boxe a gymnastike. V roku 1928 vyhral Slovenský šampionát juniorov v zápasení, v r. 1929 vyhral Slovenský šampionát seniorov v zápasení a národný šampionát v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike. V polovici 30-tych rokov sa pomery v Bratislave začali meniť k horšiemu. Imi sa stal vodcom skupiny mladých Židov, participoval na mnohých násilných stretoch. Stal sa tŕňom v oku miestnych úradov, čo ho donútilo opustiť Slovensko a vydať sa do Palestíny. Lichtenfeld patril medzi zakladateľov novovytvorených bezpečnostných zložiek štátu Izrael. Mal na starosti telesný a bojový tréning a v roku 1948 sa stal hlavným inštruktorom izraelskej armády.

Prečo sa málo vie o tom, že zakladateľ pochádzal práve zo Slovenska?
Slovensko je síce len na začiatku prijatia KM, ale nakoľko tu funguje veľa rôznych štýlov bojových umení a sebaobranných systémov, neobávame sa, že by si KM nenašla svojich priaznivcov. V krajinách kde má KM silné zastúpenie ako napr. Poľsko, Maďarsko, Izrael, Anglicko, atď. vedia o Slovensku a o Bratislave, lebo je to veľká časť histórie KM. Chýbajú však informácie o histórii daných štýlov, ich členenie a úspechy zúčastnených Slovákov. Stačí spomenúť kick box, karate, zápasenie, judo, atď. Nevieme, prečo médiá nejavia záujem o úspechy našich športovcov. Vytvorili sme aj akciu pre ženy a dievčatá s názvom „nebyť obeťou“, všetky náklady s touto akciou zobrali na seba takže vstup bol voľný.

Je tento šport vhodný pre všetky vekové kategórie či starších ľudí, ženy a deti?
Krav Maga ako taktický systém sebaobrany nemožno považovať za šport z dôvodu neexistujúcich pravidiel a súťaží, ktoré šport a športové disciplíny definujú. Okrem toho neobsahuje ideu fair-play, ktorá je vštepovaná v každom športe. V KM je táto myšlienka neprijateľná, veď ide o obranu seba alebo blízkej osoby za využitia všetkých dostupných prostriedkov a možností. Systém KM je prispôsobený všetkým vekovým kategóriám. Každý, koho KM upúta, je vítaný. V systéme KM si totiž každý nájde svoje: ženy, dievčatá, chlapci, muži, policajti, vojaci, atď. Ide o to, aby si každá skupina ľudí uvedomila, čo KM obnáša a ponúka. Nie je to 45 min aerobik, nie je to len zábavka na jeden večer v týždni. Kto chce začať s KM, nemusí byť športovec či fitnes „guru”, ale postupom času, stráveného tréningom KM, zistí, že telesná schránka je veľmi dôležitá a dáva pocit bezpečnosti a zdravej agresivity, ktorá je potrebná na zvládnutie sebaobranných situácií.

Využitie KM v bezpečnostných zložkách
Imrich Lichtenfeld dotvoril KM na využitie v izraelských bezpečnostných zložkách, ktoré sú doteraz považované za najkvalitnejšie a najviac prepracované v príprave a nasadení ich členov. Nezanedbateľné je zvučné meno KM aj v izraelskom systéme ochrany VIP, ktorý je najuznávanejší v oblasti svetového bodyguardingu. KM si získala väčšinu odborníkov na boj zblízka a šíri sa po svete. Dodnes ju prebrali Poliaci, Maďari, Nemci, Holanďania, Belgičania a mnohí iní. Slovensko tiež začalo s výcvikom inštruktorov KM pre Ministerstvo vnútra hoci z nie pôvodných zdrojov KM, ale odnožovou organizáciou, ktorá nie je až taká uznávaná. Ale v našom najsilnejšom silovom rezorte je to stále lepšie ako nič.

Počuli sme o tom, že slovenskí priaznivci Krav Maga plánujú vzdať hold zakladateľovi Imrichovi Lichtenfeldovi
V pláne máme veľa vecí, ale realizácia žiaľ neleží len na nás. Naša predstava spočíva vo zvýšení informovanosti o Imrichovi Lichtenfeldovi, vo vytvorení memoriálu na jeho počesť či v podobe pamätnej tabule, pomenovaní ulice alebo vystavení busty. Máme prísľub pomoci od priateľov I. Lichtenfelda z Izraela, z miest, kde Imi prežil detstvo a vybojoval najznámejšie boje. Aj Imiho rodina bola v Bratislave veľmi známa. Otec Samuel Lichtenfeld bol šéfom detektívov v Bratislave a ešte žijú pamätníci, ktorí na neho spomínajú. Známy je prípad muža z Trenčína, ktorému Imi zlomil obe ruky na Heydukovej ulici v Bratislave pred synagógou, lebo ho dotyčný človek verbálne a fyzicky napadol. Je smutné, že ani Bratislavčania, ani Slováci nevedia, že zakladateľ najznámejšieho taktického sebaobranného systému a boja zblízka KRAV MAGA žil na Laurinskej ulici v Bratislave.

Zhováral sa Michael Szatmary

by Michael Szatmary l May 23, 2007 11:50 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or