SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zomrel známy fotograf David Rubinger

Zomrel známy fotograf David Rubinger

Známy izraelský fotograf David Rubinger, ktorého snímka izraelských vojakov pri Múre nárekov sa stala symbolom vojny z roku 1967, zomrel vo veku 92 rokov.

 

Rubinger sa narodil v roku 1924 vo Viedni. V roku 1939 emigroval do Palestíny. S fotografovaním začal, keď počas druhej svetovej vojny slúžil v židovskej brigáde britskej armády. Ako fotokorešpondent pracoval najprv v izraelských denníkoch, neskôr - viac ako 50 rokov - pracoval pre časopis Time-Life.


Bol prvým fotografom v dejinách Izraela, ktorý získal najvyššie štátne vyznamenanie - Izraelskú cenu. Stalo sa tak v roku 1997. Rubingerove fotografie sú prierezom dejín Izraela. Zachytávajú výjavy z frontových línií mnohých ozbrojených konfliktov, ale aj z bežného života obyčajných ľudí i významných politikov.

 

Známe sú napríklad snímky premiérky Goldy Meirovej, ako vo svojej kuchyni umýva riad či kŕmi svoju vnučku. Bol aj jediným fotografom, ktorý mal povolenie fotografovať v kaviarni izraelského parlamentu.


Izraelský prezident Reuven Rivlin v dnešnom vyhlásení ocenil Rubingerovo dielo. "Sú takí, ktorí píšu stránky dejín, a sú aj takí, ktorí ich ilustrujú cez objektív svojho fotoaparátu. Vo svojich fotografiách David zvečnil dejiny tak, ako sa navždy vryli do našej pamäti," uviedol.


Doron Keshet l Mar 6, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo