SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zomrel známy fotograf David Rubinger

Zomrel známy fotograf David Rubinger

Známy izraelský fotograf David Rubinger, ktorého snímka izraelských vojakov pri Múre nárekov sa stala symbolom vojny z roku 1967, zomrel vo veku 92 rokov.

 

Rubinger sa narodil v roku 1924 vo Viedni. V roku 1939 emigroval do Palestíny. S fotografovaním začal, keď počas druhej svetovej vojny slúžil v židovskej brigáde britskej armády. Ako fotokorešpondent pracoval najprv v izraelských denníkoch, neskôr - viac ako 50 rokov - pracoval pre časopis Time-Life.


Bol prvým fotografom v dejinách Izraela, ktorý získal najvyššie štátne vyznamenanie - Izraelskú cenu. Stalo sa tak v roku 1997. Rubingerove fotografie sú prierezom dejín Izraela. Zachytávajú výjavy z frontových línií mnohých ozbrojených konfliktov, ale aj z bežného života obyčajných ľudí i významných politikov.

 

Známe sú napríklad snímky premiérky Goldy Meirovej, ako vo svojej kuchyni umýva riad či kŕmi svoju vnučku. Bol aj jediným fotografom, ktorý mal povolenie fotografovať v kaviarni izraelského parlamentu.


Izraelský prezident Reuven Rivlin v dnešnom vyhlásení ocenil Rubingerovo dielo. "Sú takí, ktorí píšu stránky dejín, a sú aj takí, ktorí ich ilustrujú cez objektív svojho fotoaparátu. Vo svojich fotografiách David zvečnil dejiny tak, ako sa navždy vryli do našej pamäti," uviedol.


by Doron Keshet l Mar 6, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or