SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovský podnikateľ daroval Oxfordu milióny

Židovský podnikateľ daroval Oxfordu milióny

Oxfordská univerzita dostala najväčší dar vo histórii. Židovský podnikateľ Michael Moritz zasponzoroval študentom zo sociálne slabších rodín štipendiá.

 

Moritz získal svoj obrovský majetok vďaka investíciám do internetových portálov Google, Youtube a LinkedIn v čase, keď sa ešte len rozbiehali. Jeho príspevok vo výške 75 miliónov libier sa považuje za jeden z piatich najväčších finančných darov v dejinách Veľkej Británie.

 

Už túto jeseň získa prvá stovka študentov štipendiá pre štúdium na Oxfordskej univerzite. Jedná sa o študentov z rodín, ktorých ročný príjem je nižší ako 16-tisíc libier, čo je hranica, kedy sa môžu študenti stravovať v univerzitnej kantíne zadarmo. Jedná sa o takmer každého desiateho študenta z celkového počtu študentov, ktorí v súčasnosti navštevujú Oxford.

 

 

Moritz, ktorý Oxford vyštudoval, sa pre britské média zmienil, že by svojím darom chcel „splniť sny a ambície tých, ktorí sú rozhodnutí bojovať a uspieť, a zároveň by rád zachoval vysokú úroveň vzdelávania na tejto univerzite“. Ďalším zdrojom motivácie ponúknuť Oxfordu taký štedrý dar boli pre Moritza jeho rodičia a ich ťažký životný údel. Jeho otcovi sa podarilo dokončiť univerzitu a získať titul PhD. len vďaka finančnej podpore a darom cudzích ľudí.

 

„Môj otec musel ujsť z Nemecka pred nacistami. Aj napriek tomu sa mu podarilo študovať na výbornej škole. Všetko vďaka dobročinnosti a štipendiám,“ uviedol Mritz v rozhovore pre médiá. Podľa „zoznamu boháčov“, ktorý uverejnili noviny The Sunday Times, sa Moritzov majetok odhaduje na viac než jednu miliardu libier. V súčasnosti žije Michael Moritz v San Franciscu spolu so svojou manželkou, americkou spisovateľkou Herriet Heymanovou, a dvomi deťmi.

 

V máji tohto roka musel opustiť post výkonného riaditeľa svojej spoločnosti Sequoia Capital a stal sa predsedom jej správnej rady. Dôvodom sú zdravotné problémy štedrého darcu.


by Emil Vojtánek l Jul 20, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or