SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovskí spisovatelia minulého storočia

Židovskí spisovatelia minulého storočia

Počas čítania o spisovateľoch sveta ma zaujali hneď traja spisovatelia židovského pôvodu, ktorí vniesli do literárneho sveta veľa zaujímavých myšlienok.

 

Osud spisovateľov však býva nezriedka tragický. Iba jeden z týchto géniov prežil 2. svetovú vojnu a dočkal sa dokonca aj veľkého uznania, ktoré mu prinieslo slávnu Nobelovu cenu. Životopis Bruna Schulza, Isaaka Emanuiloviča Babeľa a Isaaca Bashevis Singera.


Bruno Schulz, spisovateľ, ktorý utekal od reálneho života

Vo svojich poviedkach, poukazoval nato, ako čas zvláštne (ne)plynie. Vytváral temný obraz fantázie plnej nereálnych podivných vecí a dôkazov o tom, že človek je nevyrovnaná bytosť. Tento útek od reality bol v porovnaní s realitou len neškodná ilúzia.


Narodil sa a vyrastal v meste Drohobycz, kde väčšinu obyvateľov tvorili Židia, ktorí zachovávali svoje staré zvyky a tradície. Bruno Schulz ako introvert, ktorý sa v spoločnosti ľudí necítil dobre a uvoľnene sa rád vrhal do svojej fantázie a svoje myšlienky potom premietal na papier. On sám si uvedomoval, že s takouto tvorbou môže iba ťažko vyjsť na verejnosť, no úspešná spisovateľka Zofia Nalkowska ho presvedčila o opaku. V roku 1933 sa stal spoluzakladateľom literárneho združenia a zároveň vďaka Nalkowskej vydal svoju zbierku poviedok ako Škoricové obchody.

 


Reakcia na jeho dielo bola ozaj taká, akú vopred čakal. Čitatelia sa divili, čudovali a nevedeli aký postoj zaujať k niečomu, o čom nikdy predtým neuvažovali. Čierny labyrint, ktorý rástol do nekonečných podlaží. ...Tajomné sily, blúdenie po absurdných cestách...


Bruno Schulz zachádzal do rôznych nepoznaných zážitkov s pochmúrnym podtónom. Netušil však, že jeho temné obrazy sa odzrkadlia v skutočnosti, no v oveľa väčšej hrôze, ktorá mu vezme jeho život. Počas druhej svetovej vojny sa dostal do geta, v ktorom si podobne ako pianista Wladyslaw Szpilman udržiaval život svojim umeleckým talentom. Keďže okrem písania vedel aj kresliť, gestapák menom Landau mu umožnil vyzdobiť jeho vilu.

 

To mu aspoň na čas chránilo život, avšak paradoxne to bolo nakoniec aj to, čo mu život neskôr vzalo. Chystal útek, no nestihol ho zrealizovať. V roku 1942 ho zastrelil gestapák Günther, ktorý sa tým pomstil Landauovi za to, že predtým on zabil jeho chránenca, židovského zubára Löwa. Táto hlúpa hra na odvetu ukončila predčasne život originálneho spisovateľa.

 


Isaak Emanuilovič Babeľ, odsúdený spisovateľ
Ako malý prežil pogrom, keď ho ukryla kresťanská rodina. Neskôr začal písať, spočiatku romantické príbehy no po revolúcii v Rusku prešiel k opisu krutostí, ktoré prebiehali na fronte. Najprv sa pridal k sovietskej armáde, ktorá bojovala proti "šľachtickému Poľsku", no keď sám na vlastné oči videl, čo sa vo vojne deje, zaujal kritický postoj a opísal tento masaker v knihe Denník 1920.

 

Poukázal na nezmyselné a kruté vraždenie poľského obyvateľstva a hlavne Židov, ktorých brali ako zradcov. Veta, ktorú vyslovil ostane nezabudnutá: "Nevybral som si príslušnosť k národu. Som Žid. A chvíľami sa mi zdá, že viem veľa vecí pochopiť. Ale jednu vec nepochopím nikdy- príčinu tej temnej podlosti, čo nosí odporný názov antisemitizmus".


Na základe jeho tvorby, postoja a slov ho uznali za nepriateľa sovietskeho štátu. V roku 1939 ho uväznili a rok nato ho súdili. Pojednávanie trvalo bezohľadných 20 minút, bez práva na obhajcu. Udelili mu trest smrti no ešte veľa rokov tvrdili, že spisovateľ žije vo väzení. Jeho rukopisy vyšli až po roku 1957 a niektoré až v roku 1989, keď Sovietsky zväz upadol.

 Isaac Bashevis Singer píšuci v jidiš, držiteľ Nobelovej ceny
Potenciálny adept na rabína s citom pre literatúru. Tak sa začala spisovateľská dráha Isaaca Singera. Narodil sa vo Varšave, no počas prvej svetovej vojny sa uchýlili do malého mestečka, kde žili Židia praktizujúci tradičný jednoduchý spôsob života. V roku 1923 však získal miesto vo Varšave ako korektor textov v židovskom týždenníku. Zaujímal sa o cudzie jazyky a sám písal poviedky. No spočiatku pokojný život prekazil šíriaci sa fašizmus, ktorý vydesil samotného Isaaca, tak že sa rozhodol pre radikálny krok - útek do Ameriky.


Tam s manželkou prežívali ťažkú finančnú situáciu, no nič ho od písania neodradilo. Písal však v jazyku jidiš, v ktorom z času na čas uverejnil poviedku alebo román. Tieto diela čítali hlavne starší Židia, ktorí boli tiež na úteku a teda ústredná téma sa ich takisto týkala.


Stále bol však neznámy autor a zmenilo sa to až v roku 1953 keď jeho poviedku Hlupáčik Gimpel preložili do angličtiny. Vtedy sa literárnym svetom rozšíril opis života vidieckych poľských Židov v 20. storočí. Vo svojom obľúbenom jazyku jidiš písal neustále a na otázky prečo odpovedal takto:

 

"Verím v zmŕtvychvstanie. A keď vstanú z mŕtvych milióny Židov, aká bude ich prvá otázka ? Spýtajú sa: je niečo nové na čítanie v jidiš?" V roku 1970 získal najvyššiu americkú literárnu cenu a v roku 1978 dokonca Nobelovu cenu za román Kúzelník z Lublina. A takto sa z doposiaľ neznámeho židovského spisovateľa stal jeden z najčítanejších autorov 20. storočia.


by Natália Andrašková l Jun 6, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
12 Reponses to „Židovskí spisovatelia minulého storočia“

Robert says:

Jun 9, 2016 4:17 PM

Natálka, už na Vás nebudem reagovať, aby som Vám nepreplnil dušu.

Robert says:

Jun 9, 2016 3:35 PM

Natália, viete o čom je táto pesnička? https://www.youtube.com/watch?v=WL9J9T2jmwY, jej posolstvo je takéto: "Nad pekelnými kurvami sa neplače". ... a to mám od jedného arabášika z púšte. Aj preto sa arabáši k európskym a americkým ženám správajú tak ako sa správajú. .. vidíte, niekedy je neoliberalizmus na škodu v podstate aj konzervatívizmus. ... a preto raz mesiáš tieto dva protipóly zruší, aby si ľudia zbytočne neškodili.

Robert says:

Jun 9, 2016 3:13 PM

.. alebo presnejšie povedané, neoliberál :)

Robert says:

Jun 9, 2016 3:11 PM

viete Natália, demokrat ukladá svoju silu aj do teplošov, to silný chlap nerobí. :)

Robert says:

Jun 9, 2016 3:08 PM

https://www.youtube.com/watch?v=WmP4iTGY97Y, Hej demokratík, kde máš uloženú svoju silu? :)
... vraj iba v banke :)

Robert says:

Jun 9, 2016 2:40 PM

Natália, teraz Vám to napíšem ako to chodí vo svete poriadnych chlapov. ... Kokot, čo to do piče máš dávať cudzie územie svojim ľuďom, len preto že si na čele. .... A pretože teraz v Kremli sú silní chlapi, tak využili príležitosť a prišli si pre Krym. .... a to že kedysi Chruščov svojvolne zobral Krym, tak aj to ho stálo to jeho odvolanie a teda medzi chlapmi povedané kopnutie do riti. :) Aby ste tomu rozumela z tej chlapskej veci.

Robert says:

Jun 9, 2016 2:24 PM

To je tak Natália, teraz sú Rusi najhorší. Ach jaj, .... Ukrajinec Chruščov ukradne svojvolne Krym Rusom a daruje ho Ukrajincom. Keby bol Chruščov Rus a nie Ukrajinec je to úplne iné. A demokratík z NATA poskakuje, veď jasne, nepostaví tam už vojenskú základňu. Inak fakt sila, chcieť kúpiť ukradnuté. A média masírujú. Treba sa naučiť uvažovať. A nie potom nariekať keď príde od Rusa výprask. :)

Robert says:

Jun 8, 2016 6:51 PM

veď áno anjelik, ja viem, že nemali by sa mladej žene rozťahovať nohy pekelným sposobom :)

Robert says:

Jun 8, 2016 6:37 PM

https://www.youtube.com/watch?v=FlCe1f3Ex8s ... alebo Pieseň o záchrane.
Natália vy sa sama cez tých spisovateľov pýtate. A nech je pravda akákoľvek, tak jej nikdy neuveríte. To platí samozrejme pre všetkých bezpardónu.

Robert says:

Jun 8, 2016 6:15 PM

Aká je tvoja cena v živote, myslíš že máš nejakú cenu, veď si sa narodil pre súdny deň.
https://www.youtube.com/watch?v=kb-GTSsKi2Q

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or