SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Výstava mladého karikaturistu z Izraela

Výstava mladého karikaturistu z Izraela

Mmúzeum židovskej kultúry zorganizovalo nevšednú výstavu. V Bratislave sa v rámci projektu "Pozdravy z Izraela" predstaví karikaturista Ran Karpo-Prince.

 

Ran sa narodil v roku 1980 v meste Holon, v Izraeli. Študoval na Vysokej škole umenia „Thelma Jellin” (1994 - 1998) a Šenkar (2003 - 2009). Bakalársky titul získal v oblasti vizuálnej komunikácie so špecializáciou na ilustráciu. V rokoch 1998 – 2003 slúžil v izraelskej armáde. V roku 2013 navštevoval kurzy interiérového dizajnu a dizajnu zariadenia domácnosti na technickej univerzite (v spolupráci so školou Castiel) a fotografi ckej škole „Galitz”. Dnes Ran pracuje ako ilustrátor pre časopis „Pnai Plus” (od roku 2011), izraelský študentský časopis „De‘campus” (2013) a noviny Tel Avivskej Univerzity „Theza” (od roku 2013).

 

Jeho práce publikovali aj v „BeMachane / At the Camp”, niektoré z vystavených diel sú v súkromných zbierkach. Ran sa s veľkým úspechom zúčastňuje festivalov a súťaží karikaturistov. Je ženatý, žije a tvorí vo svojom rodnom meste. Karikatúra, ako je známe, je žáner výtvarného umenia, je to hlavná forma grafi ckej satiry. Vo svojom prevedení vykresľuje nejaký spoločenský, politický, každodenný fenomén, skutočnú osobu alebo špecifické typy ľudí. „Cartoon” (fr. charge - zveličovať) je druh karikatúry (satirický alebo vtipný), podáva dobromyseľný obraz (zvyčajne portrét), v ktorom sa podobnosť subjektu mení a vystupujú pritom najcharakteristickejšie črty modelu.

 

 

Formálne sa za tvorcu tohto žánru považuje Annibale Carracci, taliansky maliar z druhej polovice 17. storočia. Karikatúry môžu byť poňaté v pozitívnom štýle, zamerané na láskavý úsmev, smiech, alebo sa snažia vyvolať posmech. Ale čo je najdôležitejšie, tieto diela sa dajú pochopiť aj bez slov, rozumejú im osoby všetkých vekových kategórií a akejkoľvek národnosti. V tom spočíva úžasné tajomstvo tohto žánru. Umenie karikatúry v Izraeli vždy bolo a zostáva populárne.

 

V roku 2007 založili Izraelské múzeum karikatúry, jedno z mála podobných na svete a prvé svojho druhu v Izraeli. Archív tejto inštitúcie je v krajine jedinečný, zhromažďuje a uchováva všetky materiály súvisiace s komiksami či prácou karikaturistov doma i v zahraničí. Karikaturista by nemal byť len dobrý umelec, ale aj šikovný psychológ. Okrem toho je potrebné, aby bol najprv náročný na seba a potom na ostatných. Receptom na úspech je karikatúra, ktorá je harmonická - je to dobrý nápad s dobre prevedenou technikou. Podľa môjho názoru, tieto vlastnosti sú neoddeliteľnou súčasťou väčšiny diel Rana Karpa Princea. Jeho štýl charakterizuje skrytý temperament, sympatie k modelu so štipkou irónie.


by Papara_Jew l Sep 19, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
4 Reponses to „Výstava mladého karikaturistu z Izraela“

Robert says:

Sep 20, 2016 9:42 AM

koki, to je to košer že zosúladíš aj svoje jedlo s kozmickým dianím, napr. srdce má nejakú planétu, inteligenciu a to všetko súvisí, inteligencia ti odhaluje ako to súvisí, ... čím jednoduchšie tým presnejšie a silnejšie, harmonickejšie.

Robert says:

Sep 20, 2016 8:51 AM

koki, kedysi ľudia žili akoby v súlade s kozmom, neškodili si ako teraz. Boli lepší. Teraz iba zničiť druhého, ohovoriť, nedopriať, klamať, zavádzať atd ... človek je iba "výprdok" kozmu, nič viac nieje.

Robert says:

Sep 20, 2016 8:28 AM

koki, všimni si čo sa stalo lipšicovi, pamatáš čo som ti písal, o karme? ... toto čo sa mu stalo pojde s ním celý život nech už to dopadne ako chce. ... koki, kozmos nikto neojebe, nieje všetko košér čo sa dialo pred bonaparte.

Robert says:

Sep 19, 2016 10:54 PM

nó pekné, ..... ale viac letí výstava Aláhu Akbar, pre slováčika : https://www.youtube.com/watch?v=NoBwIswSK1k :)

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or