SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Výstava judaík v prešovskej synagóge

Výstava judaík v prešovskej synagóge

Rodáčka z Tel Avivu Esther Shilo (1952) je dcérou slovenských rodičov, ktorí prežili holokaust a v roku 1948 emigrovali do Izraela.

 

Už od mala sa u nej začali prejavovať jej umelecké sklony. Počas štúdia sa venovala maľbe, kresbe, sochárstvu i keramike. Rada má ale aj háčkovanie a štrikovanie. Osudom sa jej však napokon stalo umelecké strihanie papiera, ku ktorému sa dostala až ako 51-ročná. Čaru starého židovského umenia prepadla po absolvovaní kurzu v roku 2003 a začala navrhovať vlastné originálne papierové vystrihovačky, z ktorých väčšina je inšpirovaná zo života a zo Starého zákona. Jej tvorba sa pritom sústredí na židovskú symboliku a tradície.

 

Od roku 2005, kedy mala svoju prvú výstavu v medzinárodnom kultúrnom centre Kastra v Haife, bola tvorba Esther Shilo prezentovaná na viacerých individuálnych i kolektívnych výstavách v Izraeli, Spojených štátoch amerických, Číne, Nemecku, Českej republike i na Slovensku. Po Bratislave, rodnom meste jej otca Cíferi, Liptovskom Mikuláši, Martine a Lučenci sa výstavou Obrazy z papiera prezentuje aj v prešovskej židovskej synagóge.

 

Na výstave umiestnila spolu 53 svojich diel. „Obrazy sú judaiká. Všetko sú to židovské veci. Ako Židovka chcem prezentovať židovskú kultúru, a preto mimo Izrael vystavujem len židovské veci,“ uviedla Esther Shilo. Jej diela sú strihané symetricky i asymetricky. Vzorky kreslí na biely papier a po kreslení spája výstrižky na čierny, alebo farebný papier. Ide pritom o špeciálny papier, ktorého farby nezničí svetlo a slnečné lúče. Dovážaný je z Nemecka, alebo USA. „Kresliť trvá viac ako strihať,“ prezrádza k svojim dielam umelkyňa.

 

V Izraeli pracuje Esther Shilo v kultúrnom dome v Kiryat Ata neďaleko Haify ako riaditeľka univerzity tretieho veku. Pre miestnych seniorov pripravuje celoročný program pozostávajúci z prednášok, cvičení, osláv, výletov i pobytov v zahraničí. Nechýbajú samozrejme ani prednášky o strihaní papiera a histórii tejto umeleckej techniky.

 

Popri prezentácii vlastnej tvorby šíri umelkyňa tradičné židovské umenie vystrihovania z papiera aj prostredníctvom seminárov a workshopov, ktoré osobne vedie aj v miestach svojich výstav. Vyučovala v Kalifornii, Pensylvánii, Chemnitzi, Drážďanoch, Lipsku, ale aj na Slovensku. Udeje sa tak aj v prešovskej synagóge, kde vo štvrtok 4. augusta medzi 9. a 13. hodinou sa pod jej vedením uskutoční verejne prístupný workshop, na ktorom si záujemcovia môžu pod dohľadom a s radami skúsenej umelkyne vyskúšať pripraviť vlastné originálne papierové vystrihovačky.

 

Vernisáže je 3. augusta o 17.00 hod. Výstava Obrazy z papiera je potom v prešovskej synagóge inštalovaná do 3. septembra.


by Papara_Jew l Aug 3, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Výstava judaík v prešovskej synagóge“

Robert says:

Aug 7, 2016 3:17 PM

Alica, počkám na teba sto rokov. https://www.youtube.com/watch?v=EeGGOoaZHy0 :)

Alica Lišková says:

Aug 3, 2016 2:28 PM

Videla som práce pani Esther v synagóge v Liptovskom Mikuláši. Veľmi pekné.
Treba vidieť. Odporúčam.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or