SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vychádza Grosmanova knižka Nevesta

Vychádza Grosmanova knižka Nevesta

Významný spisovateľ židovského pôvodu a rodák z Humenného, autor Obchodu na korze, Ladislav Grosman, sa po desaťročiach pomyselne vracia na Slovensko.

 

A to vďaka svojej poviedke Nevesta, ktorá po prvý raz vychádza v slovenskom jazyku. "Ladislav Grosman je jedným z veľkých česko-slovenských spisovateľov, ktorý, žiaľ, na Slovensku, nebol až taký vídaný. Narodil sa na Slovensku, ale žil v Čechách. Čiže pre Čechov bol Slovák a pre Slovákov Čech. A obrovskou jeho nevýhodou bolo pre neho, že bol Žid," uviedol Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry - Slovenského národného múzea (SNM), ktoré novelu vydalo.


Poviedku, ktorá sa podobne ako ďalšie jeho diela zaoberá obdobím holokaustu, ktorá sa dotýka deportácií, ale je spracovaná tak, že nebolí, označil za obohatenie slovenskej literatúry. Aj preto, že konečne bola vydaná aj v slovenčine. V jazyku, ktorým celý život komunikoval v domácnosti so svojou manželkou Editou, hoci diela písal v češtine. A práve v češtine bola okolo roku 1965 vydaná. Po tom, ako však Grosman v roku 1968 emigroval s manželkou do Izraela, boli nepredané kusy zničené. Neskôr vyšla v hebrejčine a angličtine a opätovne v češtine.


"Toto je prvýkrát, čo táto kniha vychádza v slovenčine na Slovensku. Myslím, že v dôstojnom preklade," doplnil Mešťan, ktorý to považuje aj za akési zadosťučinenie pre autora. Ten ju vraj sám označil za lepšiu ako Obchod na korze, mal k nej mimoriadny vzťah a mal ju najradšej.


Ladislav Grosman sa narodil 4. februára 1921 v Humennom a zomrel 25. januára 1981 v Tel Avive. Jeho manželka Edita o ňom povedala, že vždy bol a ostal Humenčanom, nikdy sa za to nehanbil, svoje mesto miloval a zomrel s láskou k nemu. Pre neho bolo vraj vracať s k rodákom ako pre dalajlámu vrátiť sa do Tibetu.


by Emil Vojtánek l Feb 28, 2018 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or