SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Viedeň spoznala bratislavských Židov

Viedeň spoznala bratislavských Židov

21. februára sa v priestoroch Slovenského kultúrneho inštitútu (SKI) vo Viedni uskutočnila vernisáž výstavy pod názvom: Viedenskí-Prešporáci, Prešporskí-Viedeňáci.

 

Autorom a kurátorom výstavy je Tomáš Stern, ktorý sa dlhoročne venuje dokumentovaniu životných príbehov židovských osobností z územia dnešného Slovenska. Výstava vo Viedni je voľným pokračovaním výstavy židovských osobností Prešporku, ktorá sa v spolupráci s Bnai Brith “Tolerancia” a BKIS uskutočnila v lete minulého roku na bratislavských hradbách.

 

Tú viedenskú, v preplnenej sále slávnostne otvorila riaditeľka SKI, pani Alena Heribanová, za účasti vicaerých čestných hostí. Výstavu tvorí opäť 15 veľkoplošných panelov, na ktorých sú zachyté živtné príbehy tých židovských osobností, ktoré sa narodili v Prešporku, prípadne tu žili a pôsobili a súčasne veľkú časť svojho života strávili vo Viedni, kde výrazným spôsobom zasiahli do miestneho kultúrneho, spoločenského, hospodárskeho, ale aj náboženského života miestnej komunity.

 

Jednou z postáv, ktorú zachytáva viedenská výstava, je aj prastarý otec jej autora – Adolf Stern, ktorý vo Viedni študoval a niekoľko rokov aj žil. V medzivojnovom období pôsobil v Bratislave, kde pracoval ako bankár a patril medzi významných dopisovateľov viacerých miestnych periodík. Najväčší význam však mala jeho blízka spolupráca s grófom Coudenhove-Callergim, s ktorým sa v 20. rokoch minulého storočia podieľal na založení Paneurópskej únie, prvej modernej inštitúcie európskej integrácie. Na fotke je autor výstavy Tomáš Stern, spolu so svojim otcom, Prof. Jurajom Sternom, terajším rektorom Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, pred panelom ich predka Adolfa Sterna.

 

Výstava v SKI vo Viedni potrvá do konca mesiaca marec a následne by mala byť sprístupnená aj v priestoroch ŽNO v Bratislave.

 

 


by J.D. l Mar 24, 2018 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or