SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Kežmarku uvedú predstavenie Sara

V Kežmarku uvedú predstavenie Sara

Múzeum v Kežmarku v stredu 6. júla uvedie v rámci podujatia Krvavé dejiny divadelné predstavenie s názvom Sara.

 

Podľa riaditeľky múzea Eriky Cintulovej ide o autorské predstavenie inšpirované históriou hradu a mesta. "Vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch sme sa zameriavali na staršie obdobia, na rody Laskych, Zápoľských, Thökölyovcov, či protihabsburgské povstania. Tento rok sme sa inšpirovali obyčajnou čiernou mramorovou tabuľkou, ktorú si pri vstupe do expozície mnohí návštevníci ani nevšimnú. Je na nej však dôležitý a zaujímavý údaj. V budove hradu zhromažďovali Židov z Kežmarku a okolia pred deportáciami do koncentračných táborov. Keď majú byť Krvavé dejiny o histórii mesta a hradu, udalosti rokov 1938 – 1945 sú takisto súčasťou dejín," vysvetlila Cintulová.


V predstavení Sara odznejú autentické a mimoriadne vzácne nahrávky z archívu Slovenského a Českého rozhlasu, ktoré zachytávajú prejavy vtedajších najvyšších štátnikov. "Pri príprave predstavenia sme komunikovali s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave, s Múzejno-dokumentačným centrom Železníc Slovenskej republiky, s dokumentaristami RTVS, s historičkou Norou Baráthovou a s pamätníkmi týchto udalostí," vysvetlila riaditeľka múzea.

 

Vďaka tomu vznikla mozaika, ktorá prináša divákom fiktívny príbeh Sary z rodiny lekárnika Kornhausera, na pozadí skutočných udalostí, ktoré sa odohrávali v Kežmarku v období holokaustu. "Cieľom príbehu nie je šokovať, ani preháňať, iba na základe svedectiev a dokumentácie priniesť obrázky doby, ktorá v Kežmarku reálne bola. Predstavenie sa odohráva v priestoroch hradu," uviedla Cintulová.


Predstavenie Sara sa v priestoroch hradu odohrá počas štyroch večerov. Úvodné dve predstavenia sa uskutočnia 6. a 7. júla so začiatkom o 19.00 h a 8. a 9. júla od 20.00 h. Autorom scenára a režisérom predstavenia je Marcel Hanáček.


by Papara_Jew l Jul 6, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „V Kežmarku uvedú predstavenie Sara“

blondak says:

Jul 7, 2016 8:18 AM

Bol som včera. Ak má niekto možnosť ísť teraz do KK nech si rezervuje lístky odporúčam. Škoda že je to len od 18 rokov myslím si že všetko čo tam odznelo poznajú už aj 15 ročný alebo by mali spoznať ( nemyslím nadávky. Dosť násťročných by to malo absolvovať povinne so svojimi rodičmi.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or