SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ukradnutý obraz sa vrátil majiteľom

Ukradnutý obraz sa vrátil majiteľom

Francúzske úrady vrátili právoplatným majiteľom kresbu maliara Edgara Degasa, ktorú im v roku 1940 počas okupácie ukradli nacisti,

 

"Dielo nazvané Trois danseuses en buste, ktoré je skicou znázorňujúcou tri baletky vytvorenou uhlíkom koncom 19. storočia, sa našlo v roku 1951 v príborníku v budove nemeckého veľvyslanectva z čias okupácie Francúzska," uviedla na slávnostnom odovzdaní diela jeho majiteľke Francúzska ministerka kultúry Audrey Azoulayová. Vzhľadom na to, že na kresbu si po jej náleze nikto neuplatnil vlastnícky nárok, skončila v parížskom Louvri.


Degasovu skicu si za svojho otca Mauricea prevzala dcéra Viviane Dreyfusová. Maurice zomrel v roku 1957 bez toho, aby sa o umeleckom poklade, ktorý vlastnil, niekedy zmienil. "Som nesmierne dojatá," uviedla Dreyfusová, pričom dodala, že jej dojatie vyplýva najmä z toho, že o existencii diela vôbec nevedela.


Vo francúzskych múzeách a galériách sa v súčasnosti nachádza približne 2000 umeleckých diel, na ktorých vlastníctvo si nikto neuplatňuje nárok. Najmenej 145 z nich odcudzili počas druhej svetovej vojny nacisti.


by J.D. l May 11, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or