SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Rocker stopuje bachara z Osvienčimu

Rocker stopuje bachara z Osvienčimu

Sean Penn ako rocková hviezda hľadá osvienčimského trýzniteľa svojho otca. A počas cesty nachádza samého seba.

 

Niekdajšia rocková superhviezda Cheyenne  žije so svojou milujúcou manželkou Jane  na zámku v írskom Dubline.  Má kopec peňazí, pokoj od všetkých a zdá sa, že je mu fajn. V ústraní si lebedí vo svojej melancholickej nude, sem tam trochu zamieša karty na burze a čas trávi s teenagerkou zo susedstva, ktorá obdivuje jeho hudbu. On sám je v podstate „zakrsnutým“ teenagerom – Cheyenne má síce cez 50, ale prejavom aj šatníkom sa zastavil kdesi v puberte.

 

Vďaka imidžovému oblečeniu, natupírovanému  „výbuchu“ na hlave a šminkám vyzerá ako čosi medzi Ozzym Osbournom, Michaelom Jacksonom, Marilynom Mansonom a Strihorukým Edwardom.  Jeho tenký hlas a infantilný prejav vyvolávajú na začiatku šok, jeho chôdza je skôr šuchtanie živej mŕtvoly a jednoznačne indikuje, že Cheyenne zrejme počas aktívnej muzikantskej kariéry skonzumoval príliš veľa zakázaných látok.

 

Cheyennova manželka Jane je cool žena, ktorá svojho muža aj po 35 rokoch berie a miluje takého, aký je a nesnaží sa ho zmeniť. A tak jediné, čo Cheyenna gniavi, je ultimatívna trauma jeho hviezdneho života: pred dlhými rokmi, keď ešte aktívne tvoril hudbu a koncertoval, spáchali dvaja teenageri pod vplyvom jeho temnej, depresívnej muziky, spoločnú samovraždu. Od toho dňa Cheyenne už nikdy nevystúpil a nespieval.

 

Otcov veľký sen

Šialený zvrat v už tak zaujímavo postavenom príbehu nastáva v momente, keď sa Cheyenne dozvedá, že mu za oceánom umiera otec. Postupne zisťujeme, že náš hrdina je z prísne religióznej židovskej rodiny, s ktorou pred 30 rokmi úplne prerušil kontakty a stretnutie s otcom na smrteľnej posteli môže byť poslednou šancou na uzmierenie.  Keď Cheyenne dorazí za otcom do New Yorku, je už neskoro. A tak sa výčitkami svedomia hnaný rocker  rozhodne zrealizovať aspoň poslednú veľkú otcovu túžbu, o ktorej sa práve dozvedel: vystopovať a dolapiť žijúceho bachara z Osvienčimu, ktorý otca v lágri mučil.

 

Rockový klaun detektívom

Nasleduje klasické road movie so všetkým, čo k nemu patrí. Bizarná zmaľovaná postavička v čiernom a s rúžom na perách sa vydáva krížom cez Ameriku a využívajúc svoj zvláštny šarm a prekvapivé detektívne schopnosti, sa pomaly ale isto prepracúva k pravde o nacistovi Aloisovi Langemu,  ktorému bol jeho otec celý život v pätách no nedokázal ho chytiť. Dokáže to Cheyenne?

 

Ako ten film zaradiť?

Odkedy som sa vrátila z kina, hľadám adjektívum, ktoré by mi  pomohlo najlepšie popísať film  „Tu to musí byť“ . A stále znova mi na jazyk prichádza jediné: magický. Je to magický film. Už  premisa tejto komediálnej drámy  je absurdná, pritiahnutá za vlasy, je uletená rovnako ako sám Cheyenne. Zmaľovaný rocker hľadajúci  bachara z Osvienčimu? To je predsa šialenstvo!  Áno, je, ale vy aj tak  sedíte v kine, neviete sa dočkať ďalšieho obrazu a zrejme aj máte otvorené ústa. A je to v poriadku – ten film tak totiž funguje. Vŕši na seba jeden surreálny a výtvarne krásny obraz za druhým, Cheyennovi do cesty kladie nové a nové bizarné postavičky a príhody a pomaličky vás vedie ku krásnemu a uspokojivému koncu, za ktorý sa tento malý nezávislý film naozaj nemusí hanbiť.

 

Holokaust a popmusic

To, čo robí toto dielo  talianskeho undergroundového režiséra Paula Sorrentina takým čudným a súčasne  fascinujúcim je kombinácia nezlučiteľného: hrôzy holokaustu s bezstarostnosťou a narcizmom šoubiznisu. Dva svety, ktoré snáď ani nemôžu byť vzdialenejšie.  Cheyenne, ktorý doteraz vo svojom živote riešil len „nízke“ starosti  hviezdy, sa  zrazu  musí vysporiadať s niečím  tak brutálne nepochopiteľne hrozným ako šoa.  Mimochodom, Seanovi Pennovi téma utrpenia predkov v Európe tiež nie je vzdialená. Jeho židovskí starí rodičia z otcovej strany utiekli do Ameriky z Litvy.

 

Ďalšia veľká rola Seana Penna

Sean Penn v postave Cheyenna je rozkošný. Spod vytupírovanej ofiny pózera trúsi bonmoty a životné múdrosti, ktoré majú hlavu a pätu. Práve vďaka Pennovmu hereckému kumštu cítime,  že pod tými imidžáckymi čiernymi hábami a mejkapom blázna  sa skrýva veľmi bystrý a rozumný chlapík, ktorý len  potrebuje  prebudiť sa z letargie. Počas cesty za Aloisom Langem sa Cheyenne v drobných náznakoch mení, dospieva, piskľavý hlások adolescenta nenápadne no jednoznačne hrubne. Nemusí sa stať lepším človekom, lebo on už od začiatku filmu dobrým človekom je. Ale musí dozrieť.

 

A slávny hollywoodsky cholerik toto postupné „dozrievanie“ svojej postavy  modeluje nežne a s pochopením. Nádherná je chémia medzi Seanom Pennom a Judom Hirschom, ktorý vo filme stvárňuje legendárneho lovcu nacistov, Mordechaja Millera. Paradoxne práve ich spoločné momenty sú vo filme tými najkomickejšími. Nezabudnuteľná je aj scéna, v ktorej hrdina na svojej púti nečakane stretáva muža, ktorý vymyslel kufrík na kolieskach. V tom obraze je Penn/Chayenne  taký zlatý, že by ste ho najradšej objali!

 

Pocta osemdesiatym rokom

Celým príbehom sa ťahá nákazlivo veselá, staručká pieseň  legendárnej skupiny Talking Heads „This must be the place“ (odtiaľ aj názov filmu) a  frontman skupiny, David Byrne, si vo filme zahral samého seba. Príbeh plný pop-kultúrnych narážok preto určite pohladí srdcia fanúšikov hudobného štýlu new-wave a osemdesiatych rokov.  Ak sa do kina na tento film vyberiete –  vedzte prosím, že to nie je žiadny mainstream na ktorý majú chodiť masy  – a preto ani zážitok z neho mainstreamový nebude. Je to v pravom zmysle slova art-kino – po formálnej aj obsahovej stránke. „Tu to musí byť“ je síce príbehom o židovskej pomste, ale je aj filmom o synoch a otcoch, o priateľstve, spolunáležitosti a hlavne o dospievaní.

 

Niektoré scény vás možno budú nudiť svojou zasnenosťou a dĺžkou, ale to je v poriadku. Keď vyjdete z kina, snáď  aj budete mať pocit, že sa vám to celé len snívalo a o chvíľku sa zobudíte. Ľutovať však, myslím, určite nebudete.

 

pozrite si trailer k filmu This must be the place:

 


by Lucia Kollárová l Mar 12, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or