SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Povstaňte, diktátor Aladeen prichádza!

Povstaňte, diktátor Aladeen prichádza!

Počas bratislavskej premiéry mala jedna slečna, sediaca v rade za mnou, extatický záchvat smiechu. Pišťala a dupala súčasne.

 

A celkovo bolo zaujímavé sledovať reakcie ľudí, sediacich okolo. Filmoví kritici, celebrity, novinári. Väčšina od smiechu nevedela chytiť dych. Izraelsko - britský nezmar Sacha Baron Cohen prichádza už aj do slovenských kín so svojou absurdno-satirickou komikou a odhodlaním naštvať a uraziť úplne všetkých.

 

Bin Ládin žije

Vládca fiktívnej severo-africkej  krajinky Wadiya, admirál-generál Aladeen, je rozmaznaný narcistický tyran a mizogýn. Deti pri pôrode delí na „chlapček“ a „do smetného koša“, oduševnene nenávidí Izrael, vyvíja atómovú bombu a s obrovskou vášňou a nasadením utláča svoj ľud. V hosťovskom dome skrýva Bin Ládina (Američania v roku 2011 naivne zastrelili len dvojníka) a hnevá sa na zápach, ktorý ostáva po Osamovi na jeho tolate. Po večeroch si kráti čas zaplateným sexom s najväčšími hollywoodskymi hviezdami – napríklad s Megan Fox a Arnoldom Schwarzeneggerom.

 

Z diktátora predavačom

Táto idylka sa skončí, keď sa Aladeen spolu so poradcami vyberie do New Yorku, aby na zasadaní OSN svetových politikov presvedčil, že jeho nukleárny program má slúžiť samozrejme na humánne a medicínske ciele. SPOILER V „rodisku AIDS“ (New Yorku) ho však unesú, zbavia brady a na jeho miesto dosadia dvojníka. Niekdajší krvilačný mocipán sa tak musí zrazu pretĺkať Brooklynom v otrhanom tričku, bez peňazí, anonymne a absolútne neznalý pomerov normálneho sveta. Našťastie sa ho však ujme mladá zapálená feministka, ktorá mu ponúkne prácu predavača vo  svojom malom bio-obchodíku. A tyranovo srdce začína mäknúť... KONIEC SPOILERU

 

Výstup na Oscaroch bol len varovaním

Ako dlhoročný milovník Cohenovej satiry a obdivovateľ jeho marketingového génia sa vždy najviac teším na promo-rozhovory, ktoré pred premiérami svojich filmov poskytuje najslávnejším televíznym moderátorom – a to bez toho, aby vystúpil z role. Dodnes si pamätám na perly, ktoré ako „Borat“ (2006) či „Bruno“ (2009) chrlil v najrôznejších televíznych štúdiách. Aj teraz som týždne dozadu sledovala „diktátorove“ návštevy v rôznych talk shows, smiala sa na tom ako najväčším žurnalistickým hviezdam Ameriky dával pri príchode do štúdia ruku na pobozkanie a ako konsternovanej moderátorke nemeckej RTL vysvetľoval, že „panenstvo svojich bodyguardiek kontroluje osobne každý večer špičkou svojho prirodzenia“. Verte, že jeho extempore na Oscaroch bolo NIČ v porovnaní s tým, čo predvádzal počas tých rozhovorov.

 

Larry King ako dôvod odpľuť si

Vrcholom bolo interview u Larryho Kinga, počas ktorého si Diktátor pri zmienke o Kingovom židovstve zhnusene odpľul na zem (pričom moderátorský Matuzalem udržal obdivuhodne pevný poker-face). Takže keď sa včera večer začal z plátna valiť na slovenské premiérové publikum celý ten kokteil brutálne vtipných ohavností, patrila som k tým imunizovaným. Aj napriek tomu ma ešte dnes od smiechu bolia kútiky úst. A tak trochu aj srdce od výčitiek svedomia, pretože ten blázon ma znova raz prinútil smiať sa aj vtedy, keď som nechcela.

 

 

Rozrýpať ten najcitlivejší nerv

Cohen nemá  úctu pred ničím. Lenže...kto čaká od Sachu Barona Cohena humanistický jemnocit, ten je v nesprávnej kinosále. Tento komik v Diktátorovi dekonštruuje politickú korektnosť a robí to s diabolskou rozkošou. Pietu nepozná a sväté mu nie je nič a nikto. Každý máme inak nastavený prah citlivosti a jasné, aj k tomu môjmu sa Diktátor predsa len  priblížil. V jednej scéne despota vo svojom paláci hrá na WII počítačovú hru – simuláciu strieľania - nazvanú „Munich Olympics“.

 

A to som si už aj ja, rokmi desenzibilizovaný fanúšik zvyknutý od Cohena na všetko, povedala, že toto fakt nemuselo byť. Lenže Sacha Baron Cohen chce PRESNE tento pocit v divákoch dosiahnuť, tento zvláštny diskomfort chce vyvolať – to je tá pravá cohenovská katarzia! Svojim dlhým prstom nás najradšej škriabe na tých najcitlivejších nervoch, ktoré v sebe máme a testuje tak hranice divákov aj oddaných fanúšikov.

 

Borat sa nekoná

V prvom rade ale treba nedočkavých fanúšikov Cohenovho humoru upozorniť, že výrazne pozmenil žáner a v kine ich čaká jedno zásadné prekvapenie. Diktátor neobsahuje žiadne z dokumentaristických prvkov, na ktorých boli  postavené predchádzajúce komédie Borat a Bruno. Žiadna skrytá kamera a nič-netušiaci Američania, ktorí sa chytili do komikovej pasce. Žiadne úprimne zdesené tváre nechápajúcich ľudí v uliciach. V Diktátorovi sú iba herci a dopredu napísané scény, ide sa presne podľa scenára ako v každej riadnej hranej komédii. Je to trochu škoda, mne tie dokumentaristické momenty chýbali. Pamätáte sa na to, ako si  Sacha v Boratovi vymieňal  primitívne antisemitské klišé s nič netušiacim americkým farmárom (ktorý absolútne netušil že ho k tým rečiam provokuje židovský komik)? Bez skrytej kamery žiaľ Diktátor toto nemilosrdné zrkadlo sporiadaným občanom už nenastavuje.

 

Báť sa o Cohena (snáď) nemusíme

Ako už tradične, Sacha Baron Cohen s rozkošou paroduje antisemitov a tento krát používa ich rétoriku s takým nasadením a chuťou, že to vyzerá ako keby si po inšpiráciu odskočil na diskusné fóra slovenského internetu. Na druhej strane, nedalo sa nevšimnúť si, ako si dal vo filme záležať na tom, že Aladeen NIE JE Arab. Jeho vymyslená krajina Wadiya sa nachádza v severnej Afrike, ale nie je arabská. Aj keď nám všetkým je jasné, z koho si Cohen vo filme strieľa, tak verbalizované to nie je ani raz.

 

V celom filme ani raz nezaznie slovo „islam“. Preto je len málo pravdepodobné, že bude po Diktátorovi na Cohena vyhlásená fatwa. Sympatický komik si pred časom založil rodinu, má dve malé dcérky a už zrejme nechce príliš riskovať. A je to len pochopiteľné a veľmi ľudské.

 

 

Brilantný soundtrack, dôstojný Kingsley

Diktátor je lahôdkou pre milovníkov originálnych filmových soundtrackov. Vo filme budete počuť mnoho slávnych hitov, prespievaných vo wadijčine(!) a v tejto súvislosti by ma celkom zaujímalo, čo na wadijskú verziu slávnej balady „Everybody Hurts“ povedali  páni  z R.E.M. Snáď to vzali s humorom. Autorom všetkých tých skvostných hudobných nápadov a gagov vo filme je mimochodom Sachov starší brat Erran.

 

No a k bizarnostiam filmu určite patrí aj účinkovanie ikony britského herectva, Sira Bena Kingsleyho. Tento dôstojný starý muž (slávny predstaviteľ Gándhího aj nezabudnuteľného Itzhaka Sterna zo Schindlerovho zoznamu) sa s Cohenom spriatelil počas nakrúcania filmu „Hugo“ a je zrejmé, že v najnovšej Sachovej halucinácii si zahral s chuťou a nadhľadom.

 

Romantika, kde by ste ju nečakali

Čo mňa na Diktátorovi šokovalo najviac? SPOILER Asi to, že je to  na rozdiel od ostatných Cohenových diel v podstate veľmi vrúcny a milý film o prerode tyrana na milujúceho muža. Od Sachu by som po Boratovi a Brunovi čakala všetko, len nie romantickú komédiu. Áno, Diktátor je romantická komédia s rozprávkovým happyendom. KONIEC SPOILERU Samozrejme, okrem toho je to aj 82 minútový ohňostroj nevkusností, obscénností, politických nekorektností, stupídnych sexuálnych vtipov najhrubšieho zrna a iných neopísateľných šialeností.

 

Diktátora musíte vidieť

Inteligentní a rozhľadení diváci si ale každou bunkou vychutnajú politickú satiru, akú v kine nezažili už dávno. A famózna záverečná Diktátorova reč pred OSN, v ktorej porovnáva výhody diktatúry s nevýhodami  demokracie je čírym intelektuálnym potešením. Ak už kvôli ničomu inému, tak kvôli záverečnej reči admirála-generála Aladeena treba na túto šialenosť do kina ísť.


by Lucia Kollárová l May 17, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Povstaňte, diktátor Aladeen prichádza!“

Trubiroch says:

May 20, 2012 8:19 PM

Je to pekný filmík.A mám pocit že to nieje iba o diktátorovi.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or