SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Popové peklo milencov v Terezíne

Popové peklo milencov v Terezíne

Miešanie holokaustu a pop-music je koncept už vo svojej podstate taký absurdný, že sa k nemu (našťastie) skoro nikto neuchyľuje.

 

Preto napríklad o holokauste existuje len veľmi málo songov. Asi najznámejšou je pieseň kanadskej rockovej kapely Rush nazvaná "Red Sector A". Frontman Geddy Lee v nej spracúva príbeh svojej mamy, ktorá prežila Bergen-Belsen. Spomeňme aj Boba Dylana  a jeho skladbu  "With God on Our Side" so zaujímavou holokaustovou referenciou vo verši o studenej vojne. (Textovú ukážku z oboch piesní nájdete pod článkom). Vo filme sa k tomuto prekérnemu  kroku naposledy  odvážil taliansky filmár Paolo Sorrentino  a urobil to s citom a vkusne vo výbornom road movie „Tu to musí byť“ .


Keď sa zmieša pop so šoa

No a teraz je to tu znova a čo viac, odohráva sa to v našej domácej realite. A na rozdiel od hore uvedených príkladov, umelec nespracúva priamo tému genocídy. Koncentračný tábor využíva – a to je veru tanec na veľmi tenkom ľade – len ako kulisu. Norbert Peticzký, mladý spevák známy aj z televíznej speváckej súťaže, dostal nápad natočiť videoklip k svojej balade „Peklo milencov“ v niekdajšom koncentračnom tábore Terezín. V rozhovore pre časopis Plus 7 Dní vysvetlil, že pre toto miesto sa rozhodol, aby umocnil myšlienku zlomeného srdca ako „koncentráku duše“.

 

Riaditeľ to povolil

Povolenie na nakrúcanie vraj nebolo ľahké získať, ale keď sa riaditeľ pamätníka dozvedel, že Norbert chce pomocou skladby pomôcť onkologickým pacientom, súhlas dal. A tak vznikol na jednom z najsmutnejších miest Európy videoklip k popovej pesničke, ktorá pojednáva o nešťastnej láske. Mladý muž v zvieracej kazajke spieva o pekle milencov raz v umyvárňach, raz na appelplatzi, raz pri drevených väzenských pričniach.

 

 

Ušľachtilý zámer, problematická metafora

Zámer speváka bol určite ušľachtilý, ale Terezín je, nazdávam sa, miestom príliš smutným a príliš pietnym na to, aby sa na ňom točili videoklipy. Som presvedčená, že žiadny z bývalých koncentračných táborov by nikdy nemal slúžiť ako kulisa pre niečo také bezstarostné a efemérne, ako pop-music. A to ak aj je témou tej hudby bolesť srdca a úprimný, na vlastnej koži odžitý smútok spôsobený láskou.

 

Tu sa dostávam k ďalšiemu spornému bodu. Metafora, ktorú mladý umelec v rozhovore pre časopis použil, teda „koncentrák duše“ je podľa mňa problematická. Každý, kto si prežil zlomené srdce a utrpenie z nesprávne investovaných citov vie, ako to bolí. Ale porovnávať to s utrpením  väzňov koncentračných táborov  je jednoducho príliš. Tento druh metafor je nevhodný a len ťažko stráviteľný. Sympatický mladík si všetky tieto súvislosti – ponorený do tvorby  – zrejme neuvedomil.

 

Druhá strana mince

Na druhej strane však tu je jasná snaha pomôcť pomocou pesničky vývoju protinádorových liečiv. Ak sa vďaka nej tých 450 000 českých korún pre nadáciu „Rakovina věc veřejná“ vyzbiera, tak potom je to úžasné. Ďalšou vecou je skutočnosť, že mnohí mladí ľudia, ktorí by inak o tému koncentračného tábora Terezín ani nezavadili, sa vďaka klipu Norberta Peticzkého zrejme dozvedia, že niečo také existovalo. Možno si to aj hodia do googlu a prečítajú si, čo sa na tom mieste dialo. V časoch, keď je stále ťažšie zaujať držiteľku rána čímsi takým ako história, môže byť videoklip obľúbeného speváka celkom účinnou cestou.

 

_________________________________________

* Slovenský preklad ukážok z úvodu textu:

Skupina Rush - "Red Sector A" /1984/:

"I hear the sound of gunfire at the prison gate / Are the liberators here? / Do I hope or do I fear? / For my father and my brother, it's too late / But I must help my mother stand up straight."

"Počujem výstrely zbraní pred väzenskou bránou /  Sú to osloboditelia? / Cítim nádej alebo strach? / Pre môjho otca a brata je už neskoro / Ale musím pomôcť matke ostať na nohách "

 

Bob Dylan  -  "With God on Our Side" /1964/:

"When the Second World War / Came to an end / We forgave the Germans / And we were friends / Though they murdered six million / In the ovens they fried / The Germans now too / Have God on their side."

 

"Keď sa druhá svetová vojna skončila / Odpustili sme Nemcom / A boli sme priateľmi  / Aj keď zavraždili  6 miliónov / Upiekli v peciach /  Aj Nemci dnes majú Boha pri sebe."

 


by Lucia Kollárová l May 11, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or