SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Poďte na česko-izraelský film Na Sever

Poďte na česko-izraelský film Na Sever

Skupina českých židovských tínedžerov odchádza na sever. Bez dospelých – majú iba sami seba navzájom. Začína sa ich najväčšie životné dobrodružstvo.

 

Strávia spolu štyri roky v Dánsku, v oáze uprostred besniacej 2. svetovej vojny. Iba vďaka tomu sa im podarí prežiť apokalypsu a začať nový vlastný život. Po 70 rokoch od svojho odchodu sa rozhodli rozpovedať svoj príbeh.Režisérka Nataša Dudinski o filme: "Je to príbeh o dospievaní v cudzej zemi, ktorá sa nebála otvoriť sa utečencom. Príbeh o náhlej strate domova a blízkych a o sžívaní sa s novou kultúrou a spôsobom života. Je to tiež príbeh o záchrane. Vtedy, podobne ako aj dnes, to až na svetlé výnimky neboli vlády, ktoré pomáhali utečencom, ale hlavne jednotlivci. Vďaka nim však môžu traumatické utečenecké príbehy končiť happy endom."


Autorkou námetu je česká novinárka Judita Matyášová, ktorá objavila tento unikátny a úplne zabudnutý príbeh v roku 2010. Jej knižka "Přátelství navzdory Hitlerovi" sa stala bestsellerom v Čechách a v roku 2013 získala cenu Arnošta Lustiga. Režisérka filmu Nataša Dudinski sa narodila v Košiciach, od roku 1994 žije v Jeruzaléme. Po štúdiu jazykov na pražskej FF UK a medzinárodných vzťahov na newyorskej Columbia University, v Jeruzaléme študovala film na Sam Spiegel Film and TV School. V roli režisérky, kamaramanky, strihačky či producentky sa podieľala na mnohých ocenených dokumentárnych filmoch pre Českú a Izraelskú televíziu, PBS, CBC, ZDF/Arte a ďalšie médiá.

 

Producent filmu Ján Macola z Mimesis Film bol menovaný za jedného z 20 najdynamickejších európskych producentov na filmovom festivale v Cannes v roku 2015. Jeho film Cesta ven (réžia Petr Václav) získal štyroch Českých lvov vrátane za najlepší film za rok 2015.

 

Svetová premiéra: 30.11.2015 o 19.30 v bratislavskom kine Mladosť

Trailer k filmu si môžete pozrieť TU!

 by Papara_Jew l Nov 27, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or