SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Očistné mikve majú v Aréne

Očistné mikve majú v Aréne

Bratislavské divadlo Aréna uviedlo 8. októbra slovenskú premiéru divadelnej hry izraelskej dramatičky Hadar Garlon Mikve v réžii umeleckého šéfa Národného divadla v Prahe Michala Dočekala.

 

Mikve je rituálny kúpeľ, v ktorom sa veriace židovské ženy pravidelne očisťujú. Je to zároveň miesto spoločných stretnutí, kde sa odhaľujú osudy miestnych žien, tajomstvá a drámy, o ktorých všetci vedia, ale nikto o nich nehovorí. Zaužívaný stereotyp obradu naruší mladá pomocníčka Šira v podaní Slávky Halčákovej, ktorá sa rozhodne bojovať proti neprávosti a ľudskému utrpeniu. Ženy sa najskôr bránia novému pohľadu na vieru a novým riešeniam. Napokon sa spoločne vzoprú zväzujúcim pravidlám spoločenstva.


Hra odkrýva otázky postavenia žien v ortodoxnej spoločnosti a vzťah tejto komunity k bežnému životu. Vo výhradne ženskom obsadení sa predstavuje zostava herečiek zvučných mien v zložení Zuzana Kronerová, Slávka Halčáková, Táňa Kulíšková, Zuzana Kanócz, Táňa Radeva, Eva Matejková, Rebeka Poláková a Zuzana Šemeláková. Každá predstavuje iný ľudský charakter, čo robí z hry pestrý príbeh rozmanitosti medziľudských vzťahov.


„Hra je o hľadaní hraníc ľudskej dôstojnosti, vyšších princípov a hľadaní sa v tradíciách,“ povedala Slávka Halčáková. „Téma je aktuálna aj v súčasnosti. Mementom je, kde sa až môže dostať spoločnosť, ktorú ovláda nesprávna ideológia a fundamentalizmus,“ doplnila Matejková.    „Je potrebné siahnuť po takýchto dramatických textoch v slovenských divadlách. Spoznávať iné kultúry, ako rozmýšľajú, cítia, čím sa trápia, ako žijú, je veľmi dôležité. Veľa počujeme
o izraelskom konflikte, o boji za zachovanie štátu aj o boji za mier. Hra nám však ukazuje, ako títo ľudia žijú,“ povedal Juraj Kukura, riaditeľ divadla Aréna.


„Každá židovská hra vychádza zo židovsko-kresťanských prameňov, takže sa dotýka aj nás. Symbolom židovskej kultúry je múr nárekov, kde medzi veľké kamene Židia vkladajú lístočky so želaniami. Naša inscenácia je takým lístkom so želaním ľudskej tolerancie,“ uviedol Hans Hoffer, rakúsky scénograf a autor scény.by J.D. l Nov 11, 2009 9:16 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or