SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Obchod na korze - muzikál z Broadway

Obchod na korze - muzikál z Broadway

Nová scéna uvedie už tento piatok európsku premiéru amerického muzikálu Obchod na korze. Boli sme na generálke a predstavenie vyzerá veľmi slušne.

 

Libreto a texty piesní napísal Bernard Spiro, hudbu zložil David Nagy. Muzikál vznikol podľa novely Ladislava Grosmana a rovnomenného oscarového filmu, v hlavných úlohách s Jozefom Kronerom a Idou Kamińskou. Režisérom inscenácie je Peter Oravec, dramaturgom Slávka Civáňová, choreografom Marián Hlavatý, hudobne inscenáciu naštudoval Ľubomír Dolný, hru preložila Katarína Labajová – Pokorná, texty piesní prebásnil Ján Štrasser, scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Ľudmila Várossová.


V postave Tóna Brtku alternujú Csongor Kassai a Ondrej Kovaľ, v úlohe Rozálie Lautmanovej Božidara Turzonovová a Zuzana Kronerová. V ďalších postavách alternujú Marta Potančoková a Anikó Vargová, Ivan Tuli Vojtek a Pavol Plevčík, Lucia Vráblicová a Jana Lieskovská, Lukáš Pišta a Dávid Hartl, Karol Čálik a Leopold Haverl, Dárius Koči a Patrik Vyskočil. V ďalších postavách účinkujú Miroslava Marčeková, Miroslava Drínová, Karin Olasová, Róbert Halák, Tomáš Majláth, Vladislav Plevčík, Martina Dolná, Romana Dang Van, Dušan Kaprálik, Peter Makranský, Katarína Čillíková a ďalší umelci.


Dej muzikálu sa odohráva v júni roku 1942, teda v období, keď sa novovzniknutý Slovenský štát prostredníctvom Hlinkových gárd podieľal na deportácii židovských občanov Slovenska. Muzikál je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej.


„Keď prišla ponuka hrať v muzikáli Obchod na korze postavu starej židovskej dámy Rozálie Lautmanovej, spomenula som si na Jožka Bednárika, ktorý mi už dávnejšie hovoril, že Nová scéna pripravuje tento muzikál a že to určite musím hrať ja... S pokorou a bázňou, mysliac na svojho otca, pani Idu Kamińsku, som povedala áno. Ide skôr o hudobnú drámu, tragikomédiu, ako o muzikál, songy sú krásne, príbeh poznáme z filmu. Ale téma je nadčasová a pritom stále aktuálna. Musíme sa znova pozrieť na svoje dejiny, dedičstvo Slovenského štátu, ktoré je veľmi boľavé,“ dodala Zuzana Krónerová.


„Myslím, že by bolo dobré Novú scénu trocha modifikovať na divadlo, ktoré prináša predovšetkým hlboké a veľmi dôležité posolstvá. Samozrejme ostáva ako hudobné divadlo, pretože je to tradícia, ktorú niekto vytváral viac ako 60 rokov a ja ju mám veľmi v úcte. Ale pod pojem hudobné divadlo sa zmestia aj veľmi vážne témy, ktoré možno nebudú mať desaťtisícovú návštevnosť, ale je tu čas, keď sa môžeme trošku odkloniť od takzvanej komercie a dať príležitosť predovšetkým veľkým hereckým osobnostiam aj tým, o ktorých som presvedčený, že sa z nich veľké herecké osobnosti stanú. To však iba za predpokladu, že budú mať na pleciach naložené veľmi ťažké úlohy“, uviedol generálny riaditeľ Juraj Ďurdiak.


by Papara_Jew l Mar 26, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or