SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nová scéna skúša hru Obchod na korze

Nová scéna skúša hru Obchod na korze

Divadlo Nová scéna uvedie 28. marca európsku premiéru amerického muzikálu „Obchod na korze“.

 

Muzikál vznikol na motívy novely Ladislava Grosmana a slávneho oscarového filmu s nezabudnuteľnými Jozefom Kronerom a Idou Kamińskou v hlavných úlohách. V muzikálovej podobe tohto tragikomického príbehu jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa počas Slovenského štátu stáva arizátorom galantérie starej židovskej dámy Rozálie Lautmanovej,  sa v hlavných úlohách predstavia Božidara Turzonovová, Zuzana Kronerová, Csongor Kassai a Ondrej Kovaľ. V ďalších úlohách sa predstavia Leopold Haverl, Karol Čálik, Tuli Vojtek, Pavol Plevčík, Lucia Vráblicová, Jana Lieskovská, Marta Potančoková, Anikó Vargová a ďalší umelci.


Dej muzikálu sa odohráva v júni roku 1942, teda v období, kedy sa novovzniknutý Slovenský štát prostredníctvom Hlinkových gárd podieľal na deportácii židovských občanov zo Slovenska. Muzikál je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej.


Tematizuje schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii. Cez príbeh obyčajného stolára Tóna Brtka rozvíja podobenstvo o zodpovednosti človeka nielen za svoj život, ale aj za životy ľudí okolo neho, príbeh o zvlčilosti doby, ktorá vôbec nemusí byť len minulosťou, ale ktorá sa znovu a znovu vracia v rôznych podobách aj v súčasnosti.

 

A je len vecou svedomia každého súčasníka, či sa k takýmto reinkarnáciám fašizmu či nacizmu či národného socializmu či klérofašizmu postaví zoči - voči alebo sa otočí chrbtom... Obchod na korze je o zlyhaní ľudského charakteru, ale aj celej spoločnosti. Otvára temné obdobie a zároveň vedome nepriznávané dedičstvo Slovenského štátu, s ktorým sa naša spoločnosť doteraz celkom nevyrovnala.


by Michael Szatmary l Mar 10, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or