SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nakrútili film o komárňanských Židoch

Nakrútili film o komárňanských Židoch

V Komárne žilo pred vojnou 2743 Židov, 248 z nich prežilo 2. svetovu vojnu. V meste dnes žije 45 zapísaných členov Židovskej náboženskej obce.

 

Dvaja bratia, Tamás a András Paszternákovci, dnes tridsiatnici, začali ešte ako stredoškoláci pracovať na oživení Židovstva v Komárne. Organizovali modlitby na židovské sviatky, kultúrne podujatia a odštartovali vydávanie časopisu náboženskej obce. Tento film hovorí o ich snahe, ale rozpráva aj o Židoch, ktorí Komárno opustili, ale každý rok v júni prichádzajú späť, aby sa zúčastnili na pamätnom dni Holokaustu.

 

Film sa venuje aj histórii Židov v Komárne, ktorí sa v meste usídlili v 13. storočí a prostredníctvom rozhovorov s obyvateľmi Komárna – Židmi i Nežidmi – poukazuje aj na silnejúci antisemitizmus. Napriek všetkému vidiet a cítiť v poslednom čase pozitívny vývoj: zrekonštruoval sa menház sídlo Židovskej náboženskej obce. Miestne židovské spoločenstvo je verejne akceptované. Stále je však so židovským životom veľa otázok nezodpovedaných.

 

Premietanie dokumentu Petra a Susanne Scheinerovcov Naivné sny? bude v Košiciach, 10. júna o 19:00 tej hodine v synagóge na Puškinovej ulici.


by Michael Szatmary l Jun 3, 2013 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or