SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Na Pohode bolo cítiť falafel aj Tel Aviv

Na Pohode bolo cítiť falafel aj Tel Aviv

Najprv sa musím priznať. Festival Pohoda som 19 rokov ignoroval. Racionálny dôvod nemám, možno ma len vždy iritovali stovky fotiek na Facebooku.

 

Možno tá povinnosť ísť alebo jednoducho som si povedal, keď všetci tadiaľ, ja just naopak. Na jubilejnom dvadsiatom som bol. Moderoval som a stand upoval som v stane Shalom Chaverim, teda miestom, kde sa prezentovali Židia. Stan bez zipsu, neustále otvorený a plný usmiatych ľudí.

 

Na prácu ma nahovorili ľudia z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, ktorí program pripravili. A urobili dobre, pretože aj keď bola náročná psychicky aj fyzicky, stála skutočne zato. Už zdiaľky ste videli, že sa blížite k moru. Pred tým, ako ste vstúpili do vnútra vás privítala telavivská pláž so slnečníkmi a pieskom.

 

Oázu dýchajúcu morom spríjemňovali vône falafelu, chummusu, či pravej izraelskej šakšuky. Všetky tieto špeciality sa podávali od rána do noci. A z pochopiteľných dôvodov tam bol stále rad hladných festivalových hostí. Od prvej chvíle som ich obdivoval, ako presne chodili na program, ktorý sa začal už o 9 ráno izraelskými tancami so skvelými maďarskými lektormi.

 

 

Všiminite si pána vľavo v modrom tričku. Povedomý? Áno, na jednu z našich besied zavítal aj knieža Karel Schwarzenberg.

 

Plno bolo aj na všetkých kurzoch obranného bojového umenia Krav Maga. V Shalom Chaverim sa ako hostia debát vystriedali: Izraelský veľvyslanec Cvi Vapni, predseda ÚŽŽNO Igor Rintel, šéf ICEJ Peter Švec, rabín Mischa Kapustin, Miro Jaroš, Vera Wisterová, no aj biskup sýrskej ortodoxnej cirkvi Mor Malke Mourad a George Peggy - honorárny konzul SR v Betleheme. Mal som tú česť ako prvý slovenský stand up komik vystúpiť na Pohode a to tiež vďaka Shalom Chaverim. Sebakritický som dosť a tak len poviem, že som to dal so cťou.

 

Ak ste sa pozreli priamo zo stanu von, videli ste minaret, ktorý spôsobili v niektorých kruhoch hystériu. Na Pohode ale nie. Práve naopak, stál hneď vedľa Židov, kresťanských spoločenstiev, Martinusu, či Citroenu. Nikto sa nehneval, nikto nenadával, všetci sedeli na pohodovej "pláži" v Tel Avive.

 

A taký je presne festival Pohoda: Priateľský, otvorený, ľudský a ja sa musím Mišovi Kaščákovi ospravedlniť aspoň takto. Vytvoril totiž niečo, čo na svete nemá obdobu. Nie je to len o muzike ale najmä o atmosfére, rozmanitosti a rôznorodosti. Všetky tieto korenia cítiť na každom rohu. 30 tisíc ľudí ukázalo, že Slovensko dokáže byť slušnou a tolerantnou krajinou. Verím, že sme k tomu prispeli aj my v našom stane Shalom Chaverim. Ak ma pozvú zase o rok, prídem. No vezmem aj moju pani a dcéru. Nech o ten zážitok a pocit pohody neprídu.

 

 

 


by Michael Szatmary l Jul 11, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or