SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Na divadeľné dosky prichádza Rabínka

Na divadeľné dosky prichádza Rabínka

SND uvedie drámu Rabínka o osude Gisi Fleischmannovej, ktorá sa počas druhej svetovej vojny obetovala pre komunitu a bola zavraždená v Osvienčime.

 

Hlavnú hrdinku hry charakterizovala  autorka Anna Grusková slovami: "Bola veľmi statočná a aj veľmi krásna žena. Viedla ilegálnu Pracovnú skupinu, v ktorej boli samí muži, z toho dvaja rabíni, čo je niečo aj dnes nepredstaviteľné." Príbeh židovskej aktivistky, ktorá sa pokúšala zastaviť deportácie Židov zo Slovenska, je podložený datovanými dokumentmi.

 

Skladá sa z fragmentov, z listov, ktoré písala v nemčine a posielala ich po celom svete, aby zohnala peniaze a mohla podplatiť konkrétnych SS úradníkov a zastavila transporty v Európe. "Podarilo sa jej získať množstvo peňazí. Jej Pracovná skupina nimi podplácala nemeckých aj slovenských úradníkov práve preto, aby sa zastavilo vyvražďovanie Židov," priblížila autorka hry s tým, že Gisi sa usilovala pomôcť nielen Židom žijúcim na Slovensku, ale aj v celoeurópskom kontexte.


"Bola aj jedinou ženou, ktorá bola v takejto vedúcej funkcii v protifašistickom odboji v Európe," doplnila Grusková, ktorá sa osudom židovskej aktivistky venuje už šesť rokov. Vo svojej hre nadväzuje na výskum historičky Kataríny Hradskej a profesora Eduarda Nižňanského. "Aj sama som mala to šťastie, že som mohla objaviť, napríklad aj v izraelských archívoch, veľa dokumentov - listov, fotografií, ktoré možno ešte nikto nikdy nevidel."


Dokumentárnu drámu z histórie Slovenského štátu a obdobia holokaustu režijne naštudovala Viktorie Čermáková. "Bola to pre mňa naozaj zvláštna bádateľská detektívna činnosť po osude niekoho, o kom som ešte pred pol rokom nevedela, že existoval," priznala hosťujúca režisérka. "Používame materiály dokumentárneho filmu, fotografie, dobovú tlač a priame citácie z listov, tak 60 % predstavenia tvoria dokumenty tej doby," povedala Čermáková.

 

Jej Rabínka nie je klasickou činohrou. Je to moderná vysoko štylizovaná dráma, hra v hre alebo divadlo v divadle, v ktorom štyri herečky hrajú viacero postáv. Divákom sa v nich predstavia Ingrid Timková, Emília Vášáryová, Ivana Kuxová a Halka Třešňáková. Hre, ktorá sa venuje traumatizujúcej otázke holokaustu, nechýba istá dávka grotesknosti. "Tomu strašnému zlu je potrebné sa vysmiať, tým mu najviac ublížime. Humor je veľmi silná zbraň, keď niečo zosmiešnime, tak ono sa to strašne zmenší," uzavrela Čermáková.


Inscenácia je príspevkom k blížiacemu sa 70. výročiu prvých transportov Židov zo Slovenska. Premiéra Rabínky sa uskutoční 3. a 4. marca v Štúdiu Činohry v novej budove SND.

 

Naša priateľka a dopisovateľka Lucia Kollárová bude na generálke. Čitatelia DELETu tak  buudú mať možnosť prečítať si recenziu ešte pred premiérou.


Emil Vojtánek l Mar 1, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo