SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Moruša - kniha o hrôzach holokaustu

Moruša - kniha o hrôzach holokaustu

V roku 1942 utiekla ako devätnásťročná zo Slovenského štátu do Maďarska. Prežila Osvienčim i pochod smrti do Ravensbrücku.

 

O svojom osude, ale aj o osude vojnovej Európy napísala úžasnú knihu, ktorá v roku 2001 v Dánsku vyhlásili za knihu roka. Iboja Wandall-Holm, dánska spisovateľka, vyrástla v predvojnovom  Liptovskom Mikuláši. Po začiatku deportácií židovských obyvateľov do vyhladzovacích táborov utiekla spolu so svojimi dvomi mladšími sestrami do Maďarska. Tri mladé dievčatá tak postihlo neželané kruté „dobrodružstvo“, ktoré ich povodilo špinou, ostnatým drôtom a nemerateľným utrpením vojnovej Európy.

 

Moruša Iboje Wandall-Holm je dôležitým kamienkom do mozaiky dejín vojnového Slovenského štátu i tragédie slovenských Židov. Nie je však len o tom, nie je len rozprávaním o vojne a pekle koncentrákov. Je aj o nádeji, o láske, o nesmiernej cene ľudského života i o obrovskej túžbe žiť a neprestať byť človekom.

 

"Jej kniha je báseň o tom, ako sa dá žiť za stále sa meniacich podmienok, zúčast­ňovať sa na ich pohybe, vyhnúť sa stuh­nutiu a nestať sa svojou vlastnou skamenenou abstrakciou. Rozpráva nám o detstve a mladosti v Liptove, o úteku do Maďarska za Slovenského štátu, o pobyte v rôznych lá­groch a pokusoch o útek a o tom, čo zažila v Osvienčime.

 

Opisuje návrat do prázdneho domu v Mikuláši, štúdium a prácu v Prahe, kde si zachovala seba­úctu a rešpekt k pravde aj za komunistic­kého režimu. Prichodí teraz čas aj nám urobiť niečo pre poznanie Iboje Wandall-Holm. Na prvý pohľad by sa zdalo, že sme jej to dlžní. Nie je to tak. Sme to dlžní predovšet­kým sebe." - povedal o knihe básnik Ivan Laučík.

 

Iboja Wandal Holm oslávila nedávno 95 rokov a knihu z dánštiny preložila sama. Jej mladšia sestra Dalma žije v Bratislave a je mamou Zuzany Szatmáry, ktorá je zase mojou mamou. Knihu rozhodne odporúčam prečítať. Kúpiť sa dá vo všetkých kníhkupectvách a tiež aj na eshopoch.


by Michael Szatmary l Nov 7, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or