SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Meir Shalev pobavil Bratislavčanov

Meir Shalev pobavil Bratislavčanov

Očakávanejším hosťom medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka 2012 bol izraelský spisovateľ Meir Shalev. A debaty s ním rozhodne stáli zato!

 

So slovenskými čitateľmi sa stretol v bratislavskej Inchebe ale aj v kníkupectve Artforum, ochotne rozdával autogramy a rozprával o svojej tvorbe, ale aj o starej mame, ktorú často spomína vo svojich knihách. "Bola nízkej postavy, ale veľmi silná fyzicky aj mentálne. Bola jasným centrom rodiny. Aj dnes, 35 rokov po jej smrti sa stále o nej hovorí," prezradil spisovateľ a novinár. "Jediný jej problém bol, že bola naozaj obsesívna, čo sa týka čistenia domu a upratovania, bola tým skutočne posadnutá," priznal autor magicko-realistických príbehov, s ktorými sa čitatelia na Slovensku mohli zoznámiť prostredníctvom kníh Štyri hostiny, Modrý vrch, Chlapec a holubica či Moja ruská babka a jej americký vysávač.


Shalev sa ku svojej čarovnej starej mame a jej prehnanej čistotnosti vrátil aj vo svojom detskom zážitku s používaní kúpeľne a toalety. "Napriek tomu, že v dome bola takáto miestnosť, vždy nás posielala von do záhrady, len aby sme zariadenia nepoužívali v dome. Mal som asi desať a chcel som sa osprchovať a spýtal som sa jej, prečo mi nedovolíš, aby som sa osprchoval tu v dome? Dala mi veľmi logickú odpoveď - keď sa niekto chce osprchovať, čo to o ňom hovorí? Znamená to, že je špinavý a ja nechcem mať špinavých ľudí v mojej čistej sprche," priblížil konanie babky, ktorá na každú kľučku v dome či na zásuvky dávala malé kúsky látky, aby ich tak ochránila pred špinavými prstami.

 

"Celý deň mala na ľavom ramene takú väčšiu handru, aby mohla rýchlo zasiahnuť," vtipne opísal starú mamu, ktorá na druhej strane bola vynikajúcou rozprávačkou. "Dokázala úžasne rozprávať o svojom detstve na Ukrajine, o svojich predkoch. Keď ju niekto nahneval, tak to najbližších 40 rokov nezabudla a nikdy nič neodpúšťala." Tvorbu Meira Shaleva ovplyvnili aj ďalší členovia rodiny - starý otec, strýkovia a tety. "Vždy sa rozprávali príbehy a vždy sa očakávalo, že príbeh je niečo, čo je zaujímavé, čo sa počúva s doširoka otvorenými očami a čo človeku niečo prinesie," poznamenal na margo rodinných rozprávaní, ktoré nie sú úplne pravdivé a čiastočne sa vymýšľajú.

 

"V dedine sme mali takého príbuzného, ktorý bol strašne nízky. Nemohol ani jazdiť na somárovi. A strýko mi tvrdil, že ten príbuzný miesto toho v noci tajne jazdí na zajacoch," rozosmial prítomných na Bibliotéke Meir Shalev s tým, že na základe takýchto príhod pochopil, že keď chce byť spisovateľom, musí ovládať umenie rozprávať príbehy. "Ak máš príbeh, ktorý chceš porozprávať, napíš román. Ak máš myšlienku, s ktorou sa chceš podeliť s ostatnými, napíš článok do novín. Som presvedčený, že jednou z hlavných povinností spisovateľa je porozprávať čitateľom dobré príbehy, profesionálnym umeleckým spôsobom," konštatoval rodák z Izraela, veľmi populárny v Rusku, Nemecku či Holandsku.


Držiteľ viacerých literárnych ocenení má na svojom konte aj zvláštne ceny od entomológov a ornitológov za pôsobivé opísanie sveta hmyzu a vtákov vo svojich románoch. "To ocenenie od entomológov ma prekvapilo asi najviac. Ale musím sa priznať, že keď som bol malý chlapec a ešte som nevedel, že budem spisovateľ, tak som vždy chcel byť zoológ. A ešte stále chcem zoológom byť a jedného dňa sa zoológom aj stanem," prekvapil izraelský autor, ktorý okrem esejí a kníh pre dospelých píše aj detské knižky.


Meir Shalev (1948) sa narodil v poľnohospodárskej usadlosti Nahalal, neskôr sa rodina presťahovala do Jeruzalema. Vyrastal v literárnom prostredí, jeho otcom je známy básnik Yitzchak Shalev. Vyštudoval psychológiu na Hebrejskej univerzite. Okrem toho, že píše knihy pre dospelých i deti, pracuje ako novinár v Israeli Press. Spolupracuje aj s rozhlasom a televíziou. Za román Chlapec a holubica získal Brenner Prize - izraelskú cenu za najlepší román roka 2007. Jeho knihy boli preložené do viac ako desiatich jazykov.


by Emil Vojtánek l Nov 13, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or