SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Mayim Bialik: herečka a znalkyňa mikve

Mayim Bialik: herečka a znalkyňa mikve

Hviezda seriálu “The Big Bang Theory” otvorene hovorí o svojej židovskej identite.

 

Celebrity robia reklamu všetkému, od automobilov cez parfumy až po šalátové dresingy. Herečka Maymi Bialik by však mohla byť vôbec prvou celebritou v pozícii hovorkyne mikve, alebo rituálneho kúpeľa, a židovských zákonov rodinnej čistoty. Dá sa dokonca povedať, keďže pri narodení dostala meno Mayim Chaya, že je jej osudom propagovať výhody ponárania sa do „živej vody“.

 

36-ročná herečka, ktorá sa vrátila k hraniu len pomerne nedávno po získaní doktorátu na University of California a po narodení dvoch synov, sa momentálne vďaka obsadeniu do úlohy Amy Farrah Fowler v obľúbenom sitkome televízie CBS „The Big Bang Theory“ („Teória veľkého tresku“) vezie na vlne popularity.

 

Okrem povinných účastí vo večerných talkshow a na červenom koberci pri slávnostných odovzdávaniach cien sa v súčasnosti venuje aj autorskej kampani na podporu svojej novej knihy o kontaktnom rodičovstve s názvom "Beyond the sling: Praktický sprievodca k zvýšeniu sebavedomia, milujúcim deťom metódou kontaktného rodičovstva“. Zároveň si dokáže nájsť čas a prostredníctvom svojich pravidelných príspevkov pre blog Kveller, venovaný témam židovského rodičovstva, a prednášok organizovaných po celej krajine sa podeliť aj o svoje vnútorné poznatky o tom, ako byť súčasne matkou, i židovskou osobnosťou otvorene sa hlásiacou k praktizovaniu náboženstva.

 

Po skončení prednášky na jednej z takýchto dobrovoľníckych akcií v rámci projektu Židovskej federácie Silicon Valley pre tamojšiu mikve komunitu si Bialik našla pár minút aj na neformálny rozhovor o mikve s The Times of Israel. Pripúšťa, že žiť život podľa pravidiel Tóry v meste, akým je Los Angeles, a súčasne pracovať v zábavnom priemysle si vyžaduje mimoriadne úsilie o dosiahnutie rovnováhy. Napriek tomu herečka, ktorá nemala nohavice oblečené päť rokov, cíti, že je pre ňu dôležité zdokonaľovať svoje frumkeit (zbožnosť), aby tak mohla byť pozitívnym príkladom pre ostatných Židov, najmä pre tých mladých.

 

 

Oblečená v šatách po kolená s dlhými rukávmi a kvetinovou potlačou a v platformových sandáloch prezentuje Bialik v Židovskom komunitnom centre Addison-Penzak v Los Gatos poznatky 160 mužom a ženám všetkých vekových skupín slovami: "Neprednášam ako autorita. Iba sa delím o svoje osobné skúsenosti s mikve. Žijem život podľa pravidiel židovského práva, ale neriešim náboženské otázky.“

 

Po prehľade svojej kariéry a niektorých detailov z rodinnej histórie herečka sprostredkúva príbeh o svojej ceste k praktizovaniu halachy a o tom, ako mikve zohrala kľúčovú úlohu v tomto procese. Bialik, podľa vlastného vyjadrenia intelektuálna feministka druhej vlny, zdôrazňuje, aký dojem na ňu urobili „rozsiahla vzdelanosť a tisícročné mystické učenie o mikve“. Keďže verí, že uskutočneniu rozhodnutia musia predchádzať všetky informácie, zdôrazňuje, že to bola "moja voľba prijať halachu obklopujúcu mikve."

 

Herečka, známa pre svoj dokonalý komický timing, používa humor ako prostriedok na rozptýlenie mýtov o mikve a vysvetlenie, ako si osvojila etiketu mikve a všetky jej pravidlá a praktiky spojené s dodržiavaním zákonov rodinnej čistoty. Vo všetkej skromnosti - a kvôli prítomnosti svojej svokry v publiku – radšej sa nepúšťa do podrobností o tom druhom. S úplnou vážnosťou však hovorí, že praktizovanie mikve z nej urobilo "paniu vlastného tela. Poznám jeho periódy, a to ma robí silnejšou. "

 

S humorom tiež označuje samu seba za connoisseur (znalkyňu) mikve a opisuje svoje dojmy z rôznych kúpeľov, ktoré navštívila po celom svete. "Každá mikve má svoju vlastnú osobnosť, avšak vody sú vždy rovnaké," poznamenáva.

 

 

Jej osobné skúsenosti so zaznávanými dámami mikve boli zhodne pozitívne, čo ju vedie k snahe presvedčiť aj ostatných: "že dámy mikve sú tiež ľudia." Pochopila, že jediný rozdiel medzi izraelskými a americkými praktikantkami spočíva v tom, že "tie izraelské sú, no, izraelské." Inými slovami, jej ponorenie označili, hoci aj s pomerne menším nadšením, za "kašér", namiesto brooklynského "kóšer".

 

Po ukončení prednášky sa Bialik stretla so skupinou pätnástich stredoškolských a vysokoškolských študentov. Sklamalo ju, že ich zaujímali len otázky týkajúce sa "The Big Bang Theory" a jej hereckej kariéry, a ani raz nespomenuli mikve?

 

„Vôbec nie!" namieta. "Pre mňa mnohé z tohto je len o položení základov, predovšetkým vo vzťahu k mladým ľuďom. Položíte pre nich základy tým, že im dáte pozitívny vzor, ktorý je Židom. Nenútene im sprístupníte pravidlá," vysvetľuje.

 

Zvyknem rozprávať o svojom vzťahu s Bohom s veľkým rešpektom, ale s mladými ľuďmi musíte o týchto veciach hovoriť inak. Chcete im ukázať otvorený prístup, a nie ich iba jednoducho zahltiť informáciami," hovorí herečka. "Ako ba'al tšuva, teda niekto, kto začal praktizovať vieru neskoro, si uvedomujem, aké je dôležité, aby mikve nebola prvá vec, ktorú si musíte vypočuť."

 


 

“Nediskutujem o sexuálnej alebo manželskej intimite, ak sú prítomní muži,” upozorňuje. Naopak, veľmi úprimne hovorí so ženami. “Dávam priestor naozaj výbornej, zábavnej a zaujímavej diskusii o posvätnosti židovského intímneho vzťahu,” dodáva. “Nie som rebbetzin (pani rabínová), takže nehovorím z tejto pozície, a nie som ani rodinným poradcom. Ale rozprávam o ohromnej zložitosti a kráse, ktoré jednotlivé súčasti intimity môžu poskytnúť, a ktoré som sa naučila práve vďaka mikve.”

 

Aj keď táto konkrétna skupina mladých ľudí nebola práve naklonená hlbšej diskusii o tejto problematike, Bialik si užíva rozhovory s mladými ženami okolo dvadsiatky. “Je milé mať príležitosť hovoriť s nimi, najmä s tými, ktoré o týchto veciach nemali ani poňatia. Pretože práve toto je obdobie v ich živote, keď všetka romantika a podobné záležitosti akoby kvasili – veď aké zaujímavé musí byť naučiť sa niečo o praktikách, ktorých poslaním je upraviť zdravým spôsobom oboje, periódu aj vnímanie intimity.”

 

Jedna vec je hovoriť o týchto záležitostiach v rámci komunity alebo so zvedavými mladými Židmi, ale čo jej kolegovia v Hollywoode?  “Väčšine mojich židovských kolegov by mikve ani len nenapadla,” odpovedá. “Väčšina ľudí má v hlave a na starosti milión iných vecí.” "Vo všeobecnosti nie je príliš populárne byť super-veriacim alebo existovať s pocitom, že celý život je o tom byť pokorným služobníkom božím," hovorí. "To nerezonuje u mnohých ľudí, a ani nemusí. Pre mňa byť „verejným“ Židom znamená rozpoznať aj moment, kedy je potrebné byť „privátnym“. Nie to skrývať, ale pochopiť, že jednoducho nemusím robiť reklamu každému detailu svojej viery."

 


 

Keďže však všetky jej blogy pre Kveller prechádzajú aj cez Twitter, tí jej kolegovia, ktorí sú súčasťou jej skupiny, o jej postojoch vedia. Niektorí z tvorcov seriálu sú medzi nimi, sama má blízko k jednému z nich, inklinujúcemu k náboženstvu. On a Bialik sa venujú židovským štúdiám spoločne a často hovoria o súvisiacich záležitostiach. "Je to môj človek, vždy bol," usmeje sa.

 

Multi-talentovaná Bialik pripúšťa, že tempo jej života bolo v poslednom čase privysoké. "Stroj publicity je neustále v pohybe. Som vyčerpaná, ale považujem za skutočné požehnanie, že si ma ľudia chcú vypočuť," hovorí. "Je to kiddush hashem (posvätenie mena božieho) mať možnosť prezentovať sa ako normálna, bojujúca, veriaca Židovka, ktorá je hlboko presvedčená, že kniha napísaná pred tisícročiami a božsky inšpirovaná životom môže viesť k náprave chýb. Nie som jediná, kto si to myslí, to sľubujem."

Bolo by normálne, ak by vzhľadom na svoj nabitý program príležitostne kvôli mikve vynechala prednášku, dve. Ale to nie je jej prípad. "Je to niečo, čo je neskutočne principiálne. Čo platí pre mikve, platí aj pre mnoho ďalších aspektov halachy," vraví. "Nemusíte mať radi všetko, každú jednu minútu. Nemusíte nachádzať krásu a hĺbku v požehnávaní jedla alebo v prebúdzaní sa každé ráno. Faktom ale je, že tak, ako kladiete jednu nohu pred druhú, tak si aj neustále uvedomujete podstatu vďačnosti a tikvy - nádeje."

 

Pokiaľ ide o mikve, je to pre Bialik jednoducho vec viery. "Prosím, Bože, nech je inšpiráciou každý mesiac," hovorí. "A ak nie, modlím sa, aby to tak bolo ten nasledujúci."

 

(Článok bol pôvodne publikovaný na TimesofIsrael.com. Preložila: Martina Pastier)


Renee Ghert-Zand l Jún 15, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo