SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Klezmer meets Balkan

Klezmer meets Balkan

Jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band si od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov.

 

 

Táto prvá slovenská formácia, inšpirujúca sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer, je zároveň najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania na území bývalého Československa. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

 

Skupina od svojho vzniku absolvovala množstvo rozmanitých vystúpení nielen na Slovensku, ale aj v Európe i zámorí, počnúc multižánrovými hudobnými festivalmi, cez koncerty v kluboch a v klasických hudobných sálach, komornými vystúpeniami až po zábavy na plesoch, oslavách a firemných eventoch. Vystúpenia kapely prinášajú podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Vyjadrujú aj strhujúcu emotívnosť a tanečnosť klezmerovej hudby. Preßburger Klezmer Band má na konte päť albumov a mnoho úspešných spoluprác na filmových, divadelných a iných projektoch.

 

Preßburger Klezmer Band ku koncu roka pripravil jedinečný projekt KLEZMER MEETS BALKAN – fúziu a prelínanie židovskej a balkánskej ľudovej hudby – žánrov, ktoré sú si charakterom aj pôvodom veľmi blízke. Napríklad bosnianske melancholické sevdahlinke sú pôvodne hudbou sefardských Židov, z ktorých jedna tvorí súčasť programu.

 

Preßburger Klezmer Band sa v projekte predstaví so zaujímavými zahraničnými hudobnými hosťami: talentovaným akordeonistom Miroslavom Vukovićom z bosnianskej Gradišky, ktorý súčasne pripravil aranžmány pre spoločný program, a perspektívnou speváčkou Anitou Ribar zo Srbska. Miroslav je absolventom bratislavskej Vysokej školy múzických umení v odbore hra na akordeóne. Je nositeľom viacerých ocenení z medzinárodných akordeónových súťaží a vyhľadávaným interpretom srbského folklóru. Okrem toho sa tiež venuje intenzívne aj klasickej a rockovej hudbe, a to aj v aranžérskej oblasti. Obaja umelci sa zúčastnili množstva vystúpení, ako aj predstavení v rozhlase a televízii.


06.12.2011    Dom kultúry Pezinok

07.12.2011    Dom kultúry Zrkadlový Háj, Bratislava

08.12.2011    Dom kultúry Devín, Bratislava

10.12.2011    Klub Lúč, Trenčín

 by Michael Szatmary l Nov 24, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or