SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Izrael Oscara nezískal

Izrael Oscara nezískal

Sošku za cudzojazyčný film Izraelu vyfúkla iránska snímka Asghara Farhadiho „Rozchod Nadera a Simin“.

 

Víťazstvo iránskeho filmu znamená, že izraelský režisér Joseph Cedar  a jeho snímka Footnote, teda v preklade poznámka pod čiarou sa vráti domov s prázdnymi rukami. Farhadi vyrazil smerom k pódiu hneď, ako americká herečka Sandra Bullock prečítala meno víťazného cudzojazyčného filmu. Po prevzatí ocenenia príhovore iránsky režisér venoval cenu iránskemu ľudu a pridal aj pár slov o mieri.

 

V tejto chvíli sú všetci obyvatelia Iránu, ktorí nás sledujú, určite nesmierne šťastní. V časoch, kedy sa nachádzame na pokraji možného konfliktu, zastrašovania a nenávisti medzi politikmi, sa meno našej krajiny – Irán, spomína konečne aj v súvislosti s našou bohatou a starobylou kultúrou,“ uviedol poďakovaní. „Rád by som so všetkou hrdosťou venoval toto ocenenie ľudu mojej krajiny, ktorý si váži a ctí všetky krajiny a národy.“

 

Iránska štátna televízia označila úspech domáceho filmu za veľké víťazstvo nad Izraelom. Vo pondelňajšom vysielaní informovala, že „Rozchod Nadera a Simin“ nechalo ďaleko za sebou film nakrútený „sionistickým režimom“, čím televízia narážala na najväčšieho nepriateľa krajiny – Izrael.

 

„Rozchod Nadera a Simin“ – príbeh o rozhádanej domácnosti súťažil o Oscara v kategórii „najlepší cudzojazyčný film“ s izraelským filmom „Footnote“, ktorý rozpráva o rivalite medzi dvomi odborníkmi na Talmud, otcom a synom. Medzi nominovanými bol aj film poľskej režisérky Agnieszky Holland „In Darkness“ o záchrane Židov z mesta Ľvov v mestských stokách počas holokaustu.

 

Na záver ešte treba dodať, že iránski oficiálni predstavitelia sa v drvivej väčšine prípadov k medzinárodným kultúrnym podujatiam vyjadrujú odmietavo. Zaujímavosťou je, že je pravda,ze drvivá väčšina akademikov, ktorí o cenách rozhodujú sú Židia. A mnohí majú pôvod v Iráne. V izraeli sa už objavili vtipy o tom, že ak sa úroveň filmu podobá jadrovej bombe, ktorú údajne v Iráne vyrábajú, svet sa nemá čoho obávať.

 


Michael Szatmary, Peter Godovič l Feb 28, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo