SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Idan Raichel vystúpil v Bratislave

Idan Raichel vystúpil v Bratislave

V Bratislave sa minulý štvrtok po prvý raz predstavil izraelský multi inštrumentalista a hudobný skladateľ Idan Raichel.

 

Svetoznámy hudobník, ktorý pred koncertom pôsobil veľmi skromne to však pred zaplneným divadlom na Novej scéne rozbalil naplno a zožal obrovský úspech. Raichel patrí totiž medzi najuznávanejších umelcov v štýle world music, teda akej si zmesi orientálno, arabsko, židovskej a populárnej hudby. Každý koncert je iný – tento bratislavský poňal viac komorne a akusticky.

 

Za osem rokov existencie môjho projektu sa v ňom vystriedalo viac ako osemdesiatpäť interpretov, z ktorých najmladší má šestnásť a najstarší deväťdesiatdva rokov. Je mi preto cťou stáť pred vami a predviesť vám to, čo sme za tie roky spoločne dosiahli," povedal izraelský spevák, skladateľ a klavirista počas koncertu.

 

Každý z účinkujúcich vložil do projektu vlastnú hudobnú tradíciu - od kreolskej hudby počínajúc, cez americký folk, hudobné chute Egypta, Jordánska, černošského džezu až po tradičnú jemenskú a židovskú hudbu. Raichel nehrá len do tanca, ale snaží sa odovzdať publiku posolstvo. Tvorí hudbu, ktorá oslavuje kultúrnu rôznorodosť a je akýmsi volaním po mieri.

 

 

Za posolstvo koncertu označil 34-ročný spevák dlhoročnú snahu o toleranciu medzi národmi i náboženstvami. Touto myšlienkou sa podľa vlastných slov nechal inšpirovať i pri zostavovaní svojho multikultúrneho hudobného telesa a komponovaní skladieb, ktoré sa nevyhýbajú témam rasovej neznášanlivosti, genocídy či holokaustu.

 

Na hudobníkoch bolo vidno, že sa na vystúpení bavia, niektoré skladby sa totiž zmenili na totálnu improvizáciu - jam. Pri tanečných kreáciách niektorých členov zoskupenia otvárali ústa aj ostatní hudobníci. Aj to bolo jasným znakom, že bratislavský koncert bol aj pre kapelu a Idana výnimočný.

 

Škoda len, že sa publikum nemohlo naplno oddať rytmu a zatancovať si spolu s hudobníkmi. Priestor divadla to totiž kvôli sedadlám neumožnil. Jeho hudba si to totiž vyslovene žiadala.

 

Špeciálny pozdrav Idana čitateľom a čitateľkám DELET -u:

 


by Michael Szatmary l Sep 19, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or