SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Hviezda izraelského jazzu v Bratislave

Hviezda izraelského jazzu v Bratislave

Do Bratislavy zavíta izraelská flautistka Hadar Noiberg. Je predstaviteľkou moderného jazzu, ktorý spája klasiku so spiritualitou blízkeho východu.

 

„V kultúrach Stredného a Ďalekého východu je flauta lídrom viacerých hudobných tradícií, vo svojom zvuku skrýva veľa spirituality a hĺbky. Aj to je dôvod, prečo mám tento nástroj rada a hrám na storočnej drevenej flaute,“ hovorí izraelská flautistka Hadar Noiberg, ktorá sa v Bratislave predstaví už 3. februára 2016 o 20:00 hod v klube Surf´n´Turf na lodi Botel Gracia na dunajskom nábreží.


Hadar Noiberg patrí k mladej generácii talentovaných hudobníkov z Izraela, ktorí sa presadili aj za oceánom v New Yorku a naštartovali úspešnú hudobnú kariéru. Tvorba Hadar sa opiera o izraelské korene. Jej štýl nadchne nielen milovníkov jazzu a world music, ale i klasickej hudby práve vďaka kompozičnej ucelenosti.


Hadar Noiberg pochádza z mesta Holon v Izraeli, no hru na flautu vyštudovala v Tel Avive. Tomuto nástroju sa venuje od desiatich rokov. Keď sa ako dvadsaťjedenročná rozhodla zasvätiť svoj život hudbe, presťahovala sa do New Yorku, kde získala bakalárske vzdelanie v hre na flautu a v kompozícii. Medzi jej učiteľov patril  David Del Tredici a mnohí ďalší učitelia. „New York sa definitívne stáva “malým Izraelom” čo sa týka džezovej scény. Je nás veľa mladých hudobníkov z Izraela, ktorí sme sa tu rozhodli usadiť. Živá hudobná scéna a veľa výborných hudobníkov, to všetko nás núti vydať zo seba to najlepšie. Táto skúsenosť posúva naše limity a vedie nás k pokore,“ vraví Hadar.

 

Tvorba Hadar Noiberg prepája izraelskú kultúru s jazzom. V jej hudbe cítiť inšpiráciu Blízkym východom a okrem severoafrického aj vplyv Brazílie a Kuby. Táto výnimočná flautistka nenásilne prezentuje flautu ako sólový nástroj a ukazuje jej mnohostrannosť. Aj keď flauta nepatrí do bežných “jazzových” zostáv, Hadar ukazuje jej improvizačné možnosti.


So svojim triom vydala v septembri druhé cédečko s názvom From the Ground Up. Tak, ako jej predchádzajúca tvorba, aj nový album je plný rytmu, energie podanej jemným a vycibreným štýlom. Improvizácie flauty ako hlavného nástroja sa striedajú s basovými časťami, orientálne nápevy s čisto rytmickými pasážami.


Flautistka je líderkou zoskupenia Hadar Noiberg’s Trio, ktoré tvoria flauta, kontrabas a bicie. Na kontrabase hrá Haggai Cohen Milo. Takisto patrí k mladej izraelskej generácii hudobníkov, ktorá sa usadila v New Yorku. Vydal album plný neobvyklých jazzových a folkových aranžmánov, kde sa nechal inšpirovať židovskou tradíciou. Jeho album nesie názov Penguin (podľa prezývky chasidských Židov v Izraeli, ktorá poukazuje na ich spôsob obliekania). Ako hráč na bicie sa predstaví mladý izraelský skladateľ a bubeník Ofri Nehemya. Na bratislavskom koncerte doplní trio, ktoré ponúkne exkluzívny výber mladých talentovaných hudobníkov izraelskej jazzovej scény.


Trio Hadar Noiberg už upútalo pozornosť na mnohých svetoznámych festivaloch ako JazzAhead, WOMEX, Roskilde, Blue Jazz a ďalších. Počas turné po Európe sa v stredu 3. februára 2016 zastavia aj v Bratislave. Ak hovorí Hadar: „Počas našich vystúpení si  v triu všetci užívame hranie spolu. Veríme, že sa naša radosť prenesie aj na publikum. Ešte som na Slovensku nebola a veľmi sa teším.“

 

Vstupné: 5 €, lístky dostanete TU!


by Carmen Virágová, Jarmila Vlčková l Jan 29, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or