SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Filmový dokument o Židoch z Komárna

Filmový dokument o Židoch z Komárna

Na výstave fotografií Petra Scheinera 50 rokov v obrazoch v Komárne, autor predstaví aj dokumentárny film o histórii a súčasnosti miestnom židovstve.

 

Dokument "Naivné sny? Židovská náboženská obec vzdoruje zániku" bude možné vidieť v Podunajskom múzeu v dňoch 5. a 6. júna. "V Komárne žilo pred vojnou 2743 Židov, 248 z nich prežilo 2. svetovú vojnu. Dnes v meste žije 45 zapísaných členov Židovskej náboženskej obce v Komárne," uvádza sa vo filme.


Dvaja bratia, Tamás a András Paszternákovci, dnes tridsiatnici, začali ešte ako stredoškoláci pracovať v záujme toho, aby oživili židovstvo v Komárne. Organizovali modlitby nažidovské sviatky, kultúrne podujatia a odštartovali vydávanie časopisu náboženskej obce. Tento dokument hovorí o ich snahe, ale rozpráva aj o židoch, ktorí Komárno opustili, ale každý rok v júni prichádzajú späť, aby sa zúčastnili pamätného dňa holokaustu.


Film sa venuje aj histórii Židov v Komárne, ktorí sa v meste usídlili preukázateľne v 13. storočí a prostredníctvom rozhovorov s obyvateľmi Komárna – Židmi i nežidmi – poukazuje aj na stále aktuálny a v poslednom čase silnejúci antisemitizmus. Napriek všetkému vidieť a cítiť v posledných desiatich rokoch pozitívny vývoj: budovu menházu, sídla Židovskej náboženskej obce, sa vďaka sponzorom a podpore mesta podarilo zrekonštruovať.

 

"Židovské spoločenstvo je v meste verejne akceptované, avšak v spojitosti so židovským životom v meste zostáva ešte veľa otvorených otázok," konštatuje sa v synopse k dokumentárnemu filmu.

 

(poznámka redakcie): škoda, že nám do Deletu autori neposlali pozvánku, prípadne plagát a škoda, že k filmu neexistuje trailer.


Emil Vojtánek l Jún 3, 2014 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo