SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Film o tom, ako sa zo Žida stal kardinál

Film o tom, ako sa zo Žida stal kardinál

Na Festivale židovského filmu v New Yorku dnes premietnu nový film „Židovský kardinál“. Príbeh preláta, ktorý sa narodil židovským rodičom.

 

Film rozpráva životný príbeh francúzskeho preláta Jean-Marie Arona Lustigera od jeho vymenovania za biskupa v Orléans v roku 1979, až po získanie kresla parížskeho arcibiskupa v roku 1981 a vymenovanie za kardinála v roku 1983. Jeho vzostup v cirkevnej hierarchii sa udial pod vedením novozvoleného pápeža Jána Pavla II., ale tvorcovia filmu Ilan Duran Cohen a Chantal Derudder chceli ukázať ešte oveľa viac než len úspešnú Lustigerovu karéru.

 

Jean-Marie Aroa Lustiger sa narodil vo Francúzsku židovským rodičom pôvodom z Poľska a z vlastnej vôle prestúpil na katolícku vieru počas druhej svetovej vojny, keď sa musel ukrývať. Pri svojej vysviacke na arcibiskupa povedal: „Narodil som sa ako Žid a ním aj ostanem, hoci sa to mnohým nepáči. Podľa mňa by malo z Izraela vychádzať svetlo pre všetky národy sveta. V toto verím a kresťanstvo je pre mňa cesta, ktorou túto svoju vieru naplním.“

 

Ilan Duran Cohen a Chantal Derudder stáli pred ťažkou úlohou, keďže vo filme chceli ukázať dopad jeho rozhodnutia prestúpiť na kresťanstvo na Lustigerovu rodinu (využili niekoľko rodinných scén a zábleskov spomienok) a jeho ťažkosti s udržiavaním dvojakej identity, kresťanskej a židovskej (vo filme sa objavilo množstvo stretnutí s predstaviteľmi cirkevnej hierarchie a francúzskej židovskej komunity).

 

 

Lustigerov otec sa so synovou konverziu nikdy nevyrovnal. Hoci neveľmi praktizoval svoju vieru, strata manželky a Aronovej matky Gisèle v koncentračnom tábore Auschwitz v ňom zanechali trpkú stopu. Vo filme otec považuje synovu katolícku vieru za zavrhnutie vlastných koreňov, hoci to syn urputne popiera. V cirkevných kruhoch sa pre židovský pôvod pre zmenu stretáva s nedôverou a rezervovane sa k nemu správajú aj členovia miestnej židovskej komunity, takže vzniká dojem, že si to Lustiger takto želal.

 

Príbeh postupne naberá na dynamike, keď Lustiger postupuje cirkevnou hierarchiou na čoraz vyššie posty, hoci vo svojom vnútri si stále zachováva príslušnosť k obom vieram. Snaží sa byť symbolom zmierenia Židov a kresťanov a pracuje na reforme zastaraného kresťanského školstva vo Francúzsku. Predstaviteľovi hlavného hrdinu Laurentovi Lucasovi sa podarilo stvárniť Lustigera ako premýšľavého, občas netrpezlivého, ba až spurného preláta, ktorého spočiatku prezývali „buldozér“. Herec Aurélien Recoing zahral pápeža Jána Pavla II. ako praktického muža veľkej osobnej charizmy.

 

Rodinné napätie a pracovné konflikty v Lustigerovom živote sú predzvesťou silného záveru filmu. Ocitá sa totiž uprostred sporu rádových sestier, ktoré chceli neďaleko koncentračného tábora Auschwitz otvoriť karmelitánsky kláštor, a zástupcov Židov. Výstavbou kláštora by došlo k zničeniu významného pamätného miesta na obete Šoa. Lustiger vystupoval v problematickej situácii ako zákulisný vyjednávač a chvíľa jeho osobného odhalenia je vo filme spracovaná vyvážene, s rozumom a vášňou. Sme svedkami ako sa pápež neochotne necháva vtiahnuť do kontroverznej diskusie a radšej by spor videl vo svetle blížiaceho sa pádu komunizmu, než napätých vzťahov medzi Židmi a kresťanmi na celom svete.

 

 

Na druhej strane Lustiger, ktorý dobre vedel aké hrôzy sa v tomto koncentračnom tábore diali, konečne pochopí otcovu zatrpknutosť voči Poliakom. Vidí nechuť a neochotu poľského národa vyrovnať sa s vlastnou temnou minulosťou, pre ktorú spor naberá na intenzite. Aj napriek výbornému vzťahu s pápežom sme svedkami vzájomných slovných prestreliek a môžeme naplno pochopiť hlboké rozpory medzi kresťanmi a Židmi.

 

Režisér filmu Duran Cohen otvorene pripúšťa, že so známymi faktami pracoval voľne a osobné rozhovory medzi pápežom a Lustigerom nikto nikdy nepotvrdil, ale vo filme poslúžili pre zdôraznenie vonkajších rozporov muža, ktorý sa snaží žiť v súlade s dvomi náboženskými identitami. „Židovský kardinál“ je teda nielen emocionálne, ale aj intelektuálne bohatý film

 

Poznámka redakcie: V súvislosti s filmom sme narazili na jeden vtip, ktorý koloval medzi parížskymi Židmi v osemdesiatych rokoch, teda v čase, keď sa stal Lustiger kardinálom a rabín Sirat bol hlavným rabínom Francúzska: „Viete aký je rozdiel medzi parížskym kardinálom a hlavným rabínom? Kardinál ovláda jidiš.“


by Peter Godovic l Jan 20, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Film o tom, ako sa zo Žida stal kardinál“

Ervin Rybár says:

Jan 20, 2014 3:34 PM

The following is a statement of the World Jewish Congress on the Death of French Cardinal Jean-Marie Lustiger:

The World Jewish Congress (WJC) mourns the passing of Cardinal Jean-Marie Lustiger, a pioneer of Christian-Jewish dialogue. "Cardinal Lustiger was born a Jew. His mother perished in Auschwitz. He always knew what anti-Semitism, persecution and hatred meant for the Jewish people, and he fought strenuously to overcome them. That is what he will be remembered for by many in the Jewish world, WJC President Ronald S. Lauder said in a statement. He added: "Together with the late Pope John Paul II, Cardinal Lustiger was instrumental in fostering dialogue and a better understanding between Catholics and Jews, both on a personal and an institutional level. His efforts are a shining example to those who want to foster mutual respect and understanding between religions and cultures. Cardinal Lustiger was a regular speaker at meetings of the World Jewish Congress. In January 2005, he became the first cardinal ever to address a WJC Plenary Assembly. He once told delegates gathered at a WJC conference:

"Getting together and knowing each other better will not be enough to wipe out all disagreements. But such dialogue should -- or rather will -- allow to point out the convergences that cultural globalization is likely to facilitate nowadays. Mutual understanding will also foster a new awareness of shared perspectives on key aspects of social life. Dialogue allows to reinitiate a relationship, but it also forces each partner to reconsider himself in front of the other, and thus to change, and even to renew himself in the course of the exchange." WJC President Lauder pointed out: "Cardinal Lustiger's great intellect, vision and warm personality will be greatly missed. The Christian world has lost one of its greatest personalities, France has lost a great moral and spiritual leader, and the Jewish world has lost one of its closest friends."

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or