SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Festival tanca aj s umelcami z Izraela

Festival tanca aj s umelcami z Izraela

4. októbra odštartuje festival súčasného tanca Bratislava v pohybe svoj 19. ročník. Druhýkrát sa na Slovensko vracajú tanečníci z Izraela.

 

Bratislava v pohybe sa bude aj v tomto roku konať od 4. do 24. októbra počas víkendov v priestoroch Historickej budovy SND, Mestského divadla POH, v priestore A4 a v Urban House na Laurinskej ulici. Počas druhého festivalového víkendu, 10. septembra budú môcť diváci vidieť „Shifters, We Do Not Torture People“ choreografky Noa Shadur.

 

Názov choreografie pochádza z prehlásenia používaného v americkej armáde, ktoré odhaľuje dvojitý štandard existujúci vo veľkých mocenských systémoch a kontrolných mechanizmoch demokratických krajín. Choreografia skúma postavenie človeka v dobe terorizmu, zavedeného i nezávislého, racionálneho i iracionálneho. Krúži okolo krehkých tiel, konfrontujúc technologickú realitu, ktorá spochybňuje nielen naše fyzično, ale aj naše fantázie. Traja tanečníci sú nevinnými deťmi a nebezpečnými militantmi zároveň. Navzdory chaosu ich minimalistické pohyby naznačujú hlbokú túžbu po poriadku. Ako sa ich telá stretávajú v priestore, ich zámer sa stráca.

 

 

Noa Shadur je uznávaná a oceňovaná umelkyňa, ktorá prezentuje svoje choreografie a tanečné filmy doma i v zahraničí. V Bratislave uvedieme dve jej diela. V Shifters sa zaoberá vzťahom, ktorý funguje na večne sa opakujúcom mechanizme. Tento dialóg je biologický a symbolický zároveň, pohybuje sa v hraniciach spolupráce a odlúčenia. Dve osoby vedú vnútorný dialóg, držia sa svojho cieľa, pohybujú sa spolu a svojimi telami vytvárajú vlastné územie v krehkom svete. V choreografii We Do Not Torture People sú traja tanečníci nevinnými deťmi a nebezpečnými militantmi zároveň. Navzdory chaosu naznačujú ich minimalistické pohyby hlbokú túžbu po poriadku. Ako sa ich telá stretávajú v priestore, ich zámer sa stráca.

 

Práca Shadur často skúma príkre a ťažké témy, napriek tomu je hlboko estetická. Jej pohybový jazyk odráža hlbokú zaangažovanosť a výskum, ktorého výsledkom je fyzické vyjadrenie konceptu, ktoré pociťujeme ako veľmi prirodzené a intuitívne.

 

Vstupenky na všetky predstavenia je možné zakúpiť online na stránke festivalu www.abp.sk alebo priamo v divadlách festivalu pred začiatkom predstavenia.


by Dana Freyerová l Oct 2, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or