SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Do slovenských kín mieri film V tichu

Do slovenských kín mieri film V tichu

Do slovenských kín mieri nový film českého režiséra Zdeňka Jiráského V tichu o osude židovských hudobníkov pred a počas holokaustu.

 

"Do posledného možného času pred natáčaním sme stále hľadali kontext toho, aby rozprávanie nespadlo do rozprávacích klišé a aby sme neopakovali nejaké modely, ktoré boli viac alebo menej úspešné," uviedol na tlačovej konferencii v Bratislave Zdeněk Jiráský k filmu, ktorý mal byť pôvodne hraným dokumentom.


"Je to príbeh, ktorý sa dá rozprávať prostredníctvom hudby. To bola výzva, pretože mám pocit, že emócie, ktoré dokáže film ponúknuť, dokáže hudba ponúknuť porovnateľne, ak nie možno ešte zaujímavejšie," povedal k snímke, ktorá vznikla na motívy osudov reálnych historických postáv. Hlavnými hrdinami drámy sú baletka Alica Flachová, ktorá prežila koncentračný tábor v Terezíne, Gross Rosen a Bergen a po návrate tancovala v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.

 

Karol Elbert - pianista, dirigent a všestranný hudobník, ktorý prežil Osvienčim, Gross Rosen a Mauthausen a žil v Bratislave. Arthur Chitz - skladateľ, dirigent, hudobný historik, klavirista a hudobný riaditeľ drážďanskej činohry, ktorý zahynul pravdepodobne v pracovnom tábore Kaiserwald. Edith Kraus - klaviristka, pochádzajúca z Viedne, ktorá prežila koncentračný tábor Terezín a následne sa stala významnou profesorkou na School of Music v Tel Avive.

 

 

A nakoniec nemecká vokálna skupina Comedian Harmonists, ktorá z dôvodov rasovej perzekúcie musela zo dňa na deň ukončiť svoju činnosť. "Materiály o týchto ľuďoch, o tom čo prežili, pretrpeli, človek nenájde v žiadnom archíve, to sú súkromné kontakty, ktoré, samozrejme, treba nájsť," podčiarkla Agáta Schindler, autorka námetu. Slovenská muzikologička žijúca v Nemecku sa téme "preklatej hudby" venuje 20 rokov a podarilo sa jej vypátrať stovky príbehov zatratených hudobníkov a interpretov, ktorých tvorbu, ale aj životy zastavili hrôzy nacizmu.

 

Získala aj kontakt na rodinu Arthura Chitza, na bratislavskú premiéru tak z USA priletia aj priami príbuzní dirigenta a skladateľa. O silné, obrazovo štylizované dielo s emotívnou hudobnou zložkou, ktoré v svetovej premiére uviedol festival v Karlových Varoch, prejavili záujem i ďalšie prestížne festivalové podujatia. V tichu uvidia návštevníci IFF Thessaloniky, London Jewish Film Festivalu, Miami Jewish Film Festivalu a uvedie ho aj najväčší festival na ázijskom kontinente Busan IFF v Južnej Kórei.

 

Slovenská premiéra V tichu sa uskutoční 18. septembra. V ten deň sa rovnako začne kinodistribúcia snímky do vyše 50 slovenských miest.


by Papara_Jew l Sep 17, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or