SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Darček pre sira Wintona

Darček pre sira Wintona

Celovečerný dokumentárny film Nickyho rodina režiséra Mateja Mináča zažil ďalšiu, už tretiu premiéru v mekke britského filmu - v londýnskej BAFTA.

 

V Britskej akadémii filmových a televíznych umení, sa pod záštitou premiérky Ivety Radičovej stretli tvorcovia filmu, sir Nicholas Winton, ale aj jeho dvanásť "detí". "Premiéru sme robili hlavne preto, že náš hlavný hrdina sir Nicholas Winton má 102 rokov a chceli sme mu dať darček, aby si mohol pozvať priateľov a rodinu a aby všetci ľudia mohli vidieť, ako vie jeho príbeh tak ľudí rozcitlivieť a na druhej strane aj motivovať k tomu, aby sa možno zamysleli a možno aj robili dobré skutky," povedal po premiére režisér Mináč. "Chceli sme mu povedať ďakujem," doplnil producent filmu Patrik Pašš.

 

Tvorcovia filmu, ktorý už získal ocenenia v Karlových Varoch a Montreale, sa netajili tým, že ambície stále majú. "Film ide do britskej, do nemeckej, do francúzskej, americkej a austrálskej kinodistribúcie, čo je absolútne úžasné. Ide z jedného festivalu na druhý a tá odozva je neuveriteľná. Keby sa ešte nejaké ceny podarili, tak nepohrdneme," hovorí Mináč. Snímku o neobyčajnom počine sira Wintona čakajú ďalšie premiéry v zámorí.  14. novembra sa film predstavil v New Yorku, dnes vo Washingtone.

 

Sir Nicholas Winton v roku 1939 zorganizoval misiu, vďaka ktorej odviezli vlaky z Prahy 669 prevažne židovských detí do Veľkej Británie, kde ich vychovali adoptívni rodičia. Väčšina ich rodičov zahynula v nacistických koncentračných táboroch. Napriek veľkému humánnemu skutku sa Winton o tejto udalosti nezmienil ani vlastnej manželke. Tá však v roku 1988 našla na povale ich domu materiály dokumentujúce túto udalosť a následne kontaktovala historičku, ktorá zorganizovala stretnutie dovtedy anonymného záchrancu s niektorými zachránenými deťmi.

 

O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér Matej Mináč, ktorý Wintonov čin priblížil v snímke Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy. Tentoraz sa viac zameral na jednotlivé osudy detí zachránených z Československa. Zo zoznamu 669 detí je v súčasnosti známych vyše 260, asi 400 teda stále chýba. Postupne sa však hlásia ďalší zachránení, najnovšie dokonca z ďalekej Argentíny.


Emil Vojtánek l Nov 14, 2011 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
11 reakcií pre „Darček pre sira Wintona“

steel napísal(a):

Nov 20, 2011 09:18

Milá di.
Si psychologička?
Pochybujem.
Ku čomu mám mař rešpekt???
To ma dosť zaujíma.
A moje meno? Ale, no tak, daj svoje, aj keď Ty gule mať nikdy nebudeš.

Diana Zsigová napísal(a):

Nov 17, 2011 17:44

Mily steel, to co tu predvadzas je dost ubohe. Mozes mat aj sto rokov, spravas sa ako male decko bez stipky respektu a ucty.

Prahnes po pozornosti, lebo jej v normalnom zivote nemas dost. Preco nam nenapises svoje meno? "Maj gule!"

steel napísal(a):

Nov 15, 2011 18:54

Prečo, michal?
Klamem?
Alebo sa Ťa dotklo to tykanie.?
OK, tak Vám budem vykať, milý michal.
Alebo ste, milý michal, naozaj Diktátor? :-))))

Michael Szatmary napísal(a):

Nov 15, 2011 14:08

debata sa skoncila.

steel napísal(a):

Nov 15, 2011 13:30

Milý Miško.
Si majiteľ, o tom nie je pochýb.
Tvoja mamina nosila po "revolúcii" v igelitke milióny dolárov, tak máš za čo.
Ja Ti nezávidím, ja som tiež zabezpečený.
Miško, si mladý, inteligentný žid.
Naviac, novinár, reportér, či vlastne čo.
Takže veľmi dobre vieš, že nejaké oficiálne stránky akéhokoľvek múzea sú fake.
Rozumieme si, však?
Dúfam, že Ti tykanie nevadí, michal, som omnoho starší, tak tú výsadu som trošku zneužil. :-)))))

Michael Szatmary napísal(a):

Nov 15, 2011 12:51

preco diktator, Delet su sukromne medium a platia pravidla majitela a tym som ja. Mne kritika nevadi, no aj ta ma hranice, zvlast ked kritizuje anonym. a to, co ste citovali nie je skutocna pravda. staci navstivit oficialnu stranku zidovskeho muzea holokaustu vo washingtone.

steel napísal(a):

Nov 15, 2011 10:32

A ešte mi nedá.
Musím sa zasmiať.
Kto ste, miško?
Nejaký diktátor?
Že, -pravidlá mnou určené-.
Že ste narcis, to mi je jasné, ale už aj DIKTÁTOR?
Smutné.

steel napísal(a):

Nov 15, 2011 10:30

Autoři David Wyman a Rafael Medoff ve své knize Rasa proti smrti: Peter Bergson, Amerika a holocaust (A Race Against Death: Peter Bergson, America, and the Holocaust) obvinili Wiseho i z toho, že rozložil vedení, což bránilo záchranným pokusům dalších lidí. Obviňují ho rovněž, že poradil prezidentu Rooseveltovi, aby odmítl setkání se 400 ortodoxními rabíny, kteří roku 1943 pochodovali Washingtonem, a že se snažil umlčet vysílání „Nikdy nezemřeme“ (We Will Never Die, dramatické představení složené americkými Židy z roku 1943 – pozn. překl.), které chtělo upozornit na masakr evropských Židů.
Wiseho blokování záchranných pokusů v době holocaustu nebylo mezi židovskými vůdci ojedinělé. Ironií je, že si dnešní sionisté vyhradili den na truchlení za holocaust, a že holocaust používají jako hlavní argument pro nutnost existence židovského státu.
Rabi Stephen Samuel Wise (1874 – 1949) pocházel z Budapešti. Více o něm i o kritice jeho postojů za holocaustu viz Wikipedia.
Článek Rabbi Kestenbaum: Jews Died During Holocaust Because of Zionist Rabbi S

steel napísal(a):

Nov 15, 2011 10:30

Milý Miško. Je len moja vec, či komentujem každý článok. Ak nechcete a nepoznáte kritiku, zablokujte si svoj portál, alebo ho píšte hebrejsky.
Odpove´na Vaše tvrdenie -
Moshe Shonfeld ve své knize Oběti holocaustu žalují (Holocaust Victims Accuse) tvrdí, že Wise zabránil odeslání potravinových balíčků do Polska z obavy, že by to Spojenci mohli považovat za poskytování pomoci nepříteli. Stejné obvinění vyslovil i historik Saul Friedlander: „Na jaře 1941 se rabi Wise rozhodl uvalit úplné embargo na veškerou pomoc Židům v okupovaných zemích. Učinil tak v souladu s hospodářským bojkotem vyhlášeným americkou vládou vůči silám Osy (jakoby potravinové balíčky byly přímou či nepřímou pomocí nepříteli) ... Zástupcům Světového židovského kongresu v Evropě byly dány striktní příkazy, aby okamžitě zastavili veškeré zásilky balíčků do ghett, a to navzdory faktu, že všechny dodávky směřovaly k Židovskému svépomocnému sdružení ve Varšavě. ,Všechny operace s Polskem a přes Polsko musí okamžitě přestat‘, telefonoval Wise delegátům kongresu v Londýně a Ženevě, ,a ihned znamená anglicky IHNED a ne v budoucnu‘“.

Michael Szatmary napísal(a):

Nov 14, 2011 23:51

pan steel, obvykle nezasahujem do diskusii, ak nemam pocit, ze neporusuju pravidla mnou urcene. No teraz musim. ako si dovolujete nieco take povedat. odkial viete, ze svetovy kongres neposlal ani cent? vy viete kolko europskych Zidov zachranila pred istou smrtou tato institucia? Ani len netusite. Mate len povinnost komentovat kazdy clanok. Tak vas prosim, nerobte to.

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo