SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Bratislavskí Klezmeri vyrážajú na Východ

Bratislavskí Klezmeri vyrážajú na Východ

Slovenská formácia Pressburger Klezmer Band absolvuje v novembri a začiatkom decembra turné k hudobno-tanečnému projektu Východ.

 

Projekt je fúziou klezmeru s folklórom národností žijúcich na východnom Slovensku a tiež slovenských folklórom. Turné odštartujú 12. novembra v Prievidzi, ďalej sa predstavia vo Viedni, Bratislave, Sabinove, Trenčíne a nakoniec zahrajú 3. decembra v Rimavskej Sobote. V bratislavskej Starej tržnici vystúpi 22. novembra ako hosť poľská skupina Kroke.

 

Na turné sa zúčastnia aj tanečníci, ktorí s Pressburger Klezmer Band už v minulosti spolupracovali. Sólista Divadla Nová scéna a člen tanečného zoskupenia Credence Dávid Schimmer a sólistka Lúčnice Linda Luptáková účinkovali napríklad vo videoklipe ku skladbe Shloymele liber. Aranžérsky sa na projekte podieľal slovenský folklorista a dvorný skladateľ súboru Lúčnica Peter Jantoščiak, zvyšné aranžmány mali na starosti bosniansky akordeonista Miroslav Vuković a členovia Pressburger Klezmer Band.

 

Formácia Pressburger Klezmer Band, ktorá sa na hudobnej scéne pohybuje už od roku 1995, vlani vydala nový album Tants Mit Mir. Nahrávala ho s medzinárodným obsadením. Hosťami boli moldavský cimbalista Marcel Comendant, srbská speváčka Anita Rybar, slovenský cimbalista Michal Paľko, klezmerový klarinetista Merlin Shepherd z Veľkej Británie, spomínaný akordeonista Miroslav Vuković z Bosny a Hercegoviny a srbský perkusionista Dalibor Martinov.

 

Album obsahujúci celkovo 15 skladieb ponúka piesne z Balkánu, tradičný klezmer v pôsobivých aranžmánoch s originálnymi improvizáciami i kombináciu židovských a rusínskych melódií z východu Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Skupina zaň získala Radio_Head Award v kategórii world music/folk.


by Papara_Jew l Oct 22, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or