SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Boj o korytá očami Georga Clooneyho

Boj o korytá očami Georga Clooneyho

Politická frustrácia Slovákov  sa často zhmotňuje do ľudovej tvorivosti na internete, vtipov a najnovšie protestov.

 

Clooney tú svoju zhmotnil do filmu „Deň zrady“ a ak sa čo len trocha považujete za „homo politicus“, mali by ste naň ísť.

 

Clooney „búši“ do vlastných

Slávny hollywoodsky herec a režisér je od nepamäti priaznivcom demokratov a v období prezidentských volieb horlivo podporoval Obamu. Jeho sklamanie z vládnutia tohto prezidenta je však verejným tajomstvom a Deň zrady to len potvrdzuje. Režisér Clooney vo svojej politickej moralite nekompromisne odhaľuje bezohľadnosť, intrigy a manipulácie v zákulisí demokratických volebných kampaní - aj keď je jasné, že o nič lepšie to asi nevyzerá ani u konkurenčných republikánov. Ono búšenie do vlastných radov má však na konci jedného víťaza – diváka. Túto Clooneyho jazdu si v kine užijete.

 

S konkurenciou sa na drink nechodí

Ale poporiadku. Stephen je mladý a nesmierne talentovaný mediálny poradca/hovorca prezidentského kandidáta za demokratov, Mika Morrisa. Liberálny, pokrokový a každým pórom sympatický politik Morris (stvárňovaný režisérom samotným) je na najlepšej ceste vyhrať v demokratických primárkach, poraziť straníckeho súpera a nastúpiť do boja o prezidentské kreslo proti republikánskemu protivníkovi.

 

Mike Morris je moderný politik ako zo žurnálu – bývalý vojnový veterán, vtipný a charizmatický chlap, ktorému by ste  po chvíli zverili manželku aj kreditku. Ak sa mu podarí stať sa novým americkým prezidentom, bude to aj vďaka šikovnosti Stephena a jeho citu pre to, čo chcú ľudia počuť. Morris Stephenovi verí, rešpektuje ho a predpovedá svojmu mladému poradcovi slušnú budúcnosť. Jedného dňa však Stephen urobí začiatočnícku chybu – nechá sa poradcom konkurenčného demokratického kandidáta pozvať na drink.

 

A ako keby to nestačilo, začne si pomer s mladučkou no poriadne skazenou praktikantkou zo svojho tímu. Dve amatérske chyby, ktoré by človek od takej hlavičky ako Stephen nečakal, spustia reťaz udalostí, na konci ktorých je Stephenova kariéra v troskách. On sa však nemieni vzdať.

 

 

Príbeh bez hrdinov

To, čo nasleduje potom je famózne zinscenovaná dráma, v ktorej padajú masky, charaktery sa odkrývajú, pikle sa kujú a morálka s čestnosťou dostávajú škaredý výprask v podstate od všetkých zúčastnených. Muži aj ženy sú v tejto špinavej hre rovnaké – s prepáčením – egoistické svine. Nikto nie je  čierno-bielo dobrý či zlý, všetkým ide len o to, aby sa udržali tam, kde sú a neberú pritom ohľad na nikoho. Ryan Gosling v hlavnej úlohe ambiciózneho Stephena, s ktorým na začiatku z celého srdca sympatizujete a ku koncu už len nestíhate krútiť hlavou, čo sa to z neho vykľulo,  je vy-ni-ka-jú-ci.

 

Vo filme žiari aj živočíšna Evan Rachel Wood (v súčasnosti jedna z najvýraznejších mladých Židoviek strieborného plátna) v role osudovej stážistky. To, že politika je poriadne páchnuca stoka ktorej by sa slušný človek mal z diaľky vyhnúť, všetci vieme. Ale spôsob akým ju kreslí Clooney vami zamáva tak, že sa v meste na všetky tie billboardy, čo ostali po predčasných voľbách,  budete pozerať ešte znechutenejšími očami, než doteraz.

 

Clooney – ešte lepší režisér ako herec?

George  Clooney už veľmi dávno nie je len hollywoodskym krásavcom so sexi pohľadom. Je to intelektuál, plnokrvný autor a aktivista, ktorý výrazne pomáha formovať americkú spoločnosť. A k tomu je to sakramentsky šikovný režisér. To, čo zo stoličky s nápisom „Director“ predvádza,  ako buduje atmosféru,  spôsob akým rozumie svojim hercom, ako ich vedie a ako z nich pred kamerou dokáže vymačkať to najlepšie –  to všetko je úžasné. A scenár, na ktorom sa Clooney spolupodieľal, drží pokope ako akurátny uzol na štátnickej kravate. Prekvapenia a šoky, ktoré vám servíruje, nečakáte a cítite ich na líci ako poriadne štipľavú facku.

 

Do kina len ak rozumiete systému

Na „Deň zrady“ nechoďte bez základnej orientácie v americkom volebnom systéme, mali by ste vo filme chaos a radosť zo zážitku by bola podstatne menšia. Musíte mať aspoň trochu poňatia o tom, čo sú primárky (mimochodom, v Amerike práve tie republikánske prebiehajú). Kvôli tomuto filmu sa však krátka rešerš na internete oplatí, toto je totiž film, na ktorý dlho nezabudnete.

 

 

Poznámka redakcie: O tom, že Clooneymu nie je ľahostajná politická situácia aj za hranicami Spojených štátov svedčí fakt, že ho počas víkendu zatkla polícia. Pred sudánskou ambasádou protestoval proti tamojšej tyranskej vláde.


Lucia Kollárová l Mar 20, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo