SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Boj o korytá očami Georga Clooneyho

Boj o korytá očami Georga Clooneyho

Politická frustrácia Slovákov  sa často zhmotňuje do ľudovej tvorivosti na internete, vtipov a najnovšie protestov.

 

Clooney tú svoju zhmotnil do filmu „Deň zrady“ a ak sa čo len trocha považujete za „homo politicus“, mali by ste naň ísť.

 

Clooney „búši“ do vlastných

Slávny hollywoodsky herec a režisér je od nepamäti priaznivcom demokratov a v období prezidentských volieb horlivo podporoval Obamu. Jeho sklamanie z vládnutia tohto prezidenta je však verejným tajomstvom a Deň zrady to len potvrdzuje. Režisér Clooney vo svojej politickej moralite nekompromisne odhaľuje bezohľadnosť, intrigy a manipulácie v zákulisí demokratických volebných kampaní - aj keď je jasné, že o nič lepšie to asi nevyzerá ani u konkurenčných republikánov. Ono búšenie do vlastných radov má však na konci jedného víťaza – diváka. Túto Clooneyho jazdu si v kine užijete.

 

S konkurenciou sa na drink nechodí

Ale poporiadku. Stephen je mladý a nesmierne talentovaný mediálny poradca/hovorca prezidentského kandidáta za demokratov, Mika Morrisa. Liberálny, pokrokový a každým pórom sympatický politik Morris (stvárňovaný režisérom samotným) je na najlepšej ceste vyhrať v demokratických primárkach, poraziť straníckeho súpera a nastúpiť do boja o prezidentské kreslo proti republikánskemu protivníkovi.

 

Mike Morris je moderný politik ako zo žurnálu – bývalý vojnový veterán, vtipný a charizmatický chlap, ktorému by ste  po chvíli zverili manželku aj kreditku. Ak sa mu podarí stať sa novým americkým prezidentom, bude to aj vďaka šikovnosti Stephena a jeho citu pre to, čo chcú ľudia počuť. Morris Stephenovi verí, rešpektuje ho a predpovedá svojmu mladému poradcovi slušnú budúcnosť. Jedného dňa však Stephen urobí začiatočnícku chybu – nechá sa poradcom konkurenčného demokratického kandidáta pozvať na drink.

 

A ako keby to nestačilo, začne si pomer s mladučkou no poriadne skazenou praktikantkou zo svojho tímu. Dve amatérske chyby, ktoré by človek od takej hlavičky ako Stephen nečakal, spustia reťaz udalostí, na konci ktorých je Stephenova kariéra v troskách. On sa však nemieni vzdať.

 

 

Príbeh bez hrdinov

To, čo nasleduje potom je famózne zinscenovaná dráma, v ktorej padajú masky, charaktery sa odkrývajú, pikle sa kujú a morálka s čestnosťou dostávajú škaredý výprask v podstate od všetkých zúčastnených. Muži aj ženy sú v tejto špinavej hre rovnaké – s prepáčením – egoistické svine. Nikto nie je  čierno-bielo dobrý či zlý, všetkým ide len o to, aby sa udržali tam, kde sú a neberú pritom ohľad na nikoho. Ryan Gosling v hlavnej úlohe ambiciózneho Stephena, s ktorým na začiatku z celého srdca sympatizujete a ku koncu už len nestíhate krútiť hlavou, čo sa to z neho vykľulo,  je vy-ni-ka-jú-ci.

 

Vo filme žiari aj živočíšna Evan Rachel Wood (v súčasnosti jedna z najvýraznejších mladých Židoviek strieborného plátna) v role osudovej stážistky. To, že politika je poriadne páchnuca stoka ktorej by sa slušný človek mal z diaľky vyhnúť, všetci vieme. Ale spôsob akým ju kreslí Clooney vami zamáva tak, že sa v meste na všetky tie billboardy, čo ostali po predčasných voľbách,  budete pozerať ešte znechutenejšími očami, než doteraz.

 

Clooney – ešte lepší režisér ako herec?

George  Clooney už veľmi dávno nie je len hollywoodskym krásavcom so sexi pohľadom. Je to intelektuál, plnokrvný autor a aktivista, ktorý výrazne pomáha formovať americkú spoločnosť. A k tomu je to sakramentsky šikovný režisér. To, čo zo stoličky s nápisom „Director“ predvádza,  ako buduje atmosféru,  spôsob akým rozumie svojim hercom, ako ich vedie a ako z nich pred kamerou dokáže vymačkať to najlepšie –  to všetko je úžasné. A scenár, na ktorom sa Clooney spolupodieľal, drží pokope ako akurátny uzol na štátnickej kravate. Prekvapenia a šoky, ktoré vám servíruje, nečakáte a cítite ich na líci ako poriadne štipľavú facku.

 

Do kina len ak rozumiete systému

Na „Deň zrady“ nechoďte bez základnej orientácie v americkom volebnom systéme, mali by ste vo filme chaos a radosť zo zážitku by bola podstatne menšia. Musíte mať aspoň trochu poňatia o tom, čo sú primárky (mimochodom, v Amerike práve tie republikánske prebiehajú). Kvôli tomuto filmu sa však krátka rešerš na internete oplatí, toto je totiž film, na ktorý dlho nezabudnete.

 

 

Poznámka redakcie: O tom, že Clooneymu nie je ľahostajná politická situácia aj za hranicami Spojených štátov svedčí fakt, že ho počas víkendu zatkla polícia. Pred sudánskou ambasádou protestoval proti tamojšej tyranskej vláde.


by Lucia Kollárová l Mar 20, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or