SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Báseň Som Žid sa šíri ako lavína

Báseň Som Žid sa šíri ako lavína

Marketingoví profíci, PR agentúry, firmy, celebrity a politici na celom svete hútajú, ako čo najrýchlejšie cez internet rozšíriť  svoj produkt alebo posolstvo.

 

A potom si príde mladý strapatý chalanisko vo vyťahanom tričku, postaví sa pred kameru, začne recitovať svoju vlastnú básničku o tom, čo preňho znamená byť Židom – a všetkým klesnú sánky. Jeho video „I am jewish“ si za necelý mesiac pozrelo 177 626 ľudí.


Andrewova báseň pokrýva všetkých X-spôsobov, cez ktoré si človek môže zadefinovať svoju židovskú identitu: cez históriu, popkultúru, umenie, predkov, vieru, Izrael, jedlo, politiku až po šoa. Faktom je, že mladíka, nedbalo stojaceho v slnečných lúčoch a recitujúceho (či skôr  rapujúceho?) všetky tie verše sa veľmi príjemne počúva a dobre sa naň pozerá.

 

Ale dôvod, pre ktorý sa jeho video stalo na internete za pár dní kultom (na youtube ho nasadil 11. januára) je iný. Je to v tom, že Andrew Lustig pár veršíkmi vyjadril skúsenosti a dilemy miliónov ľudí na celom svete a krížom cez generácie. S jeho postrehmi sa  môže identifikovať  dvadsiatnik rovnako ako človek stredného až vyššieho veku. Nábožný aj sekulárny.  Tie slová majú silu, v jeho básni nie sú žiadne „kudrlinky“ ani vata - vo svojich zveršovaných  postrehoch o tom, aké je byť Židom, ide bez balastu priamo na dreň. Miestami vtipne, inde zas  mrazivo.

 

Zaujímavá je aj debata, ktorú „I am Jewish“ vyvolala na internete. Veľa ľudí sa našlo napríklad v časti “I am constantly struggling to understand my Judaism outside of religion". Mnohým naopak prekáža, že Andrew nespomína Boha, ďalších sa dotkol veršík o slávnom židovskom jedle gefilte fiš. Niektorí majú výhrady, iní sú nadšení, ale je len málo takých, ktorými báseň aspoň nejako nepohla.

 

A práve preto sa z videa mladého Američana stal dokonalý „viral“, preto si ho ľudia posielajú, zdieľajú ho a  odkazujú naň. Skúste, čo urobia Andrewove slová a spôsob, akými ich hovorí, s vami...

 

 

Poznámka redakcie: Báseň je v anglickom jazyku, no čoskoro ju preložíme a potom slovenský text priložíme pod článok.


by Lucia Kollárová l Feb 1, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or