SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Amir Katz v Slovenskej filharmónii

Amir Katz v Slovenskej filharmónii

Niektorí jeho fanúšikovia hovoria, že on na piane nehrá, ale že sa s ním miluje. Amir Katz, fenomenálny izraelský klavírny virtuóz, vystúpi v júni v Bratislave.

 

Počuli ste už niekedy o syndróme hotelovej izby? Je to psychologický fenomén, dobre známy väčšine pódiových umelcov. Poznajú ho všetci úspešní umelci a entertaineri bez ohľadu na žáner – komici, speváci, moderátori, divadelní herci aj hráči vážnej hudby. Madonna aj Karel Gott, Thomas Gottschalk aj Leonard Cohen. Stojíte na pódiu, práve ste dovystupovali, tlieskajú vám stovky či tisíce ľudí, ktorí vás milujú.

 

A potom prídete na hotelovú izbu, kde ste úplne sám. Zavriete za sebou dvere a je to ako pád do hĺbky. Kombinácia neosobnej hotelovej izby, noci, čerstvo vyplaveného adrenalínu po vystúpení a náhlej osamelosti  je skúškou nervov aj pre najodolnejších. Plná sála fanúšikov verzus osamelý apartmán kdesi v cudzom meste – to je brutálny kontrast, ktorý silnejšie povahy berú ako nutné zlo a tie citlivejšie to uvrhne do depresie a závislostí. O tom by mohol rozprávať napríklad spevák Robbie Williams, ktorý zo svojej traumy z tichej hotelovej izby po koncertoch (a sebazničujúcom spôsobe vyrovnávania sa s ňou) nikdy nerobil tajomstvo.

 

Pianistova noc po koncerte

Amir Katz odohrá ročne 60 koncertov. Keď som sa ho v exkluzívnom rozhovore pre Delet opýtala na jeho skúsenosti so syndrómom hotelovej izby, odpovedal bez zbytočných preháňaní, s pokojom a rozvahou: „Áno, poznám to. Ale odkedy máme skype a facebook, situácia sa troška zlepšila, pretože priateľov zastihnem aj neskoro v noci. Okrem toho,  mojimi najlepšími priateľmi boli vždy knihy...“ No a rovnaká sympatická normálnosť, pokoj a absencia veľkých gest, ktoré naznačuje už táto  odpoveď, charakterizujú aj Amirovo umenie.

 

Bez veľkých gest

Amir Katz je – nech to aj znie pateticky – jedným z najslávnejších synov Izraela. Kritici a milovníci vážnej hudby pri zmienke jeho mena nenachádzajú dostatok superlatívov. Tento sympatický, starosvetsky slušný a veľmi milý chlapík  pritom svoje vystúpenia neinscenuje nijako teatrálne, rovnako skromný a normálny ako pri rozhovoroch s novinármi je aj na pódiu. Jeho skromnosť v kombinácii s uhrančivou pódiovou charizmou a obrovským talentom očarúvajú ľudí na celom svete. Kto zažil sústredený výkon tohto virtuóza na vlastné oči, hovorí zväčša o zážitku na celý život.

 

 

Chopinove nokturná na počesť zavraždených predkov

Pre  39 ročného Amira Katza však nie je hudba “len“ poslaním, prácou a vášňou. Vnímavý mladý umelec sa v roku 2006 vybral na ťažkú cestu do Poľska, po stopách svojej rodiny. Túto skúsenosť potom spracoval práve pomocou hudby: na  počesť svojich sedemnástich, počas šoa zavraždených predkov, odohral v meste Jaworzno  v priebehu  jediného večera dvadsaťjeden Chopinových noktúrn.

 

Zmenila nejako oná púť tohto už tak veľmi senzitívneho mladého umelca? Pýtať sa také hlboko osobné a bolestné veci je vždy prekérne (najmä ak z vlastnej skúsenosti viem, čo s človekom tá smutná cesta do Poľska urobí a ako ťažko sa k tomu hľadajú slová), Amir však ubezpečuje, že táto otázka je preňho relevantná. Téme a odpovedi sa v rozhovore nesnažil uhnúť: „Tá cesta do Poľska, to bolo pre mňa ako symbolicky uzavrieť nejaký kruh. Ľudia tam boli ku mne veľmi láskaví. Išlo síce o klasický koncert, ale ťažko tú skúsenosť opísať slovami. Bolo to pre nás všetkých zúčastnených veľmi emotívne.“


Izraelčan v Berlíne
Rodák z Ramat Ganu už roky žije v Berlíne, ako sám hovorí, jednom z najnapínavejších miest sveta. Rozcestovaný umelec si v nemeckej metropole vybudoval ideálne zázemie pre tvorbu a ako v rozhovore priznáva, najviac si pochvaľuje jej kozmopolitnosť, priateľskosť a bohaté možnosti kultúrneho vyžitia. V kombinácii s relatívne nízkymi nákladmi na život a bohatým nočným životom je to pre umelca ideálna kombinácia. Už začiatkom júna však jeho berlínsky byt znova osamie, aby sme mágiu Amira Katza mohli zakúsiť aj my tu v Bratislave. Spolu s tenorom Pavlom Bršlíkom totiž odohrá koncert v Malej sále Slovenskej filharmónie.

 

Schumann v podaní Amira Katza a Jeruzalemského symfonického orchestra počas osláv dňa Izraelskej nezávislosti:

 


by Lucia Kollárová l May 4, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or