SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Aida na Masade

Aida na Masade

Hlavná udalosť izraelského operného festivalu prilákala na predstavenie v púšti už po druhýkrát stovky priaznivcov opery zo zahraničia.

 

„Festival sme prvýkrát zorganizovali minulý tok a bol to okamžitý úspech. Preto sme sa rozhodli pokračovať a tým vytvoriť akúsi tradíciu. Náš sen sa stal skutočnosťou a nebyť situácie v okolitých krajinách (Egypt, Líbya, Sýria), tak by prišlo ešte viac ľudí,“ uviedla riaditeľka Izraelskej opery, Hanna Munitz.

 

Nádherné spracovanie opery Aida talianskeho skladateľa Giuseppeho Verdiho sa hralo pustom brehu Mŕtveho mora s historickým miestom Masada v pozadí. Na tomto istom mieste sa minulý rok odohralo aj predstavenie Verdiho Nabucca. Festival počas dvanástich dní ponúkne okrem iných predstavení aj ďalšiu Verdiho operu – Jeruzalem, ktorú odohrajú v tesnej blízkosti Starého mesta v Jeruzaleme. Hlavný producent festivalu Uri Hartman informoval, že náklady na festival dosiahli 30 miliónov šekelov (8,7 milióna dolárov).

 

Cena lístkov na Aidu sa pohybuje od 150 do 300 dolárov a zvyšok nákladov poskytli rôzne spoločnosti a izraelské Ministerstvo cestovného ruchu. Hanna Munitz predpokladá, že sa im podarí zaplniť všetkých 7700 miest v hľadisku počas celého trvania festivalu. Uri Hartman ďalej uviedol, že organizátori plánujú túto kultúrnu udalosť (už teraz má festival viac než 2500 zamestnancov) rozšíriť aj do iných miest v Izraeli, ak sa podarí získať potrebné financie.

 

Opera pod holým nebom síce nie je ničím novým a mnoho známych festivalov využíva historické miesta po celom svete ako javiská pre svoje predstavenia, ale Masada nemá žiadnu vybudovanú infraštruktúru pre takéto udalosti a navyše sa celé miesto musí po skončení festivalu vrátiť do pôvodnej podoby. Izraelský dirigent a svetovo uznávaný odborník na operu Daniel Oren vyhlásil, že aj napriek náročnosti, ktorú kládla Masada na prípravu a techniku, to stálo za všetku tú námahu, už len pre tie pocity, ktoré toto miesto v ľuďoch vyvoláva.

 

„Toto miesto je plné citov a emócií. Ťažko to vyjadriť slovami, ale ľudia, hlavne Izraelčania, Židia, tu v Massade sledujú operu. Sedia pod tou horou a poznajú jej príbeh a všetky udalosti, ktoré sa s ňou spájajú. Je to veľmi hlboký a osobný zážitok,“ povedal novinárom. Opera sa hrá pod holým nebom na veľkom javisku, ktoré je obkolesené množstvom svetiel a spolu s dvomi obeliskami je na ňom aj veľká hlava sfingy, ktorá slúži účinkujúcim ako vchod na javisko pri predstavení.

 

Masada je pieskovcová hora s plochým vrcholom a je miestom, na ktorom si kráľ Herodes Veľký vybudoval pevnosť v roku 31 p.n.l. Príbeh tohto miesta sa teší veľkej úcte u všetkých Izraelčanov, ktorí ho považujú za symbol vzdoru v ťažkých časoch. Podľa známeho židovského historika Josepha Flavia bolo toto miesto obliehaná Rímanmi až do roku 73 n.l., kedy stovky židovských povstalcov spáchali sebe vraždu než aby ďalej žili ako pod rímskym útlakom. Izraelské Ministerstvo cestovného ruchu podporilo projekt s cieľom prilákať tisíce turistov, ktorí by zavítali do Izraela práve na tento festival.

 

Diváci, ktorí si boli pozrieť kostýmovú skúšku, boli predstavením očarení. „Je to niečo úplne iné. Nie je to talianska La Scala alebo New Yorská opera, ale aj tak je to neskutočne krásne,“ povedal Ruben Shemer, ktorý videl opery po celom svete. „Vynikajúce predstavenie. Povedala by som, že veľmi dramatické. Som rada, že som tu mohla byť,“ uviedla po skúške Aviva Lavi z Tel Avivu.

 

Masada, archeologická lokalita zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, bola v minulosti svedkom už niekoľkých hudobných udalosti, ale festival opery je asi tým najambicióznejšou z nich. Na budúci rok pripravujú organizátori Bizetovu operu Carmen, na ktorej naštudovaní už pracujú v týchto dňoch, ale napríklad aj Turandota od Pucciniho alebo Samson a Dalila of Saint-Seansa.

 


by Peter Godovic l Jun 6, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or