SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Obchod na korze v digitálnej podobe

Obchod na korze v digitálnej podobe

V digitálnej reštaurovanej verzii sa na plátna slovenských kín vracia oscarový film Obchod na korze.

 

Snímka režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos bola 20 rokov ukrytá v trezore a napriek tomu ostáva najúspešnejším filmom v dejinách slovenskej kinematografie, patrí mu ocenenie v Cannes, cena Donatellov David a predovšetkým zlatá soška Oscar.


Film je tragickým podobenstvom o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Vznikol na motívy novely Ladislava Grosmana. Komorný príbeh rozpráva o jednoduchom stolárovi, ktorému jeho švagor, miestny veliteľ Hlinkovej gardy, prihrá skrachovanú židovskú galantériu, aby mu nenarúšal kádrový profil. Tóno Brtko sa tak ocitá medzi dvoma svetmi - čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality, symbolizovanej nezmyselnou drevenou Babylonskou vežou na námestí, oslavujúcou vládnuci režim.

 

Snímka z roku 1965 doteraz ako jediná vyniesla slovenskému tvorcovi najcennejšie filmové ocenenie - sošku Oscar v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Hlavné úlohy stvárnili slovenská legenda Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kaminská. Bez povšimnutia neostal ani ich výkon. Z MFF v Cannes si v roku 1965 odniesli obaja zvláštne čestné uznanie.


"Obchod na korze patrí k najvýraznejším dielam slovenskej kinematografie, aj keď ho vyrobili na Barrandov, môžeme ho označiť za slovensko-český film, nie za český film so slovenským dialógom," píše v Dejinách slovenskej kinematografie 1896-1969 od autorskej dvojice Macek-Paštéková filmový historik Václav Macek. Ten má na svojom konte aj monografickú publikáciu o Jánovi Kadárovi, jedinú knihu o slovenskom režisérovi, ktorá vyšla aj v anglickom jazyku.


Oceňovaný titul sa bude premietať od štvrtka 9. novembra v rámci najväčšej putovnej prehliadky filmov Projekt 100 v digitálne reštaurovanej verzii. "O digitalizáciu sa postaral Národní filmový archiv a o vyčistenie zvuku Slovenský filmový ústav. Digitalizácia trvala niekoľko mesiacov, čistiť sa muselo takmer tri a pol kilometra filmového pásu, čo znamená viac ako 180.000 filmových políčok," informovala Martina Pašteková z Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK), ktorá organizuje Projekt 100.

 

Film čakajú ešte dve špeciálne uvedenia. "Do Banskej Bystrice a Popradu ho príde osobne uviesť Zuzana Kronerová, a to aj so soškou Oscar. Špeciálne uvedenie Obchodu na korze v Banskej Bystrici sa uskutoční 21. novembra v FK v Múzeu SNP a v Poprade 27. novembra v Kine Tatran.


Emil Vojtánek l Nov 9, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
2 reakcie pre „Obchod na korze v digitálnej podobe“

Robert napísal(a):

Nov 15, 2017 12:03

takže medveďov tam majú

Robert napísal(a):

Nov 14, 2017 22:42

nevedel som kde video dať, nuž ho dávam sem .. https://www.youtube.com/watch?v=ndY1obPkbLY, takéto pekné miesta treba sem tam navštíviť, aj o nich občas niečo napísať. ... medveď hnedý je výzva, ak tam absentuje :)

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo