SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Festival izraelského filmu v Bratislave

Festival izraelského filmu v Bratislave

Od 22. do 24. februára 2017 sa v bratislavskom kine Lumière  uskutoční  4. ročník festivalu izraelského filmu KolNoa Bratislava.

 

Organizátorom podujatia je Veľvyslanectvo Štátu Izrael v Slovenskej republike v spolupráci s kinom Lumière a ďalšími partnermi. „Sme radi, že každý rok dokážeme slovenským divákom ponúknuť tie najatraktívnejšie izraelské tituly, ktoré doteraz slovenské publikum nemalo možno vidieť. Festival KolNoa organizujeme, pretože si myslíme, že slovenskí diváci si zaslúžia vidieť tieto filmy a zároveň im otvárajú „okno“ do izraelskej spoločnosti a kultúry“, vyjadril sa izraelský veľvyslanec na Slovensku Aviner Zvi Vapni, ktorý je zároveň riaditeľom festivalu.

 

Otváracím filmom je strhujúca dráma Zranená krajina, ktorej režisér a spoluscenárista Erez Tadmor získal v roku 2015 „izraelského Oscara“ za najlepšiu réžiu, rovnako ako Roy Assaf za najlepší mužský herecký výkon. Aj režisérka ďalšieho premietnutého filmu Piesočná búrka Elite Zexer získala cenu izraelskej národnej filmovej akadémie za najlepšiu réžiu, a to v roku 2016, pričom samotná snímka zvíťazila v kategórii Najlepší film roka. Film odohravajúci sa na juhu Izraela v komunite beduínov získal aj Veľkú cenu poroty na prestížnom festivale Sundance a bol izraelským kandidátom na nomináciu na tohtoročného Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

 

Izraelsko-palestínsky konflikt v rôznych podobách je mimoriadne obľúbeným motívom mnohých izraelských filmov. Cez krízu identity palestínskeho mladíka usilujúceho sa o splynutie so židovskou majoritnou spoločnosťou ho spracoval knižne Sajjid Kašua v svojom medzinárodnom knižnom besteselleri Tancujúci Arabi, ktorý vyšiel aj v češtine. Kniha sa dočkala po 12 rokoch svojho filmového spracovania, ktoré slovenským divákom ponúkne aj festival KolNoa.

 

Rama Burshtein je prvou režisérkou - ortodoxnou židovkou, ktorá natočila hraný film určený pre publikum mimo otodoxnej komunity. Jej film Miesto nej získal siedmich „izraelských Oscarov“ vrátane ceny pre najlepší film, najlepší scenár, najlepšiu režiu a najlepšiu herečku. Na MFF v Benátkách 2012 získala Hadas Yaronová Volpiho pohár pre najlepšiu herečku a film bol v roku 2013 izraelským kandidátom na nomináciu na tohtoročného Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

 

Komediálny žáner na festivale zastúpi film film Vojačky, ktorý  prináša humorný pohľad na prostredie administratívy izraelskej vojenskej služby. Film už na Slovensku absolvoval svoju televíznu premiéru na prémiovom filmovom kanáli HBO, na plátne kín bude premietnutý po prvý raz. V rámci trojdňového festivalu KolNoa Bratislava bude premietnutých celkovo 5 izraelských filmov v 7 projekciách. Všetky budú mať na Slovensku svoju kinopremiéru. Premietnuté budú v originálnej hebrejskej verzii s anglickými a elektronickými slovenskými titulkami.

 

Chceme sa poďakovať naším partnerom, predovšetkým kinu Lumière, bez spolupráce ktorých by sa nám nepodarilo festival uskutočniť v tak vysokej kvalite,“ povedal izraelský veľvyslanec Zvi Aviner Vapni a zároveň festivalu poprial veľa spokojných divákov.

 


by Papara_Jew l Feb 22, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or