SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zomrel židovský filozof A. Glucksmann

Zomrel židovský filozof A. Glucksmann

Vo veku 78 rokov zomrel francúzsky filozof, politológ a novinár André Glucksmann. Jeho smrť potvrdil syn Raphaël.

 

Glucksmann bol, napríklad spolu s Bernardom-Henrim Lévym, predstaviteľom hnutia tzv. nových filozofov. Narodil sa v Boulogne-Billancourt pri Paríži rodičom židovského aškenázskeho pôvodu, ktorí do Francúzska emigrovali pred nacizmom z Rumunska a Československa. Silný vplyv naňho mal Raymond Aron, ktorému robil asistenta na univerzite Sorbonne a ktorý mu pomohol s vydaním jeho prvej knihy Reč vojny.


V roku 1968 ešte zastával radikálne ľavicové pozície a uvažoval o zrušení štátu z pozície anarchismu a maoizmu. V 70. rokoch sa však priklonil k pravici a stal sa kritikom totalitarizmu a  posttotalitarizmu. Vystupoval aj proti komunistickému zriadeniu vo východnej Európe, ale podporoval i disidentské hnutie v iných častiach sveta.


Bol bojovníkom za demokraciu a ľudské práva a prednedávnom sa angažoval v kampani za lepšie zaobchádzanie s Rómami vo Francúzsku. Svojho času, počas vojny v Kosove v roku 1999, podporil vojenskú intervenciu voči Srbsku a v rusko-čečenskom konflikte bol na strane čečenského národa, konštatoval dnes denník Libération. Glucksmann sa vypracoval aj na vplyvného komentátora francúzskych denníkov Libération a L'Express a glosátora vývoja na francúzskej politickej scéne.


Smútok z filozofovho úmrtia vyjadrila medzičasom francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová, ako aj jej kolega, minister hospodárstva Emmanuel Macron, ktorý pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že Glucksmann patril k odvážnym filozofom, ktorí formovali život mesta.


by J.D. l Nov 11, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Zomrel židovský filozof A. Glucksmann“

Koki says:

Nov 15, 2015 4:11 PM

Jeho životná filozofia - najprv komunistu potom liberála - mu veru vôbec neslúži ku cti.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or