SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zo Schindlerovej továrne bude múzeum

Budove niekdajšej továrne Emalia v krakovskej štvrti Zablocie ešte nedávno hrozilo, že sa zrúti. V súčasnosti v nej krakovské úrady plánujú zriadiť múzeum za desiatky miliónov korún.

 

Táto továreň totiž počas druhej svetovej vojny patrila Nemcovi Oskarovi Schindlerovi, ktorý zachránil život svojich 1 200 židovských zamestnancov.
Objekt továrne museli v máji z bezpečnostných dôvodov pre návštevníkov uzavrieť. Pod tlakom poľských médií dal magistrát celý objekt vyčistiť a rozhodol o vybudovaní múzea. Na jeho vytvorenie vyčlenili poľské Ministerstvo kultúry a mesto Krakov štyri milióny zlotých, teda asi 38 miliónov korún. Krakovský umelec Aleksander Janicky chce v továrni vytvoriť multimediálnu expozíciu o Schindlerovi a o zachránených Židoch. Umelec verí v spoluprácu s Nadáciou Stevena Spielberga, ktorý Schindlera preslávil filmom Schindlerov zoznam a s jeruzalemským múzeom holokaustu Jad Vašem.
V továrni už funguje provizórna expozícia. Na vrátnici možno vidieť model továrne a pamätnú tabuľu s citátom z Talmudu: “Kto zachráni jeden život, zachráni celý svet.” V objekte premietajú fotografie Oskara Schindlera a zábery z krakovského geta.

by Michael Szatmary l Aug 31, 2005 3:25 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or