SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Že by vlak plný zlata skutočne existoval?

Že by vlak plný zlata skutočne existoval?

Poľská polícia uzavrela päťkilometrovú oblasť, kde by sa mohol tunel s nemeckým vlakom s nešpecifikovaným nákladom, ktorým môže byť aj 300 kilogramov zlata.

 

Zákaz, ktorý platí pre vstup do lokality medzi 60. a 65. kilometrom železničnej trate Walbrzych-Vroclav zdôvodnila hovorkyňa polície Magdalena Korosciková obavami o bezpečnosť miestnych občanov, hľadačov pokladov alebo zvedavcov. Môže im hroziť nebezpečenstvo na trati, na ktorej premávajú vlakové súpravy rýchlosťou 70 km/hodinu. Istý muž, sústredený na prípravu selfie, podľa poľských médií prišiel takmer o život, keď si nevšimol približujúcu sa nákladný vlak.


V noci na pondelok zaznamenali v inkriminovanej lokalite požiar, pri ktorom zhorelo asi 200 metrov štvorcových lesa. Príčiny, ktoré viedli k požiaru, zatiaľ nie sú známe. Piotr Žuchowski, ktorý na poľskom ministerstve kultúry vedie odbor pre záležitosti národného dedičstva, ešte v piatok vo Varšave vyhlásil, že si je na 99 percent istý, že v jednom z dolnosliezskych podzemných tunelov sa skutočne našiel vlak z obdobia druhej svetovej vojny. Podľa vlastných slov videl georadarové zábery a na tých to vyzerá naozaj na vlak z druhej svetovej vojny.


Prvé kroky na zabezpečenie miesta nálezu sa už podnikli, informoval vtedy a dodal, že vlak teraz treba lokalizovať a následne zistiť, či práce na mieste nebudú spojené s nebezpečenstvom výbuchu. Podľa Žuchowského aktuálne nie je možné overiť informácie o obsahu vlaku, ktorý môže byť zabezpečený mínami a preto bude potrebné s určitosťou aj nasadenie pyrotechnikov, ak sa potvrdí informácia o objave súpravy.


Bol to práve Piotr Žuchowski, kto minulý štvrtok vyzval nadšencov pre dejiny druhej svetovej vojny a hľadačov pokladov, aby zastavili svoje pátranie po nemeckom obrnenom vlaku so zlatým pokladom. Ten bol 70 rokov považovaný za stratený a teraz sa ho údajne podarilo nájsť. Stratený vlak zrejme našli v oblasti mesta Walbrzych v Dolnosliezskom vojvodstve. Tip im dali dvaja pátrači - Poliak a Nemec, ktorí prostredníctvom svojich právnikov oznámili svoj nález a avizovali, že ako nálezné budú žiadať desať percent z hodnoty údajného pokladu.


Poľské i nemecké médiá medzičasom špekulujú o tom, že dvaja nálezcovia mohli čerpať z informácií starého otca alebo otca jedného z nich, ktorý sa mohol podieľať svojho času na ukrytí vlaku. V okolí mesta Walbrzych sa počas druhej svetovej vojny nachádzal podzemný komplex Riese s rozsiahlou sústavou tunelov. Vo finálnej fáze svetového konfliktu tam mali do podzemia premiestniť priemyselnú výrobu. Na správy z Poľska reagoval v uplynulých dňoch v New Yorku prostredníctvom svojho predsedu Roberta Singera aj Svetový židovský kongres. Podľa jeho stanoviska sa všetky cennosti, ktoré sa prípadne nájdu vo vlaku, musia vrátiť zákonným majiteľom alebo ich dedičom.


by J.D. l Sep 2, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or