SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Voľba medzi zlým a ešte horším

Neustále raketové útoky Hamasu na mesto Sderot a jeho okolie a najnovšie aj na 110-tisícový Aškelon postavili izraelskú vládu pred ťažké rozhodnutia. Nemôže na útoky nereagovať. Núti ju k tomu roztrpčenosť a utrpenie obyvateľov, ich delegácie a demonštrácie, nátlak opozície.

 

A predovšetkým: je ťažko mysliteľné, že suverénny štát ponechá státisíce svojich občanov na pospas systematickému ohrozeniu bez toho, aby sa nejakým spôsobom pokúsil o ich ochranu. Nie je ľahké odpovedať na argument: „Keby šlo o Tel Aviv, už dávno by ste niečo podnikli.”
Ale ako reagovať?
Môže reagovať leteckými a delostreleckými útokmi na raketové základne. Pretože však ide o primitívne rakety, ktorých „základne“ možno behom niekoľkých minút previezť z miesta na miesto, metóda nie je príliš efektívna. Okrem toho, keďže Hamas vystreľuje rakety úmyselne z husto obývaných štvrtí (a v Gaze skoro nič iného neexistuje, iba husto obývané štvrte), letecké a delostrelecké zásahy majú vždy za následok aj smrť civilných obyvateľov, často žien a detí, v mnohých prípadoch celých rodín. Nasleduje (nie neprávom) odsúdenie Izraela svetovou verejnosťou a tlačou.
Padol návrh, aby po každom raketovom útoku Izrael upozornil obyvateľov štvrte, odkiaľ bola raketa vypálená, že majú hodinu-dve-tri, aby svoje domy opustili a potom celú štvrť divokou paľbou zrovnať so zemou. Medzinárodné právo to kvalifikuje ako kolektívny trest a vojnový zločin, páchaný na civilnom obyvateľstve a Izrael - v protiklade s Hamasom - je právny štát a nie teroristická organizácia, nemôže si teda dovoliť vedome páchať vojnové zločiny.
To isté platí o obmedzení alebo zastavení dodávok elektriny, pitnej vody a pohonných hmôt. Je zaiste paradox, že elektrinu, pomocou ktorej Hamas vyrába svoje rakety, dostáva Gaza väčšinou z Izraela. Ponechať však občanov Gazy bez elektriny, znemožniť činnosť operačných oddelení v nemocniciach, zastaviť dopravu - to je podľa medzinárodného práva vojnový zločin bez ohľadu na okolnosti. A je to aj neefektívny krok: skúsenosti dokazujú, že takéto opatrenia vyvolávajú všeobecnú nenávisť nie voči Hamasu, ale práve voči Izraelu.
Radikálna možnosť by bola obsadiť celé pásmo Gazy. Má to niekoľko „háčikov“. Snáď by to zmenšilo počet vypálených rakiet, ale husto obývané územie je natoľko nekontrolovateľné, že raketové útoky by predsa pokračovali. Takáto vojenská akcia by mala ďalej za následok príliš veľké straty, na strane Palestínčanov aj na strane izraelskej armády. Počíta sa, že za sedem rokov raketových útokov neutrpel Izrael také straty, aké by utrpel v jedinom týždni bojov s Hamasom; nehovoriac o stratách v podmienkach dlhodobej okupácie. Okrem toho by plná zodpovednosť za zásobovanie, za sociálne služby, za fungovanie municipálnych služieb po obsadení Gazy pripadla Izraelu.
To znamená - a to hovoria všetci zodpovední vojenskí odborníci - že vojenské riešenie situácie je nemožné. Čo teda ostáva? Je možné pokúsiť sa dohodnúť sa s Hamasom o prímerí. Takáto dohoda nie je nemožná - Hamas sa v Gaze borí s veľkými ťažkosťami a odpor proti jeho vláde rastie, preto by za určitých podmienok s prímerím súhlasil. Malo by to však dva dôsledky: z vojenského hľadiska by prímerie pravdepodobne umožnilo Hamasu prísun veľkého množstva modernejších zbraní, ktoré by potom použil v budúcom kole nepriateľských zrážok (pravda, aj Izrael by sa mohol lepšie pripraviť); z politického hľadiska by dohoda s Hamasom upevnila jeho legitimitu a mimoriadne otriasla pozíciou legálnej Palestínskej správy a jej predsedu Mahmúda Abbása (Abu Mazena) - a predsa práve s Abbásom má Izrael nádej dospieť k mierovej dohode!
Takže, ako priznávajú aj podporovatelia aj realistickí odporcovia vlády - izraelská vláda musí voliť medzi zlou a ešte horšou možnosťou. Alebo si niečo nečakané vymyslí. Ale čo?

Yehuda Lahav, Tel Aviv

by Michael Szatmary l Mar 20, 2008 2:52 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or