SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vojna v Odesse očami miestneho rabína

Vojna v Odesse očami miestneho rabína

Zhoda okolností môže za to, že Veľká Chorálna synagóga v Odesse sa nachádza nielen v centre mesta, ale priamo v epicentre aktuálneho diania a násila.

 

Je to posledné miesto, kde by sa ktokoľvek chcel ocitnúť, počas občianskych nepokojov na Ukrajine, v násilných stretoch medzi miestnymi milíciami, ktoré obsadzujú vládne budovy a medzi policajnými jednotkami a v prestrelkách, ktorých výsledkom sú tisíce mŕtvych. Bojujú medzi sebou hlavne dva tábory: prívrženci ruského vplyvu na Ukrajine proti tým, ktorí požadujú viac nezávislosti a užšie väzby na Európsku úniu.

 

Rabín Refael Kruskal z Odessy radšej nechcel riskovať a tak sa takmer 1 000 Židov z mesta presunul na vidiek. "Keď sa niečo deje, Židia sa vždy ocitajú vo víre diania" hovorí rabín Kruskal, ktorý je okrem iného aj šéf spoločnosti Tikva, ktorá v Odesse zabezpečuje sociálne služby pre stovky sirôt, študentov aj dôchodcov.

 

"Zdráham sa používať slovo evakuácia, ktoré vyvoláva dojmy pohotovosti. Presúvame len študentov, do prostredia, kde sa budú môcť cítiť trocha uvolnenejšie." Minulý víkend bol veľmi turbulentný. V piatok počas prestreliek zahynul  policajt a desiatky ďalších civilistov, počas výročia porážky, ktorú Nemecku v druhej svetovej vojne uštedrilo Rusko. V nedeľu sa zasa konalo referendum o nezávislosti v Donetsku, na východe Ukrajiny.

 

Dočasná evakuácia Židov z Odessy začala síce ako bezpečnostné opatrenie, ale rabín Kruskal dokázal využiť situáciu v prospech vzdelávania. Z Izraela prizval prednášateľa a predĺžený víkend v rezorte mimo mesta tak získal úplne  inú atmosféru. "Nechceme uviaznuť uprostred. V takýchto situáciách je najlepšie pre židovskú komunitu skloniť hlavu a nechodiť do ulíc."

 


 

Trpká minulosť


Od minulého novembra, keď pro-ruské sily začali v krajine agitovať, začali Židia pociťovať následky.

  • v apríli 2014 sa Gennady Kernes, židovský starosta Charkova, druhého najväčšieho mesta na Ukrajine, stal terčom atentátu. Postrelili ho počas pravidelného ranného behu. (Viac sa dočítate TU)
  • Celá komunita zostala vystrašená potom, čo sa objavili pochybné letáky, vyzývajúce na registráciu Židov v oblasti Donetska. (Viac sa dočítate TU)
  • od novembra sa okrem toho stalo viacero antisemitských útokov, vrátane niekoľkých napadnutí bodnou zbraňou a pokusov o podpálenie ukrajinských synagóg. (Viac sa dočítate TU)

Odessa, obchodný prístav v Čiernom mori už v minulosti zažil prelievanie židovskej krvi. Počas 19. storočia, keď židovskí obyvatelia mesta tvorili asi 40% celkovej populácie mesta, séria pogromov donútila mnohých k úteku. V roku 1941, počas masakru, za ktorým stáli nacisti zahynulo 80% židovskej populácie celého regiónu. Súčasná židovská menšina v počte 45 000 ľudí  tvorí sotva 4% obyvateľov mesta, ktoré je na Ukrajine štvrtým najväčším.

 

Rabín Kruskal je pôvodne z Londýna a v Odesse, na čele organizácie Tikva strávil 15 rokov. Založená bola v roku 1993 s účelom pomôcť miestnym židovským deťom, ktoré boli bez domova, zanedbané, alebo týrané a ponechané napospas chabej ústavnej starostlivosti, alebo životu v uliciach. Dnes vraví, že mnohí Židia majú problém prežiť v krajine, kde priemerná mesačná mzda je 50Eur a kde je nedostatok záchytných sociálnych sietí. Situácia je vážna natoľko, že niektorí rodičia svoje deti opúšťajú z čírej zúfalosti.

 

 

Združenie Tikva prináša do Odessy oživenie židovského života, je však otázne do kedy bude región pre Židov ešte bezpečný. Posledné týždne priniesli so sebou ďalľie búrlivé demonštrácie- priamo pred Veľkou chorálnou synagógou, vrátane maskovaných ostreľovačov. Každý deň tak predstavuje novú výzvu. "Začala sa tu šíriť fáma, že zroje pitnej vody v Odesse boli otrávené, takže všetci začali skupovať vodu. Informácia sa samozrejme ukázala byť falošná, ale ľudia si pre istotu robia zásoby naďalej, len pre istotu. Takže je tu mnoho strachu a obáv"


Chaos a násilie na Ukrajine spôsobili, že sa rabín Kruskal ocitol v unikátnej situácii z pohľadu židovského práva: bol nútený na šabat dvíhať telefonáty polícii. I keď je optimistom, pokiaľ ide o budúcnosť odesských Židov, rabín Kruskal, ktorý je okrem iného aj predsedom Výkonného výboru konferencie európskych rabínov, radšej nič nencháva na náhodu. "Mnoho propagandistických webstránok z celej tejto záležitosti viní Židov. Synagóga dostala špeciálnych strážnikov a  víkend strávený na vidieku zaistí, že komunita bude mimo dosah".

 

Blízka budúcnosť však bude podľa mnohých očakávaní aj naďalej výbušná. 25. máj je dňom prezidentských volieb a pokračujúce roztržky často pripomínajú začiatky občianskej vojny. Rabín Kruskal je odhodlaný: "Ak sa situácia zhorší a bude nutné, pristúpiť k evakuácii do inej krajiny."

 

(z angličtiny preložila Silvia Macalová)


by Rabín Shraga Simmons l May 14, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or