SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Bruseli sa spomínalo na obete strelby

V Bruseli sa spomínalo na obete strelby

V Paríži a na juhu Francúzska zatkli pre podozrenie z účasti v džihádistickej sieti a v súvislosti s atentátom v židovskom múzeu v Bruseli štyroch ľudí.

 

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve pripustil, že podozrivý zo spáchania tohto atentátu, Mehdi Nemmouche, ktorého v piatok zatkli v Marseille, by mohol byť vydaný do Belgicka.


"Ak Belgicko požiada o vydanie Nemmouchea, je prirodzené, že tejto žiadosti vyhovieme," uviedol Cazeneuve rozhlasovú stanicu Europe-1. Belgicko už požiadalo o jeho vydanie. Francúzske úrady majú právo zadržiavať podozrivého v lehote do 96 hodín, zadržiavaciu väzbu však možno rozšíriť. Vyšetrovatelia sa snažia zistiť, či podozrivý zo zabitia troch ľudí v Bruseli bol v kontakte s jednou alebo s viacerými radikálnych moslimskými skupinami.


Streľba v Bruseli zo soboty 24. mája vyvoláva obavy, že stovky Európanov, ktorí sa pridali k islamistickým extrémistom v Sýrii, čo bol aj Nemmoucheov prípad, by mohli po návrate domov páchať podobné útoky. Nemmouche bol viacnásobný trestanec, ktorý sa vo veku od 9 do 29 rokov sedemkrát ocitol za mrežami francúzskych nápravných zariadení za rôzne priestupky. Počas jeho posledného pobytu vo väzení sa kvôli prestúpeniu na islam a prejavom radikálneho islamizmu začali oňho zaujímať francúzske spravodajské služby.

 


Tri týždne po vypršaní posledného trestu zmizol a podľa dostupných údajov takmer rok strávil na bojiskách v Sýrii uprostred radikálnych džihádistických skupín. Zo Sýrie sa vrátil do Európy, kde jeho stopy zaznamenali vo Frankfurte nad Mohanom. Koncom roka 2013 nemecké úrady upozornili naňho Francúzov, Nemmouche sa však stihol "stratiť" a vyšetrovanie naznačuje, že sa usídlil v Belgicku, kde sa zdržiaval načierno.

 

Viac ako tisíc ľudí sa v pondelok večer zúčastnilo na spomienkovej bohoslužbe za obete útoku v Židovskom múzeu. Do synagógy v belgickej metropole prišlo aj niekoľko ministrov belgickej vlády a zástupcovia moslimských a kresťanských komunít. Podujatie má byť signálom "otvorenia medzi všetkými zložkami spoločnosti", ako aj výzvou na ostražitosť v záujme obrany demokracie, povedal predseda židovskej obce v Bruseli Philippe Markiewicz.


Na pietnom akte sa okrem iných zúčastnili belgická ministerka vnútra Joelle Milquetová, minister zahraničných vecí Didier Reynders či vodca flámskych nacionalistov Bart De Wever.


by J.D. l Jun 3, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or