SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Teroristu z Bruselu polícia rýchlo chytila

Teroristu z Bruselu polícia rýchlo chytila

Muža, ktorý minulú sobotu zabil v bruselskom múzeu troch ľudí chytili. Prokurátor ho už obvinil z vraždy, pokusu o vraždu, držania zbraní a terorizmu.

 

Strelca zadržali na vlakovej stanici v Marseille. V batožine mu našli zbrane a oblečenie podobné tým, aké mal pri útoku v Bruseli. Belgický federálny prokurátor Frederic Van Leeuw uviedol, že muž mal pri zadržaní v Marseille samopal typu Kalašnikov zabalený do vlajky s arabským nápisom Islamský štát v Iraku a Levante, ako aj "pôsobivé množstvo" munície veľkého kalibru.


Belgický prokurátor vyhlásil, že podozrivý sa snažil nasnímať zabíjanie z 24. mája, ale jeho videokamera vtedy zrejme zlyhala. Vo fotoaparáte podozrivého sa však našiel videozáznam so zbraňami a jeho oblečením, ako aj zvukový záznam s priznaním sa k zodpovednosti za útok v bruselskom múzeu. Prokurátor spresnil, že v rámci vyšetrovania boli dnes v Belgicku na výsluch predvedené ďalšie dve osoby.


Parížsky prokurátor Francois Molins uviedol, že zadržaným je Mehdi Nemmouche, ktorý do Marseille pricestoval v piatok autobusom s východiskovou stanicou v Amsterdame. Na tlačovej konferencii v Paríži Molins dodal, že Nemmouche sa radikalizoval počas svojich pobytov vo väzení. Odsúdený bol sedemkrát, pričom päťkrát dostal tresty väzenia, ktoré si odpykával aj v Lille a Toulone. Uviedol, že Nemmouche sa vo výklade viery vyznačoval extrémistickým prístupom a bol aktívnym účastníkom spoločných modlitieb počas vychádzok.


Molins spresnil, že počas posledného pobytu vo väzení sa vyznačoval extrémistickými názormi. Uviedol, že 31. decembra 2012, tri týždne po prepustení z väzenia, Nemmouche odcestoval do Sýrie, kde strávil rok a kde sa pridal k "džihádistickým teroristickým skupinám".

 

 

Obeťami útoku strelca sa v sobotu 24. mája v židovskom múzeu v Bruseli stali traja ľudia: izraelskí manželia a francúzska dobrovoľníčka zamestnaná v múzeu. Kriticky ranený, zhruba 20-ročný Belgičan, ktorý v múzeu pracoval, je ešte stále hospitalizovaný vo vážnom stave.


Streľba v Bruseli vyvoláva obavy, že stovky Európanov, ktorí sa pridali k islamistickým extrémistom v Sýrii, by mohli po návrate domov páchať podobné útoky. Francúzske médiá upozorňujú na to, že Nemmoucheov osobnostný profil sa zhoduje s profilom Mohameda Meraha, mladého delikventa, ktorého názory sa radikalizovali pobytmi v Afganistane a Pakistane a ktorý po návrate zabil v marci 2012 v Montaubane troch výsadkárov a následne aj tri deti a učiteľa zo židovskej školy v Toulouse.


Francúzsky prezident Francois Hollande sľúbil "trvalý" boj proti džihádistom vracajúcim sa zo zahraničia. Hollande pochválil colníkov, ktorí podozrivého, 29-ročného muža zo severofrancúzskeho mesta Roubaix, počas jeho návratu z Belgicka zadržali na marseillskej autobusovej stanici. Skutočnosť, že bol zadržaný "ihneď, ako sa jeho noha dotkla francúzskej pôdy", svedčí o účinnosti protiteroristických opatrení, povedal Hollande.


Nemmoucheovo zatknutie bolo pre jeho príbuzných šokom. Jeho teta sa o ňom dozvedela z televízie. "Nečakali sme to," vyhlásila pred novinármi. Svojho synovca označila za milého, inteligentného, vzdelaného človeka, ktorý bol veľmi uzavretý a len ťažko sa zdôveroval. Rodina s ním nebola v kontakte zhruba od polovice 10. rokov, keď začal mať problémy so zákonom.


by J.D. l Jun 2, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Teroristu z Bruselu polícia rýchlo chytila“

Solomon says:

Jun 2, 2014 1:25 PM

deleted for inappropriate content

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or