SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Proces s teroristami z Burgasu odložili

Proces s teroristami z Burgasu odložili

Otvorenie procesu s podozrivými zo spáchania samovražedného útoku na izraelských turistov v bulharskom Burgase v roku 2012, odložili na 12. decembra.

 

V zdôvodnení sa hovorí o tom, že tamojší špeciálny súd sa ešte neskontaktoval s pozostalými po obetiach. Obžaloba sa týka dvoch predpokladaných komplicov atentátnika, občanov Austrálie a Kanady libanonského pôvodu, ktorí sa skrývajú pred spravodlivosťou a po ktorých sa pátra na medzinárodnej úrovni. V prípade, že sa ich nepodarí zadržať, by proces prebehol v ich neprítomnosti.


Páchateľ, ktorý vyhodil do vzduchu autobus s izraelskými turistami pri termináli burgaského letiska, mal pri sebe falošný vodičský preukaz na meno Jacques Felipe Martin. V skutočnosti išlo o Mohamada Hassana El Husseiniho (známeho aj ako Mohamed Hassan El), oznámili už skôr vyšetrovatelia. Rodák z Libanonu, ktorý mal v čase atentátu 23 rokov, disponoval dvojitým libanonsko-francúzskym občianstvom.


Identitu atentátnikových komplicov sa podarilo odhaliť ešte v júli 2013. Podľa bezpečnostných zložiek nimi boli austrálsky občan Maliad Farah (33), známy aj pod menom Hussein Hussein, a El Hajj Hassan (26), ktorý má kanadský pas. Obaja odcestovali po atentáte do Libanonu. Bulharsko žiadalo túto krajinu o ich vydanie. Obžalovaným hrozí v prípade potvrdenia viny súdom doživotné väzenie alebo nepodmienečný trest odňatia slobody na 30 rokov.


Izrael podozrieva z organizácie útoku, ktorý si vyžiadal životy piatich turistov z Izraela a vodiča z Bulharska, teroristov z libanonského hnutia Hizballáh. Aj niekdajší bulharský minister vnútra Cvetan Cvetanov hovoril v tejto súvislosti o "opodstatnenom predpoklade". Pri útoku sa tiež zranilo viac ako 30 izraelských turistov. Hizballáh zaradila Európska únia 22. júla 2013 na svoj zoznam teroristických organizácií.


by J.D. l Nov 14, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or