SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prieskum: Antisemitizmus vo svete klesá

Prieskum: Antisemitizmus vo svete klesá

V roku 2015 došlo vo svete k 46-percentnému poklesu antisemitského násilia v porovnaní s rokom 2014.

 

Vo výročnej správe to uviedlo Kantorovo centrum pre štúdium súčasného európskeho židovstva na Telavivskej univerzite, ktoré monitoruje antisemitizmus vo svete. Správu zverejnilo pred izraelským Pamätným dňom obetí holokaustu, ktorý pripadá na výročný deň povstania vo varšavskom gete a je pripomienkou šiestich miliónov Židov zabitých v holokauste.


Výročná správa Kantorovho centra konštatuje, že v roku 2015 došlo vo svete k 410 násilným antisemitským incidentom. V roku 2014 bolo takýchto incidentov 766. "Je to najnižšie číslo za uplynulé desaťročie," uviedlo centrum. Poznamenalo však, že rok 2014 bol "mimoriadne ťažký" najmä v dôsledku vojny v pásme Gazy.


Centrum súčasne upozornilo na výrazný nárast nenásilného antisemitizmu, predovšetkým na sociálnych sieťach. Je "čoraz hrozivejší a urážlivejší". Správa ďalej uvádza, že židovské spoločenstvá v Európe sa dnes cítia byť "ohrozené" radikalizovanými moslimskými spoluobčanmi a narastajúcou podporou pravicových strán.


"Židia v Európe sa obávajú o svoju budúcnosť," pokračuje správa. "Rok 2015 sa skončil s pocitom strachu a obáv, medzi Židmi i Nežidmi, najmä v Európe." Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a prezident Reuven Rivlin vystúpili v stredu večer s príhovormi na spomienkovej slávnosti v jeruzalemskom múzeu holokaustu Jad Vašem.


Vo štvrtok si Izraelčania dvoma minútami ticha, počas ktorých však budú trúbiť sirény, pripomenú šesť miliónov Židov zabitých pri holokauste. Hoci OSN stanovila ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu 27. január, Izrael si holokaust tradične pripomína týždeň pred svojím Dňom nezávislosti, ako symbol štátu, ktorý sa zrodil z popola holokaustu. Izraelský Pamätný deň obetí holokaustu trvá od dnešného západu slnka do západu slnka vo štvrtok.


Na budúci týždeň bude Izrael oslavovať pamiatku svojich padlých vojakov a Deň nezávislosti.


by J.D. l May 5, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Prieskum: Antisemitizmus vo svete klesá“

Robert says:

May 8, 2016 10:58 PM

výsledky volieb, neoblúbenosť liberálnej politiky, nacionalizmus v tom všetko je antisemitizmus alebo skor antižidovstvo

Robert says:

May 8, 2016 10:39 PM

ale na Delete nie :))

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or