SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Premiér Haníja zástupcom šéfa Hamasu

Premiér Haníja zástupcom šéfa Hamasu

Premiér vlády Hamásu v Pásme Gazy Ísmaíl Haníja bol vo štvrtok oficiálne nominovaný na zástupcu lídra hnutia.

 

Zástupcov hnutia bude Hamas voliť v egyptskej Káhire, termín však neuviedli. Za lídra Hamasu už v pondelok znovuzvolili Chálida Mišála, ktorý žije od roku 2004 v exile v Katare. "Haníja sa stane prvým z lídrov Hamásu, ktorý bude mať sídlo na palestínskych územiach," povedal zdroj z hnutia, ktorý si neželal byť menovaný. Pod Mišálom budú podľa neho pracovať dvaja jeho zástupcovia. Haníja bude zopodvedný za záležitosti na palestínskych územiach a Musá Abú Marzúk bude mať na starosti externé záležitosti. Marzúk momentálne žije v Káhire.

 

K znovuzvoleniu Mišála prispel vývoj na Blízkom východe po vlne povstaní v roku 2011 ako aj to, že Mišál "dal hnutiu národnú tvar" a má tiež "dobré vzťahy v arabskom svete". Na rozdiel od lídrov z Gazy totiž môže slobodne cestovať po celom arabskom a moslimskom svete. Samotné Pásmo Gazy však prvýkrát navštívil až v decembri minulého roka. Vodcom Hamásu je pritom od roku 2004, keď Izraelčania zavraždili jeho predchodcu hľadaného teroristu Ahmada Jásína.


Teroristický Hamas, ktorý odmieta uznať právo Izraela na existenciu, v roku 2006 zvíťazil v parlamentných voľbách a počas nasledujúceho roka násilím prevzal kontrolu nad Pásmom Gazy.


Doron Keshet l Apr 5, 2013 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
3 reakcie pre „Premiér Haníja zástupcom šéfa Hamasu“

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 5, 2013 20:03

Ospravedlňujem sa za preklep - viem že Žid sa píše s veľkým Ž

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 5, 2013 20:00

Všimnite si Doron, tú vetu z prednášky pána rabína: " Sionistický stať známy ako "Izrael" je režim, ktorý nemá právo na existenciu." Nápadne sa to podobá mienke Hamazu, ako to píšete: "Teroristický Hamas, ktorý odmieta uznať právo Izraela na existenciu...."Ale pán rabín nepatrí do Hamazu a ani nepoznáme teroristických ortodoxních židov. Takže s Vaším vymývaním mozgov Vám to akosi nepôjde - tie časy sa už skončili a už sa nevrátia....

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 5, 2013 19:43

Doron, za prvé Vám ďakujem za dobru správu. A za druhé, nepodceňujte čitateľov a nesnažte sa im klamať, že akože len Hamaz má Izrel za sionistický štát - veď vy vy dobre viete, aký názor na Izrael majú ortodoxní Židia - napr.:

"Často sa hovorí, že Žid a Arab nemôžu žiť spolu. Chceme dať odkaz svetu, najmä našim arabským susedom, že medzi Židom a Arabom nie je nenávisť alebo nepriateľstvo. Chceli by sme spolu žiť ako priatelia a susedia, ako sme už stovky a tisíce rokov žili vo všetkých arabských krajinách. Bol to len nástup sionizmu a sionistov, ktorý narušili tento prastarý vzťah. Z historického hľadiska je to tak, že keď boli Židia v Európe perzekvovaní, nachádzali útočisko v rôznych arabských krajinách. Náš vzťah k Arabom by mal byť priateľský a plný rešpektu.

Považujeme Palestínčanov za právoplatných vládcov Palestíny.

Sionistický stať známy ako "Izrael" je režim, ktorý nemá právo na existenciu. Jeho ďalšia existencia je prvotnou príčinou bojov v Palestíne.

Modlíme sa za pokojné riešenie tejto hroznej a tragickej slepej uličky. Možno na základe morálnych, politických a ekonomických tlakov krajín sveta. Modlíme sa za ukončenie krviprelievania a utrpenia všetkých nevinných ľudí. Ako Židov, tak neŽidov po celom svete.

Čakáme na zrušenie sionizmu a pokojné rozpustenie sionistického režimu, ktorý prinesie ukončenie utrpenia palestínskeho ľudu. Uvítali by sme možnosť žiť v mieri vo svätej zemi pod vládou, ktorá je v úplnom súlade s prianím a túžbami palestínskeho ľudu. Kiež by sme si zaslúžili deň, kedy bude žiť celé ľudstvo v mieri." Rabbi Ahron Cohen (NETUREI KARTA) DCU University Of Dublin 23. februára 2011

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo