SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Palestínčania už vinníka za smrť našli

Palestínčania už vinníka za smrť našli

Palestínsky veľvyslanec v Česku Džamál Muhammad Džamál bol "úmyselne zavraždený". Toto obvinenie vyjadrila jeho dcéra a nie je sama.

 

Čo na tom, že polícia uviedla, že výbuch, ktorý zabil veľvyslanca, mohlo vyvolať zlé zaobchádzanie s výbušným zabezpečením trezoru. Policajti tiež povedali, že prípad neriešenia ako útok či teroristický čin. V prípade došlo k zvratu, keď vyšetrovatelia našli v palestínskej diplomatickej misii nepovolené, nelegálne zbrane. České ministerstvo zahraničných vecí na to vyhlásilo, že bude požadovať vysvetlenie tejto skutočnosti.


Džamál utrpel pri explózii na Nový rok smrteľné poranenia hlavy, hrudníka a brucha. Veľvyslancova dcéra Raná Džamálová (30) povedala pre agentúru Reuters: "Sme presvedčení, že môjho otca zabili a že jeho smrť bola nejako pripravená - nebola to nehoda. Ako? To nevieme a práve to chceme vedieť."

 

Podobný názor maju podľa denníka Idnes aj Palestínčania žijúci v Česku. Veľvyslanca podľa nich zabili izraelskí tajní agenti, lebo kritizoval osídľovanie niektorých oblastí v Izraeli. Podľa Jeruzalema, ambasádor neopatrne manipuloval s výbušninou v trezore, ktorá tam mohla byť už veľmi dlho.

 

Džamál pôsobil v Prahe iba od októbra, ale v minulosti tam slúžil dve desaťročia, a to od polovice 80. rokov minulého storočia, uviedla jeho dcéra. Počas toho obdobia trezor používal, a keď odišiel, trezor v Prahe zostal, dodala dcéra do telefónu z palestínskeho mesta Ramalláh na západnom brehu Jordánu.

 


Palestínska diplomatická misia sa práve v tomto období sťahuje do novej budovy veľvyslanectva a rezidencie, ktoré sa však nachádzajú v tom istom areáli. Džamál prišiel o život v novej rezidencii. "Trezor bol vyprázdnený a presťahovaný do domu. Môj otec doň vkladal dokumenty a tak bol otvorený. Výbuch nastal, keď ho otec práve používal," uviedla Raná Džamálová.


Hovorca palestínskeho veľvyslanectva v ČR Nabíl Fahil uviedol, že trezor sa denne používal na uloženie peňažnej hotovosti. Niektoré trezory možno vybaviť aj malými náložami, ktoré zničia tajné dokumenty v prípade, že sa v zámke niekto "vŕta". Hovorca Fahil však dodal, že personál veľvyslanectva nevie o tom, že by bol k trezoru, ktorý otvoril Džamál, pripojený nejaký výbušný mechanizmus.

 

Palestínčania podobne obvinili Izrael aj zo smrti Jásira Arafata. Údajne ho mal otráviť plutóniom. Telo exhumovali, preskúmali nezávislí experti z Ruska a Švajčiarska, ktorí dospeli k záveru, že palestínsky predák zomrel prirodzenou smrťou. To už ale málokoho zaujíma, najmä nie obyvateľov Gazy a západného brehu. Tí majú svojho vinníka už dávno.


by J.D. l Jan 3, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Palestínčania už vinníka za smrť našli“

Trubiroch says:

Jan 5, 2014 7:59 PM

Nieje ťažké domyslieť si čo by našli na Slovensku.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or